Inspirace z Polska: Jak naučit spolupracovat lídry 

Poslední dva roky jsme se v rámci mezinárodního programu Viabilitynet 3.0 pravidelně potkávali a sdíleli zkušenosti s kolegy z organizací podobných Nadaci Via napříč regionem. Ředitel Zdeněk Mihalco se s námi podělí o své zkušenosti z dvoudenní návštěvy kolegů v polské organizaci Skola Liderow.

Lomža je šedesátitisícové město v severovýchodním Polsku. V hlavní zasedací místnosti radnice se tu schází několik zastupitelů, byznysmenů a zástupců neziskovek.  

Vše začíná formálním představováním, po obědě už následuje první část programu. Cíl je jasný: najít nové vazby napříč skupinami různých zaměstnání a názorů, obrušovat hrany, učit se spolupracovat a společně tvořit vizi města. Dvě desítky místních lídrů se budou scházet po několik dalších měsíců.  

Program pro města je jedním ze tří hlavních programů, kterým se snaží polská organizace Szkola Liderow už takřka 25 let vzdělávat a propojovat lídry země. Kromě lídrů měst Szkola Liderow podporuje také komunitní lídry, tedy představitele místních neziskovek nebo třeba vzdělávacích institucí. A třetí program má vůbec nejvyšší ambice – propojit a vést ke spolupráci politiky. Jedním z cílů je, aby politici v zemi názorově rozdělené na konzervativní a liberální skupiny populace našli společnou řeč. 

Součástí těchto setkávání jsou vzdělávací semináře, mentoring i společné diskuse a plánování, jak proměnit své okolí i celou zemi k lepšímu. Dostat se do takového programu přitom není vůbec snadné. Programy Szkoly Liderow mají vysokou prestiž a hlásí se do nich stovky lidí. Náročným procesem pak organizace vybere každý rok jen několik desítek nejlepších kandidátů, a to tak, aby nebyla zvýhodněna žádná názorová strana. Naopak, snahou manažerů SzkolyLiderow je, aby v každé skupině byly zastoupeny co nejrůznorodější názory. 

Po několika týdnech či měsících intenzivní práce se lídři stávají absolventy – tím to však nekončí. Organizace absolventy dál propojuje a podporuje – organizuje pro ně každoroční setkání a další akce. A tak už přes dvacet let vzniká unikátní síť lídrů země.  

Naše návštěva Polska byla součástí sítě organizací v rámci programu ViabilityNet 3.0. V něm se setkávají lidé z organizací střední a východní Evropy, které spojuje práce na totožném tématu: snaží se chránit a rozvíjet občanskou společnost a demokracii. Hlavním tématem těchto setkání pak je to, jak zacelovat rostoucí příkopy mezi lidmi, protože prakticky v každé ze zemí střední a východní Evropy je společnost více a více rozdělená.  

Zaujaly vás tyto příběhy? Chcete, aby vám příště neunikla žádná novinka z našich programů? Přihlaste se k odběru ViaCafé, e-mailového zpravodaje s aktuálními informacemi a příběhy o lidech, kteří zlepšují Česko.