Community alphabet je vzdělávací program pro organizace, které se zabývají podporou komunit a rozvojem komunitního života ve svých regionech.
Program reaguje na rostoucí fragmentaci ve společnosti. Ta se projevuje tím, že se lidé uzavírají do svých bublin, kde si utvrzují své pohledy, a nejsou ochotni se zapojit do konstruktivní diskuse o společných tématech s lidmi z jiných bublin. Na místní úrovni potom chybí vůle dělat něco společně pro místo, kde žijí.
CO NABÍZÍME PODPOŘENÝM?
V novém programu Community alphabet provedeme v následujících dvou letech programové manažery a konzultanty tří organizací podporujících komunity v Srbsku, České republice a Maďarsku (TRAG Fondacija, Nadace Via a Közösségfejlesztők Egyesület – Hungarian Association for Community Development) cyklem vzdělávání tak, aby získali nástroje, které pak mohou uplatnit v praxi při své práci. Celkem bude v programu vyškoleno až 30 programových manažerů a konzultantů, jejichž znalosti a praxi rozvineme ve následujících hlavních oblastech:
-
Využívání lokálních zdrojů, silných stránek a potenciálu samotné komunity – přístup usilující o udržitelný rozvoj komunit založený na “Asset Based Community Development”. Komunita čerpá ze svých zkušeností, kapacit, dovedností a na těchto zdrojích staví.
-
Community resilience – přístup usilující o dlouhodobou schopnost komunity využívat dostupné zdroje tak, aby dokázala zvládnout nepříznivé situace, reagovat na ně adekvátně a zotavit se z nich.
-
Využívání potenciálu různorodosti – přístup vedoucí lidi v komunitách k tomu, aby stejnou měrou zapojovali nejrůznější typy lidí a skupin s respektem a porozuměním k jejich odlišnostem, ať už v rovině vzdělanosti, kultury či životních podmínek. Zvolený přístup povede účastníky k tomu, že budou schopni pomáhat lidem v komunitách přijímat různorodost jako přínos a ne jako ohrožení.
V dlouhodobém horizontu program usiluje o posílení klíčových aspektů funkčních komunit. Ty jsou zde definovány jako komunity, vyznačující se využíváním místních zdrojů, přemosťujícím sociálním kapitálem, pocitem sounáležitosti s lidmi v komunitě, respektem k ostatním a důvěrou v ně a ochotou spolupracovat na splnění sdílených cílů.
O uvodním průzkumu o tom, jak tyto tři organizace nyní podporují komunity si můžete přečíst zde: Changing-the-paradigm.