O aukci

O Dobročinné aukci pro Nadaci Via

Dobročinná aukce – jedná se o benefiční výjimečnou událost, která spojuje krásu umění a designu s krásou filantropie. Do aukce zapojujeme exkluzivní díla předních českých umělců a designérů, které doplníme o vybraná kvalitní moravská vína a především o nevšední zážitky, o kterých není kolikrát ani ponětí.

Historie Dobročinné aukce

Dobročinnou aukci pořádáme už od roku 2007. Za tu dobu nás podpořila řada firem, umělců, dárců a dobrovolníků. Mockrát děkujeme!

 

2019

Již po třinácté se na pražském Žofíně konala Dobročinná aukce. Tradiční benefiční akce spojující krásu umění a designu s krásou filantropie letos vynesla 3 883 700 Kč. Získanými prostředky Nadace Via podpoří aktivní lidi, kteří pečují o své okolí, budují dobrá sousedství, oživují česká města a venkov nebo přispívají svojí činností k zachování jedinečného a rozmanitého rázu české krajiny.
Dobročinnou aukcí provedla moderátorka Světlana Witowská spolu s profesionálním licitátorem Miroslavem Zíkou. V úvodu večera se na pódiu vystřídali Jiří Bárta, bývalý ředitel, a Zdeněk Mihalco, současný ředitel Nadace Via. Jiří Bárta tak po 22 letech předal svému nástupci pomyslné „žezlo“ a také zcela praktické štokrle, ze kterého může Zdeněk Mihalco získat rozhled potřebný k úspěšnému vykonávání ředitelské funkce…
Zájemci o dražbu mohli vybírat z 21 položek veřejné aukce a z dalších 75 položek aukce tiché. Do letošní aukce se zapojil historicky nejvyšší počet sedmdesáti devíti dražitelů. Nejdražší položkou večera se stal unikátní Armagnac z 19. století, který do aukce věnovaly první česká Madame Cognac & Champagne Tereza Franc a e-butik FINELABELS.CZ, a který byl vydražen za 200 000 Kč. Na druhém místě se umístila ikonická fotografie Václava Havla píšícího dopis Gustávu Husákovi od fotografa Oldřicha Škáchy za 170 000 Kč a na 160 000 Kč se vyšplhala částka, kterou dražitel zaplatil za Malou věž, ocelový objekt od sochaře Čestmíra Sušky.
Celou fotogalerii z Dobročinné aukce si můžete prohlédnout ZDE.
Více se dozvíte také na Viablogu Nadace Via.

 

 


2018

Dobročinná aukce Nadace Via se v roce 2018 konala už podvanácté. Letošní rekordní výtěžek rozdělíme mezi naše programy, jejichž cílem je podporovat ty, kteří berou zodpovědnost za život v Česku do svých rukou, spojují lidi, organizují benefiční akce pro dobrou věc a společně mění své okolí k lepšímu. Díky vašim darům bude v Česku více dětí a mladých lidí pomáhat druhým a více lidí se zapojí do proměn veřejných prostranství, obnovy dobrých památek a organizování sousedských slavností. 
Celkový výtěžek aukce je úžasných 4 160 200 Kč. Děkujeme!
Rádi bychom poděkovali také hlavním partnerům Dobročinné aukce – společnostem HOBRA – Školník, s. r. o., EMUN PARTNERS, a. s. a Liborovi Malému.
Poděkování patří také Zátiší Catering za skvělý catering.
Více o Dobročinné aukci v roce 2018 si můžete přečíst v článku zde.
FOTOGALERII Z 12. ROČNÍKU DOBROČINNÉ AUKCE NAJDETE ZDE


2017

Dobročinná aukce Nadace Via se v roce 2017 konala už po jedenácté 27. listopadu 2017 na pražském Žofíně. Rekordní výtěžek byl rozdělen na programy, jejichž cílem je podporovat ty, kteří berou zodpovědnost za život v Česku do svých rukou, spojují lidi a společně mění své okolí k lepšímu. Svépomocí proměňují parky, návsi, obnovují drobné památky, pořádají sousedské slavnosti. Jsou to hybatelé, kteří tvoří komunitní život. Díky nim to v českých městech a obcích žije.
Celkový výtěžek aukce je úžasných 3 458 100 Kč. Děkujeme!

Na Dobročinné aukci v roce 2017 jste si mohli vydražit řadu nevšedních zážitků, které si jen tak v obchodě nekoupíte: třeba lístky na představení, na které se vstupenky těžko shánějí, roli v divadle či večeři se slavnou osobností. Více o loňské aukci v článku zde.
FOTOGALERII Z 11. ROČNÍKU DOBROČINNÉ AUKCE NAJDETE ZDE

2016

Výtěžek: 2 895 000 Kč

Děkujeme za neuvěřitelnou štědrost desítek dárců a dárkyní. Díky ní jsme v letošní Dobročinné aukci vydražili 2 895 000 Kč. Je to částka v desetileté historii aukce rekordní. Peníze půjdou na programy Nadace Via.
Jakou hodnotu má NIC? Tato tradiční položka v naší aukci, která se každoročně draží jen pro čisté potěšení z daru, se letos vyšplhala na rekordních 200 000 Kč. Stejnou sumu dárci vydražili i za další symbolický dar, a to Den strávený v Nadaci Via.
Takto vysoká částka se vyšplhala ještě u dvou dalších položek. Za 200 000 dárci vydražili také obraz Pasty Onera, který své dílo na aukci sám odprezentoval. Čtvrtou položkou vydraženou za 200 000 Kč byla unikátní večeře, a to doma u manželů Karpíškových, zakladatelů sítě Ambiente.
Aukce se konala v pondělí pražském Prague Hotelu Marriott. Hosté dražili na osm desítek skvělých položek, a to francouzských a moravských vín, řadu obrazů a děl špiček českého designu a také zážitků. Na aukci se dražil díla například Jana Gemrota, Františka Skály, Petra Nikla, Olbrama Zoubka či Kamily Ženaté. Mezi designem a šperky měl úspěch kupříkladu nádherný náramek šperkařky Janji Prokič (vydražen za 30 000Kč) nebo unikátní lampa designérů Štěpán Smetany a Sebastiana Kitzbergera (vydražena za 32 000) .
Všechny položky vinaři, umělci, designéři a řada dalších lidí věnovala do aukce zdarma. Katalog všech dražených položek je k nahlédnutí zde.
 
Hlavní finanční partneři:

Patroni aukce:
Don Hamer I..M. a Marka Bednar

 


2015

Výtěžek: 1 580 000,- Kč

PŘEDSTAVUJEME VÁM PROJEKTY, KTERÉ DÍKY VÁM VZNIKLY
MĚSTA Z JINÉHO TĚSTA – ŽIVÉ GRANTY
Živými granty přispíváme k oživení veřejného prostoru ve městech, městských částech nebo ulicích. Podporujeme projekty, které vycházejí z atmosféry daného místa a z přání i potřeb místních lidí. Jde nám o to, aby se do projektu zapojilo co nejvíc dobrovolníků, lidí všech generací, profesí – zkrátka všech, které spojuje místo, kde žijí. V roce 2015 jsme rozdělili 750 000 Kč mezi 15 inspirativních projektů z celého Česka.
ČASOPIS UMĚNÍ DAROVAT
Cílem časopisu Umění darovat je oslovit a inspirovat současné i potenciální dárce i všechny ostatní, kteří chtějí pomáhat svému okolí. Časopis představuje příběhy dárců i podpořených, zabývá se tématem filantropie v Česku i ve světě, ukazuje příklady zajímavých charitativních aktivit. Časopis Umění darovat vychází čtvrtletně. V roce 2015 byl šéfredaktorem novinář a publicista Leoš Kyša.
VIADUKT – Program Průvodce
V Průvodci jsme podpořili začínající a nově vznikající menší organizace fungující na dobrovolné bázi, jejichž aktivity jsou zaměřeny na zlepšení kulturního, společenského nebo životního prostředí v jejich okolí. Cyklus probíhá od ledna do září 2016 a tvoří jej úvodní setkání, 7 tematicky zaměřených workshopů – řízení organizací, fundraising, práce s dobrovolníky, finance a daně, komunikace a PR, tvorba projektů s veřejností, skillshare a závěrečné setkání. Společná setkání a workshopy jsou jednodenní a konají se v Praze s 3–4týdenním odstupem. V roce 2016 jsme vybrali 14 účastníků.
PODPORA FUNDRAISINGU A IT ZÁZEMÍ NADACE VIA
Jsme nadací, která dává možnost propojit osvícené české filantropy s aktivními lidmi, kteří si uvědomují potřebu přímé participace na věcech veřejných. Pro nás jako prostředníka je tedy šíření filantropie a systematický fundraising významnou součástí našeho konání. Díky vašim darům na podporu fundraisingu Nadace Via jsme v roce 2015 mohli udělat pár důležitých kroků vpřed.
Generální partner:

Hlavní partner:

Partner:


2014

Výtěžek: 2 100 200 Kč

Celkem 2 100 200 Kč bylo získáno na dobročinné účely při osmém ročníku Dobročinné aukce Nadace VIA a Jihomoravské komunitní nadace, která se konala 26. listopadu v pražském hotelu Marriott. Mezi nejúspěšnější dražené položky patřila Soška Dárce pro dárce večera od Františka Skály, barevná kresba od Krištofa Kintery nebo unikátní náhrdelník s diamanty od Eriky Lori. Na všechny dražené položky se můžete podívat zde v katalogu.
Výtěžek aukce bude použit na podporu rozvoje českých měst a obcí, rozvoj neziskových organizací a jejich leaderů a na obnovu české filantropie.
Za osm let již vydražili čeští filantropové na aukcích Nadace VIA vína, umělecká díla a nevšední zážitky za cca 7 300 000 Kč a my jim za to nesmírně děkujeme!

 

2013

Výtěžek: 1 323 900 Kč

Úctyhodných milión a čtvrt vydělal sedmý ročník Dobročinné aukce Nadace VIA a Jihomoravské komunitní nadace. K dispozici byla více než stovka položek s vyvolávací cenou od 500 korun, od děl významných českých umělců, komentované prohlídky vily Tugendhat až po originální čtrnáctikarátový smaragdový prsten. V pražském hotelu Marriott patřily mezi nejúspěšnější již tradičně kolekce vín. Nejlépe si vedla kolekce vinařství SPRINGER z Bořetic, za 2 vína dražitel zaplatil 21 tisíc korun. Největší zájem byl o smaragdový prsten vyrobený speciálně pro Nadaci VIA. V sále ho hostům předvedla miss ČR 2009 Aneta Vignerová. Jeho cena se vyšplhala na 125 tisíc korun.
A co vše dalšího se zdražilo? Najdete zde v katalogu.