Vzdělávací kurz

VZDĚLÁVACÍ KURZ: Využití přístupu ABCD pro komunitní práci s ukrajinskými uprchlíky

Nadace Via ve spolupráci s IOM (International Organization for Migration) pořádá intenzivní vzdělávací kurz pro pracovníky a dobrovolníky, kteří se na lokální úrovni aktivně angažují v pomoci ukrajinským uprchlíkům. Principy ABCD (Asset Based Community Development – komunitní rozvoj založený na místních zdrojích) se dají využívat především při práci se skupinou a skvěle poslouží při zapojování příchozích z Ukrajiny do české společnosti i k posílení aktivit ukrajinských diaspor. ABCD je o hledání/využívání potenciálu a zmocňování místních obyvatel vedoucího k udržitelnému a z dlouhodobého hlediska finančně nenáročnému rozvoji komunit, které se dokáží semknout v časech krize a kvést v časech klidu.  

 

CO VÁS ČEKÁ: 

 • Certifikovaný e-learning “ABCD: komunitní rozvoj založený na místních zdrojích” od společnosti Nurture Development v češtině či ukrajinštině (více o e-learningu a základní informace o ABCD naleznete zde 
 • Pět společných online setkání, kde budeme diskutovat o tom, jak získané vědomosti využít při vaší práci  
 • Síťovací setkání spojené s návštěvou zajímavého projektu či projektů (hrazena cesta a občerstvení během celého dne)   

 

KOHO HLEDÁME:  

 • Pracovníky i dobrovolníky, kteří se aktivně angažují v pomoci ukrajinským uprchlíkům a rádi by získali či prohloubili své know-how v oblasti práce s komunitou  
 • Vítáme, když se za jednu iniciativu zúčastní dva lidé (nejlépe české a ukrajinské národnosti) kvůli možnosti vzájemného sdílení a podpory  
 • V případě účasti ukrajinsky či rusky mluvících je potřeba znalost češtiny na úrovni B1 (kurz bude v ukrajinštině, ale společná setkání budou v češtině)  

 

CO ZÍSKÁTE:  

 • Možnost získat know-how v oblasti komunitního rozvoje dle principů ABCD, které staví na silných stránkách všech členů komunity a dělá tak komunity silnější 
 • Dozvíte se, jak rozpoznat potenciál jednotlivců prostřednictvím Rozvojových rozhovorů a pomáhat tak rozvoji celé komunity 
 • V případě úspěšného absolvování e-learningu získáte oficiální certifikát od Nurture Development 
 • Možnost sdílet s ostatními účastníky dobrou praxi a být si navzájem inspirací a podporou 
 • Reflexi vaší práce s komunitou ukrajinských uprchlíků 
 • Možnost navštívit společně zajímavý projekt, který se věnuje podpoře ukrajinských uprchlíků, a dozvědět se do detailů jejich úspěchy, výzvy a vize 
 • Podporu pracovnic Nadace Via a v případě potřeby i ABCD mentoring  

 

CO OD VÁS OČEKÁVÁME:  

 • Nalézt dostatek kapacity na absolvování e-learningu (max. 6 hodin týdně) 
 • Aktivní účast na online podpůrných setkáních (skrze Zoom)  
 • Účast na prezenčním síťovacím setkání spojeném s návštěvou zajímavého místního projektu 

 

ČASOVÝ HARMONOGRAM:  

25.2. síťovací setkání (10:00 – 16:00)  

Na společném setkání budete mít možnost se potkat osobně, sdílet svoje zkušenosti a inspiraci. Podíváme se na výzvy a úspěchy vašich iniciativ, přičemž po celý den budeme pracovat dle principů ABCD. Setkání se s největší pravděpodobností uskuteční v Praze nebo Brně, ale pokud se skupina rozhodne pro jiné místo, je změna lokality možná. 

2.3. začátek e-learningu a první společné online setkání (18:00 – 20:00)  

První ochutnávka Rozvojových rozhovorů. Vzájemné seznámení a sdílení. Seznámení s prostředím e-learningu a tím, jak bude kurz probíhat.   

9.3. druhé společné online setkání (18:00 – 20:00) 

Na druhém setkání se podíváme na to, že každý jednotlivec a každá komunita je plná potenciálu. ABCD vám pomůže vnímat své okolí skrze jeho silné stránky a ne nedostatky.  

16.3. třetí společné online setkání (18:00 – 20:00) 

Během třetího setkání provedeme reflexi vaší dosavadní práce s ukrajinskými uprchlíky a podíváme se, do kterého ze čtyř modelů práce s komunitou (medicinský, charitativní, advokační či ABCD) spadá, a zda chcete, či nechcete na svém přístupu něco změnit. 

23.3. čtvrté společné online setkání (18:00 – 20:00)

Čtvrté setkání se zaměří na to, jaké konkrétní role mohou hrát komunitní pracovníci a dobrovolníci při budování komunit, přičemž se podíváme i na to, jaké lidi máte v týmu a komunitě vy. 

30.3. páté společné online setkání (18:00 – 20:00)

Na posledním setkání se podíváme, jaké konkrétní postupy z ABCD můžete reálně využít ve své práci s ukrajinskou komunitou, a jak je co nejlépe zavést do praxe.  

KONTAKT

Projekt je realizován Nadací Via ve spolupráci s IOM (International Organization for Migration), migrační agenturou OSN. Díky finanční podpoře IOM máte celý kurz v hodnotě 20 000 Kč zdarma.

IOM-official_Logo_PRIM_BLUE_RGB-EN (1)