ziva-komunita-test

Zde Vložte Text Nadpisu

Kontakt

Pro přehled podpořených projektů klikněte na mapu.
PROJEKTY Z ROKU 2020
Ve Velké Chuchli vzniklo komunitní centrum K8 (Hlavní město Praha kraj)

Eva Ness spolu s podporou několika dobrovolníků a zástupci obce prostřednictvím rodinného centra Chuchle, z.s.(dále jen RC) zprovoznili nyní nevyužitý, ale celkem nedávno zrekonstruovaný prostor nacházející se ve středu obce. Dvě místnosti se dvorem se skvěle hodí na vytvoření místa k setkávání se občanů všech generací a zájmů. Projekt byl ovlivněn covidovou situací, ale i tak se komunitní centrum K8 podařilo otevřít. Místo bude nadále využívat RC a další spolky ke svým aktivitám.  

realizátor: RC Chuchle
místo: Velká Chuchle, Praha
období realizace: 1. 5. 2020 – 30. 5. 2021
Projekt byl podpořen částkou 30 000 Kč

Mostkov má díky společné práci místních nové zázemí na hřišti (Olomoucký kraj)

Robert Pik s pomocí kamarádů, sousedů a místních lidí vybudovali zázemí na hřišti v MostkověSpolečně s podporou obce Oskava pořádají pravidelné akce pro spoluobčany a vytvořili místo pro setkávání všech věkových kategorií od dětí až po seniory. Místní postavili krytý altán s posezením, stánek s kuchyní a zázemím, ohniště, pískoviště, dětské hrací prvky a hřiště na pétanque. Zcela zásadně se tím změnila stávající podoba hřiště, kde vybavení nevyhovovalo nejen po stránce estetiky, ale ani bezpečnosti a hygieny.   

realizátor: Robert Pik
místo: Mostkov
období realizace: 2/2021 –⁠ 1/2022
projekt byl podpořen částkou: 80 000 Kč  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Zchátralý dvůr v Podskalí se těší z nového kabátu  (Liberecký kraj)

Kateřina Rosendorf si projektem splnila svůj 3 roky starý sen –⁠ vytvořit na dvoře uprostřed zchátralých bytových domů v centru města Jablonec nad Nisou útulnou oázu, která slouží k relaxaci a šíření sousedské pohody. Společně s dalšími obyvateli města vytvořili oku lahodící, ale prakticky vybavené místo, které je hojně využíváno k sousedskému setkávání minimálně patnácti rodin sousedů. Vybudovali nový altán, letní kuchyni a ohniště a vysadili bylinky i ovocné a ozdobné keře.   

realizátor: Kateřina Rosendorf 
místo: Jablonec nad Nisou
období realizace: 4/2021 –⁠ 10/2021
projekt byl podpořen částkou: 32 000 Kč  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Sokolské hřiště v Hodslavicích prošlo díky místním revitalizací (Moravskoslezský kraj)

Členové a příznivci T. J. Sokol Hodslavice upravili část prostoru sokolského hřiště tak, aby mohlo být využíváno jako příjemné posezení všech lidí, kteří na hřiště přijdou trávit svůj volný čas. Společně vybudovali veřejné ohniště s lavičkami, mobilní udírnu a stánek na přípravu občerstvení. Opravili také zničené plochy a vybudovali ochranné zábradlí

realizátor: Tělocvičná jednota Sokol Hodslavice
místo: Hodslavice
období realizace: 3/2021 –⁠ 9/2021 
projekt byl podpořen částkou: 60 000 Kč  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Obyvatelé Krásné Lípy získali možnost setkávat se u dětského domova (Ústecký kraj)

Jana Vařechová s pomocí dalších aktivních lidí v Krásné Lípě upravila část veřejně přístupné zeleně u lesoparku na příjemné místo pro komunitní setkávání obyvatel s dětmi z místního dětského domova. Místo je přístupné z veřejné cesty a sousedí přímo s pozemkem dětského domova. Zahradu se podařilo oplotit včetně branek, vyrobit vyvýšené záhony, vytvořit velký pískový biotop s jezírkem na hraní, osázet prostor ovocnými stromy a keři, vyhloubit jámu pro budoucí velké pozorovací jezírko. Ředitelka dětského domova postupně zajišťuje způsoby pravidelného využití ve spolupráci se ZŠ, MŠ, domovem seniorů, i dalšími organizacemi.    

realizátor: Jana Vařechová Holoubková
místo: Krásná Lípa (okres Děčín)
období realizace: 1/2021 –⁠ 12/2021
projekt byl podpořen částkou: 60 000 Kč  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Společná oprava krátké cesty z parku v Praze-Satalicích začala jako školní projekt (Hlavní město Praha kraj)

Alžběta Nováčková zorganizovala v rámci svého školního projektu do občanské výchovy opravu přístupové cesty z přilehlého parku za rodinnými domy. Do projektu, který podala s ohledem na nízký věk Alžběty její matka, se zapojili sousedé a společně pomohli cestu opravit. Cesta je pravidelně a hojně využívaná lidmi, kteří chodí do parku na procházky, běžci, pejskaři, maminkami s kočárky, inline bruslaři i cyklisty. Po opravě je bezpečnější. S úpravami na obecním pozemku souhlasil také stavební odbor městské části, která se nakonec zapojila velmi aktivně a přispěla na projekt i finančně. Z opravy cesty se tak stala příjemná komunitní akce, jejíž účastníci získali chuť do dalších podobných aktivit.

realizátor: Michaela Nováčková
místo: Praha-Satalice
období realizace: 11/2020 – 10/2021
projekt byl podpořen částkou: 40 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Veselý Žďár bude veselejší (Vysočina kraj)

Čtyři sousedky z Veselého Žďáru chtějí rozproudit svou obec založením tradice sousedských slavností. Veseložďáračky chtějí seznámit a propojit svoje sousedy bez ohledu na to, zda jsou to starousedlíci či novousedlíci, mladí či starší nebo na jakém konci vesnice žijí. Zároveň chtějí nahrávat vzpomínky tamních babiček a dědečkůPaměti zaznamenají mladí a následně umístí na webovou stránku, která bude zachycovat každodenní historii Veselého Žďáru. Jak se v něm žilo dřív, co se jedlo, co se slavilo, jaké byly pomístní názvy… Příběh každodenních dějin Veselého Žďáru organizátorky odvypráví také na prvním ročníku sousedské slavnosti pomocí informačních panelů a povídání pamětníků. Fyzickým centrem slavnosti bude symbolický model obce s fotkami všech domů, které přinesou jejich obyvatelé. Kdo bude mít chuť, může přidat rodinnou specialitu na společný stůl, u něhož se všichni potkají. 

program: Živá komunita
realizátor: Petra Tajovský Pospěchová
místo: Veselý Žďár, Kraj Vysočina
období realizace: 1/2021 – 11/2021 
projekt byl podpořen částkou: 40 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Záchranná stanice volně žijících živočichů v Bublavě postavila pro místní podporovatele altán (Karlovarský kraj)

Spolek DROSERA z.s. provozuje na území obce Bublava záchrannou stanici volně žijících živočichů a jeho členové chtěli poděkovat místním obyvatelům za dlouhodobou a trvalou podporu. Rozhodli se proto, že vybudují altán pro setkávání občanů. Místní obyvatelé, kteří pořádají na podporu stanice sbírky a aktivně stanici podporují, totiž opakovaně projevovali zájem o setkávání přímo ve stanici. Hned vedle záchranné stanice vyrostl dřevěný altán s vyřezávaným posezením, kolem altánu vede turistická stezka a jsou zde umístěny výukové hrací prvky. Hned kousek vedle se nacházejí voliéry se zachráněnými zvířátky záchranné stanice. Vše je obklopeno nádhernou přírodou.  

realizátor: DROSERA, z.s.
místo: Bublava, Karlovarský kraj
období realizace: 3/2021 – 12/2021
projekt byl podpořen částkou: 100 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Na Radosti nahradí skládku přístřešek i ohniště pro sousedy (Plzeňský kraj)

Tomáš, Vláďa a Tonda upravují zanedbané prostory obce pokryté náletovými dřevinami a odpadky, na malý lesopark, kde se bude možné scházet a utužovat sousedské vztahy. Počítá se také s odstraněním černé skládky a vysazeníněkolika zakrslých dřevin. Součástí bude i prostor pro ohniště s lavičkami, informační cedulí s historií části obce a mapou okolí. Postaví zde také dřevěný otevřený přístřešek pro 8 lidí, kde by se dalo setkat i za horšího počasí. Ten bude zároveň sloužit turistům, houbařům a jako odpočívadlo pro lidi s postižením z nedalekého ústavu Diakonie. 

program: Živá komunita
realizátor: Tomáš Louda
místo: Merklín (Na Radosti), Plzeňský kraj
období realizace: 1/2021 – 12/2021 
projekt byl podpořen částkou: 58 500 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Osamělá houpačka získala díky nadšeným místním další společnost (Královéhradecký kraj)

Albrechtice nad Orlicí je malá, ale krásná obec na soutoku Tiché a Divoké Orlice. Markéta Vanická Žabová tu s pomocí dalších nadšenců oživila prostranství na návsi, jehož dominantou je kostel sv. Jana Křtitele. Prostor slouží jako místo setkávání například při vánočním jarmarku, vede tudy masopustní průvod, staví a kácí se zde májka, ale hlavně se tam nacházela také jedna osamělá houpačka, u které se každou chvíli zastavovali místní obyvatelé. K té nově přibyly další herní prvky i odpočinková zóna v podobě nových laviček, které skupinky nadšených sousedů společně budovaly při pracovních sobotách. 

program: Živá komunita
realizátor: Markéta Vanická Žabová
místo: Albrechtice nad Orlicí, Královéhradecký kraj
období realizace: 12/2020 – 7/2021 
projekt byl podpořen částkou: 97 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Ratíškovice vylepšili místo pro koupání: Béleš bíč – pláž na Hliníku (Jihomoravský kraj)

Vladimíra Motlová spolu s členy Klubu přátel skautingu (KPS) zvelebila zajímavé místo na okraji obce Ratíškovice – část břehu rybníku Hliník umožňující koupání. Místní vybudovali malé zázemí pro aktivity u vody a zlepšili přístup do rybníka, upravili písečnou část místa a připravili materiály o jeho historii pro informační banner. Zbudovali také jednoduchou převlékárnu nebo lavičky se stolem pro posezení s pohledem přímo na prostor pláže s molem. S podporou obce a spolků členové KPS zlepšili místo pro pokračování zavedených akcí jako oblíbená Raftovačka, cvičení jógy, tai-či nebo otužování nadšenců, ale i pro každodenní setkávání lidí.   

realizátor: Vladimíra Motlová
místo: Ratíškovice, Jihomoravský kraj
období realizace: 1/2021 – 11/2021
projekt byl podpořen částkou: 84 500

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Komunitní centrum v Bílovicích rozšířila obnovená zahrada (Jihomoravský kraj)

Rodinné centrum Žirafa Bílovice, z.s. za pomoci dalších aktivních spoluobčanů upravilo bývalou zahradu mateřské školky, která byla více než 40 let bez údržby. Zahrada se nachází v blízkosti centra obce Bílovice nad Svitavou a je součástí objektu nově vzniklého Komunitního centra – místa k setkávání spolků a obyvatel obce Bílovice nad Svitavou. Plocha byla silně zaplevelená náletovými dřevinami a terasovitá část byla zanedbaná, nešlo zde tedy realizovat téměř žádné venkovní aktivity.  Díky úpravě zahrady je možné rozšířit fungování Komunitního centra, například přesun některých jeho aktivit do prostor zahrady, ale rovněž rozšíření spektra nabídky akcí pro širokou veřejnost, jako je například pořádání divadel, koncertů, bazárků či dětských dnů. 

program: Živá komunita
realizátor: Žirafa Bílovice, z. s.
místo: Bílovice nad SvitavouJihomoravský kraj
období realizace: 4/2021 – 4/2022 
projekt byl podpořen částkou: 70 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

OSTROFF jede dál – svépomocí vznikla komunitní sauna (Středočeský kraj)

Komunitní projekt OSTROFF začali v Úněticích realizovat v roce 2019, kdy místní nadšenci vyčistili a obnovili koryto potoka, vybudovali podél něj cestu a vysekali rákos na budoucí louku. V roce 2020 louku oseli a pravidelně sekali a na potoce vybudovali koupací jezírko. Cílem dalšího projektu bylo vybudování funkční komunitní sauny, kterou postavili svépomocí právě u koupacího jezírka. Díky komunitní přírodní sauně mohou místní využívat jezírko celý rok a i neotužilci mají v obci zimní vyžití.

program: Živá komunita
realizátor: Spolek pro obnovu únětické kultury
místo: Únětice, Středočeský kraj období realizace: 2/2021 – 10/2021 
projekt byl podpořen částkou: 60 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Setkávání u Malé skály (Středočeský kraj)

TO-JE-VONO, z.s. ve spolupráci s obcí zrenovovali podium umístěné na vyhlídkovém místě zvaném Malé skále, které bylo v havarijním stavu. Místo slouží k  pořádaní kulturních a společenských akcí v podobě divadelních představení, menších koncertů a letních promítání pro všechny věkové kategorie všech občanů Vonoklas. Zároveň zde vzniknul komunitní prostor i pro běžná setkávání sousedů, rodinné oslavy nebo jen cíl krátkých vycházek v těsné blízkosti obce. 

program: Živá komunita
realizátor: TO-JE-VONO, z.s.
místo: VonoklasyStředočeský kraj
období realizace: 2/2021 – 2/2022 
projekt byl podpořen částkou: 99 923 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

V Elbančicích vzniká naučná stezka areálem bývalých barokních lázní (Jihočeský kraj)

Spolek Elbančice plánuje vytvořit naučnou stezku areálem bývalých barokních lázní. Během prací na obnově bývalých lázeňských cest a vyhlídkové trasy bude spolek iniciovat setkávání místní komunity s ostatními obyvateli i z okolních obcí, s cílem oživit sousedské vztahy mezi různorodými obyvateli a prohloubit vzájemnou důvěru. Budou obnoveny krajinotvorné prvky (jako např. výhledy a úvozy), vzniknou odpočinková místa s lavičkami a s houpačkami a odpočívadla pro turisty a cyklisty.  

program: Živá komunita
realizátor: Spolek Elbančice
místo: Elbančice, Jihočeský kraj
období realizace: 
12/2020 – 10/2021 
projekt byl podpořen částkou: 80 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

U Kuřimského zámku vznikla inspirativní zahrada (Jihomoravský kraj)

Zahrada přiléhající ke kuřimskému zámku bylo příjemné a zajímavé místo s nevyužitým potenciálem. Základní škola DiviZna ve spolupráci se střední školou SOŠ a SOU Kuřim, žáky, rodiči, studenty a sousedy toto místo oživila tak, aby lépe odpovídalo potřebám jeho návštěvníků. Kromě fyzických úprav, které vytvořily lepší podmínky pro hru, učení se v přírodě a relaxaci, DiviZna oživila zahradu také organizováním koncertů, divadelních představení, jarmarků a festivalů. Cílem projektu bylo zůstat věrni svému heslu a vytvořit místo, kde se lidé mohou divit životu a světu a intenzivně ho tak prožívat a poznávat. 

program: Živá komunita
realizátor: Základní škola DiviZnaz.ú. 
místo: Kuřim, Jihomoravský kraj 
období realizace: 3/2021 – 12/2021   
projekt byl podpořen částkou: 100 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Starodávná polní cesta v Neuměřicích ožívá (Středočeský kraj)

Během březnového víkendu se místní pustili do výsadby „Aleje Naděje“ podél nedávno obnovené historické stezky mezi poli. Sázelo se v úseku dlouhém 400 metrů mezi obcemi Neuměřice a Slatina. Do vykopaných jam se dával popel ze dřeva, hobliny z místní truhlárny a zdejší kvalitní zemina. Ke každému stromu byl dodán i husí krk, kterým lze efektivně strom zalít s menším objemem vody. Během víkendu se vysázelo celkem 94 keřů a 48 stromů, které mají označení a každý má svého pomyslného patrona (často rodinu). Stromy jsou vybaveny tenkou plastovou tabulkou se jménem patrona, chráničku proti okusu od zvěře a vzpěry. Výsadby se zúčastnili také starostové z Neuměřic a z Olovnice i se svými dětmi. Mezi nejmladším a nejstarším účastníkem akce byl úctyhodný rozdíl 80 let!

program: Živá komunita
realizátor: Václav Klomínský 
místo: Neuměřice, Středočeský kraj 
období realizace: 11/2020 – 11/2021  
projekt byl podpořen částkou: 99 990  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Na Broumovsku místní přispěli k zadržení vody v krajině (Královéhradecký kraj)

Spolek JULINKA se snaží aktivizovat co nejvíce lidí v Polici nad Metují a okolí, které zasahuje i do chráněné krajinné oblasti BroumovskoCílem je, aby místí lidé svými drobnými dobrovolnickými akcemi přispěli k zadržení vody v krajině a aby na sebe přebírali odpovědnost za stav životního prostředí. Během projektu vybudoval spolek a další dobrovolníci 13 tůní. Pro zájemce o budování tůní také připravili volně dostupný manuál. Na stolové hoře Ostaš, kde mj. hnízdí sokoli, vysázeli asi 2000 sazenic buků a jedlí, čímž dojde k obnovení přirozeného smíšeného lesa na místě, které bylo vykáceno vzhledem ke kůrovcové kalamitě. Dále proběhla výsadba alejí ovocných stromů a keřů podél cest, kdy bylo vysazeno více než 200 stromů a podobné množství keřů.

program: Živá komunita
realizátor: JULINKA z. s. 
místo: Police nad Metují, Královéhradecký kraj 
období realizace: 5/2021 – 4/2022  
projekt byl podpořen částkou: 100 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

V Bílých Vchynicích opravili hřiště a plánují turnaje v ping pongu (Pardubický kraj)

Obyvatelé Bílých Vchynic společně s víkendovými chataři pravidelně pořádají společenské akce pro všechny generace. Nyní se rozhodli renovovat dětské hřiště u hasičské klubovny a instalovat venkovní stůl na ping pong pro pořádání sousedských turnajů. Pro zpříjemnění závěrečných posezení po akcích slouží nový plynový gril, na kterém je možné místo klasických špekáčků ogrilovat zeleninu nebo sýry. Realizaci projektu aktivně podpořila také obec Kladruby nad Labem a místní Spolek dobrovolných hasičů a místní tak mohli na místě nainstalovat i nové bezpečné houpačky a další herní prvky.

program: Živá komunita
realizátor: Klára Šandová
místo: Bílé VchynicePardubický kraj
období realizace: 12/2020 – 12/2021 
projekt byl podpořen částkou: 98 340  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Ve Zdibech obnovili Vltavské tůně (Středočeský kraj)

Eva Slavíková spolu s dalšími lidmi v obci Zdiby revitalizovali a uvedli v život přírodní park Vltavské tůně. Hlavním snem skupiny aktivních spoluobčanů bylo vytvořit přívětivý přírodní prostor pro odpočinek, pozorování zvěře, relaxaci v přírodě, ale i společné setkávání rodin a přátel. To se jim beze zbytku povedlo, znečištěná a dlouhodobě neudržovaná lokalita se díky ekologicky řízené pastvě ovcí, odborným konzultacím a zejména nadšené práci místních proměnila v prosvětlený a klidný přírodní park.

program: Živá komunita
realizátor: Eva Slavíková
místo: ZdibyStředočeský kraj 
období realizace: 11/2020 – 10/2021 
projekt byl podpořen částkou: 80 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Spolek z Prahy 6 nechává posoudit spornou dokumentaci k železničnímu tunelu (Hlavní město Praha kraj)

Smyslem projektu je nezávislé odborné posouzení materiálů zpracovaných na základě zadání Správy železnic pro výstavbu tunelové varianty železničního spojení v úseku Dejvice-Veleslavín. Správa železnic prosazuje variantu, která vede maximálně pod zastavěným územím.  Varianta vedení tunelů pod výrazně méně zastavěnou oblastí je, bohužel, upozaďována a odmítána s ne příliš přesvědčivou argumentací. Jedná se o složitou stavbu, která by v případě realizace mohla poškodit povrchovou zástavbu. V dokumentaci zpracované Správou železnic nalezli členové Spolku za ochranu Střešovic a Břevnova řadu sporných bodů, které si nechávají odborně posoudit a upozorňují na ně před změnou pražských zásad územního rozvoje. 

realizátor: Spolek za ochranu Střešovic a Břevnova, z.s.
místo: Praha 6
období realizace: 11/2020 – 01/2021
projekt byl podpořen částkou 40 000 Kč

Občané v referendu odmítli výstavbu průmyslové haly (Středočeský kraj)

V bezprostřední blízkosti obcí Lány –⁠ Vašírov a Rynholec se připravovala výstavba logistického areálu ve formě obrovské haly na místě historické těžby uhlí. Lidé se domnívali, že v provozu budou zaměstnáni především agenturní pracovníci a že se v okolí zvýší míra hluku, světelného smogu, prašnosti i dopravní situace. Spolek Náš Vašírov začal spolupracovat s občanyRynholce, Nového Strašecí a místních spolků. K tématu proběhla veřejná debata a v referendu se občané obce Rynholec nakonec jednoznačně vyjádřili, že na pozemku bývalé výsypky nyní nechtějí žádnou stavbu a o dalším osudu pozemku se chtějí více zajímat.  

realizátor: Náš Vašírov, z. s.
místo: Rynholec
období realizace: 01/2021 – 01/2022
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč 

Silnice do ZOO v obci Větrovy má vést přes louku a biokoridor, místní jsou proti (Jihočeský kraj)

V těsné blízkosti obce Větrovy se nachází zoologická zahrada. Její provoz je ze strany příslušných úřadů podmíněn vyřešením dopravního napojení, plánovaná trasa ale vede podél lesa v místě tzv. biokoridoru. Místní obyvatelé tento prostor využívají k relaxaci, procházkám, venčení psů, sportování, děti k pouštění draků apod., a proto opakovaně vyjádřili nesouhlas s vybudováním silnice v tomto místě. Jako podklad pro hlasování o příslušné změně územního plánu připravují ve spolupráci s odborníky podrobný biologický průzkum. 

realizátor: Jana Maxerová
místo: Větrovy (Tábor)
období realizace: 11/2020 – 11/2021
projekt byl podpořen částkou 28 000 Kč

Pamětní kámen ukrývá schránku se vzkazem příštím generacím (Vysočina kraj)

Lidé z Českého svazu včelařů, ZO Horní Cerekev a Mateřského centra Klubíčko umístili v aleji pamětní kámen s vytesaným dvouocasým lvem a letopočtem 1918–⁠2018. Při slavnostním odhalení vložili místní do země schránku obsahující vzkaz dalším generacím od dětí z mateřské a základní školy obyvatel Horní Cerekve. V blízkosti památníku navíc osadili kamennou lavičku a upravili okolí. Snažili se tak o připomenutí společné dvouleté práce občanů a spolků Horní Cerekve napříč věkovým spektrem, vytvoření místa k zastavení, spočinutí i rozjímání. Místa, odkud je možné kochat se nádhernými panoramaty Vysočiny. 

program: Živá komunita
realizátor: ČSV z.s. ZO Horní Cerekev
místo: Horní CerekevVysočina
období realizace: 9/2020 – 8/2021 
projekt byl podpořen částkou: 20 000 Kč

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Ve Strančicích vzniklo hřiště pro všechny generace (Středočeský kraj)

Richard Červenka s pomocí místních zapálených sousedů a známých oživil starší dětské hřiště uprostřed obce Strančice. Díky obrovskému zápalu všech bylo hřiště obnoveno, vytvořena petanquová dráha a přidán ping-pongový stůl a sezení. Kromě toho byl vybudován také designový kamenný gril, a vzniklo tak perfektní místo pro místní společenské setkávání. Přestože někdy bylo složitější se shodnout na jednotné vizi, podařilo se týmu vždy domluvit ke spokojenosti všech.

program: Živá komunita
realizátor: Richard Červenka
místo: Strančice, Praha východ
období realizace: 3/2021 – 8/2021
projekt byl podpořen částkou: 71 390  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

I v Praze se dají chovat včely! (Hlavní město Praha kraj)

Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7 obnovil původní včelnici z roku 1951 a nabízí prohlídky a ukázky včelařského provozu, zejména pro školy a školky. Cílem je environmentální osvěta o chovu včel a jejich důležité roli v rámci ekosystému, to vše zejména pomocí praktických ukázek a workshopů přímo ve včelnici. Spolek chce také zájemcům o včelaření ukázat, že i v hlavním městě se dají chovat včely a naučit je, jak se o ně správně starat. V rámci projektu byly pořízeny nezbytné přístroje pro provoz včelnice – medomet, čeřící nádoba a odvíčkovací stůl a během dobrovolnických brigád byl vybudován přístřešek pro setkávání, bylo upraveno vnitřní zázemí včelnice a také se pracovalo na pozemcích, kde jsou umístěny úly.

program: Živá komunita
realizátor: Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7
místo: Praha 6
období realizace: 1/2021 – 12/2021 
projekt byl podpořen částkou: 50 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Komunitní aktivita na Paloučku (Středočeský kraj)

Spolek Berounská zeleň proměňuje zanedbané území u místního Židovského hřbitova na zónu určenou pro zeleň a komunitní aktivity. Tato iniciativa nabízí prostor pro setkávání, společnou práci, i zábavu místních obyvatel.  Už zde vzniknul komunitní kompost, záhony, ohniště, ale také prostor pro odpočinek, hry a další aktivity. Na zelené louce tu vzniká veřejný park kombinovaný s komunitní zahrádkou a přírodním dětským hřištěm. 

program: Živá komunita
realizátor: Berounská zeleň
místo: Beroun, Středočeský kraj
období realizace: 8/2020 – 4/2022 
projekt byl podpořen částkou: 100 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Bartošovice v Orlických horách vybudovali altán pro sousedy (Královéhradecký kraj)

Spolek Magdalena vybudoval v Bartošovicích společnou prací dřevěný altán s ohništěm, který je k dispozici úplně všem – obyvatelům obce, chalupářům i návštěvníkům obce. V Orlických horách, na samé hranici s Polskem, tak vznikl prostor prostor k narozeninovým oslavám, piknikům, dětským akcím, letnímu posezení a oddychu. Altán mohou využívat také turisté k přespání či odpočinku, v létě pak slouží i jako základna pro místní letní tábor. 

program: Živá komunita
realizátor: Spolek Magdalena
místo: Bartošovice v Orlických Horách, Královehradecký kraj
období realizace: 11/2020 – 10/2021 
projekt byl podpořen částkou: 99 300 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Městys Kunvald má lavičky přátelství (Pardubický kraj)

Tým nadšenců z řad včelařů, zahrádkářů a ostatních obyvatel Kunvaldu napříč profesním i věkovým spektrem zrealizoval projekt laviček přátelství. Lavičky jsou umístěny v atraktivních lokalitách Kunvaldu a jsou určeny pro setkávání, odpočinek občanů městyse a turistů. Tým chtěl tímto projektem zlepšit sousedské vztahy, vytvořit nové vazby mezi lidmi a posílit vztah k rodné obci. Chce také inspirovat ostatní spolky, vedení obce i ostatní občany k další pozitivní práci pro dobré žití v obci. Do realizace byli zapojeni zástupci nejmladší generace z místní základní školy, ale i senioři.

program: Živá komunita
realizátor: Alexej Bezrukov
místo: KunvaldPardubický kraj
období realizace: 12/2020 – 10/2021 
projekt byl podpořen částkou: 55 300 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

V Horní Řasnici místní obyvatelé společně zvelebili historický střed obce (Liberecký kraj)

Okrašlovací spolek Horní Řasnice-Srbká společnými silami zvelebil historický střed obce. Ten tvoří kostel, hřbitov a zelená plocha před a za hřbitovní zdí. Spolek se domluvil s obcí a přizval ostatní spolky ke spolupráci na okrášlení tohoto pro obci významného místa, které navštěvují nejen místní, ale i návštěvníci kulturních akcí v kostele i zahraniční hosté. Zkrášlili okolí jednak výsadbou keřů a květin a pustili se také do renovace laviček a historického kříže.  

program: Živá komunita
realizátor: Okrašlovací spolek Horní Řasnice-Srbská
místo: Horní Řasnice, Liberecký kraj
období realizace: 11/2020 – 8/2021 
projekt byl podpořen částkou: 50 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

 

Neudržovaný pozemek v pražské Ruzyni se proměnil v komunitní zahradu (Hlavní město Praha kraj)

Lesní klub Malejovz.s. založil komunitní přírodní zahradu v Praze 6 – Ruzyni. Několik desetiletí neudržovaný pozemek znečištěný odpadky proměnil v prostředí pro vzájemné setkávání. Doposud opomíjené místo se přispěním místních obyvatel změnilo v komunitní a kulturně využívaný přírodní prostor. Většina pozemku komunitní zahrady zůstala veřejně přístupná a byla šetrně kultivována v návaznosti na historii místa, tedy existenci louky, zahrady a ovocného sadu. Vznikl zde prostor pro řadu aktivit pořádaných spolkem, od sousedských slavností, přes kulturní a vzdělávací akce a workshopy, až po lesní klub pro děti a setkávání komunity rodičů s dětmi. 

program: Živá komunita
realizátor: Lesní klub Malejov, z. s.
místo: Praha 6
období realizace: 11/2020 – 10/2021
projekt byl podpořen částkou: 70 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.


 

Staré sklepy v Loučkách ožijí díky sousedským akcím (Vysočina kraj)

Lenka Danková s pomocí sousedů a přátel opraví a vybaví dva staré sklepy, tzv. lochy a jejich bezprostřední okolí na návsi v Loučkách. Sklepy mají typickou štukovou výzdobu ve stylu původní stavební kultury německého venkova (Jihlavský jazykový ostrov) a jsou významnými stavbami lidové architektury. bude možné využívat k původnímu účelu  k uchovávání chemicky neošetřené zeleniny a ovoce, svépomocí pěstované nebo získané od ekologicky hospodařících pěstitelů z regionu. Součástí projektu je také organizování sousedské akce související s tradicemi a zdravým životním stylem. Sousedská komunita díky projektu rozšíří okruh svých činností. 

program: Živá komunita
realizátor: Lenka Danková
místo: Loučky, Kraj Vysočina
období realizace: 11/2020 – 6/2021 
projekt byl podpořen částkou: 100 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

V Uherském Hradišti vznikl nový komunitní prostor (Zlínský kraj)

V Uherském Hradišti vznikl nový komunitní prostor, který je otevřený širokému spektru aktivit – od pravidelných jógových lekcí, přes výtvarné workshopy pro děti až po pletací klub či jazykovou kavárnu. Prostor tak poskytuje zázemí k rozvíjení komunitních aktivit menším skupinám, které hledají místo v centru města k pravidelnému setkávání. Cílem Evy a jejích přátel bylo vytvořit přátelské prostředí k setkávání, vzdělávání a otevřenému dialogu o životě v Uherském Hradišti, do budoucna se mám stát rodištěm řady úspěšných kulturních projektů a iniciativ.

program: Živá komunita
realizátor: Eva Blahová
místo: Uherské Hradiště, Zlínský kraj 
období realizace: 10/2020 – 8/2022 
projekt byl podpořen částkou: 75 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

Naučná stezka v Bohnicích (Hlavní město Praha kraj)

Zapomenuté příběhy z dějin Bohnic a Čimic se stanou součástí Naučné stezky Bohnice, aby mohly místním i příchozím připomenout lidské osudy v této části Prahy. Při odhalování jednotlivých panelů naučné stezky se na přednášce zájemci dozvědí o tématu a zároveň bude zahájena výstava, která se pak přesune na radnici Městské části Praha 8Naučná stezka i výstava mají za cíl propojovat lidi ze sídliště i ze staré zástavby, prohlubovat zájem o místní dění a rozšiřovat „tmelící “ aktivity, které pořádá spolek Bohnice žijí. Spolek chce posilovat vztah místních k jejich sousedům, dnešním i včerejším. 

program: Živá komunita
realizátor: Bohnice žijí, z.s.
místo: Bohnice a Čimice, Praha
období realizace: 11/2020 – 11/2021 
projekt byl podpořen částkou: 100 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny. 

V Řevnicích se vrátili ke kosení luk (Středočeský kraj)

Kateřina Kotková a její tým vrátili do Řevnic tradici kosení luk spolu s kulturou hrabacích a kosících písní. Kosení prospívá rozmanitosti bylin a je ohleduplné k hmyzu, zpěv prospívá lidským srdcím a krajině samotné. Chtějí, aby skrze společnou péči o veřejné pozemky lidé cítili větší blízkost k sobě a místu, kde žijí. Během akce proběhlo seznámili s technikou naklepávání kosy, výuka tradičních lidových písní ke kosení a setkání s botanikem. 

realizátor: Kateřina Kotková
místo: Řevnice, Středočeský kraj
období realizace: 09/2020 – 09/2021
projekt byl podpořen částkou: 30 000 Kč

Místní obnovili alej kolem oblíbené Hartovy stezky (Karlovarský kraj)

Spolek Chebsko za klima ve spolupráci s místními dobrovolníky vysázel alej kolem části Hartovy stezky, která je oblíbená u pěších, cyklistů, běžkařů i vozíčkářůHartova stezka je přeshraniční cesta spojující německou vesnici Mammersreutch a Starý Hrozňatov u Chebu a je symbolem spolupráce a sblížení obyvatel z obou stran hranic. Vede mezi poli, která jsou intenzivně zemědělsky využívána. Spolek brigády v přírodě spojil i s osvětou veřejnosti ohledně významu zeleně a krajinných prvků pro snižování dopadů klimatické krize. Díky spolupráci místního svazu ochránců přírody dorazili vypomoct i jejich němečtí kolegové z druhé strany hranice.

realizátor: Chebsko za klima, z.s.
místo: Cheb, Karlovarský kraj 
období realizace: 12/2020 – 11/2021
projekt byl podpořen částkou: 70 000 Kč

Nové remízky pomohly v boji se suchem (Moravskoslezský kraj)

Mladý včelař Jakub Konečný z Píště u polských hranic vrátil život a vodu zpátky do krajiny tím, že v obrovských lánech polí vysadil stromy, keře a květiny. Obec Píšť dlouhodobě trápí sucho, protože místní prameny vyschly. Vysazené remízky tak poskytují útočiště pro živočichy, ale pomáhají také zadržovat vodu v krajině. Na výsadbě se podíleli i občané obce a okolí. Pro založení remízků Jakub vytipoval několik pozemků ve vlastnictví obce, které byly v katastru nemovitostí zapsány jako cesty, ve skutečnosti tak nesloužily, byly zpustlé nebo zaorané. Dnes už na místě stojí přes 120 ovocných stromů a 130 keřů, výsledek práce více než 100 aktivních místních. 

program: Živá komunita
realizátor: Jakub Konečný
místo: Píšť, Moravskoslezský kraj 
období realizace: 9/2020–9/2021
projekt byl podpořen částkou60 000 Kč 

Stará kupecká pěšina v Třemošnici ožila (Středočeský kraj)

Spolek Střemcha 2018 společně se sousedy z Třemošnice pročistili kousek zarostlého obecního pozemku, kudy dříve vedla stará kupecká pěšina. Místo, která jejich předci v každodenním životě běžně využívali, je tak opět dostupné. Kromě obnovení pěšiny také vyčistili historickou zanesenou studánku, obnovili ovocnou alej a vytvořili jezírko na zachycení vody pro zalévání stromů. Spolek sousedům úspěšně ukázal, že má smysl přemýšlet nad místem, kde žijeme a život v něm neustále vylepšovat. 

realizátor: Střemcha 2018, z.s.   
místo: Třemošnice, Středočeský kraj  
období realizace: 11/2020 – 10/2021
projekt byl podpořen částkou  70 000 Kč

Záchrana jezírek v Přibyslavi (Vysočina kraj)

Lukáš Sejkora z Přibyslavi zdědil pozemek, na kterém jeho otec ve starém železničním vagónu choval kozy, prasata a drůbež. Lukáš se rozhodl odstranit vagón i plot a zpřístupnit celý pozemek i se dvěma jezírky veřejnosti. Sousedé si toto místo brzy oblíbili – pejskaři sem chodí na procházky, děti si chodí k jezírkům hrát a jednu zimu se zde dokonce i bruslilo!  Vlivem posledních několika suchých let ale jezírka vysychala. Lukáš proto jezírka rozšířil, nechal vybagrovat nánosy a v jejich okolí vysadil společně s místními stromy. Nyní mají největší radost z množství hmyzu a obojživelníků, kteří se zde úspěšně rozmnožují. Ovocné keře a bylinky lákají velké množství ptáků, motýlů, včel, čmeláků i dalšího hmyzu, ve vodě je velké množství žab, pulců a vážek. Další výsadby plánují i v následujících letech.

realizátor: Lukáš Sejkora  
místo: Přibyslavkraj Vysočina
období realizace: 9/2020 – 8/2021
projekt byl podpořen částkou  70 000 Kč

Obyvatelé jihočeského Bradáčova místo větrné elektrárny obnovili starou alej (Jihočeský kraj)

Plánovaný záměr stavby větrné elektrárny u obce Bradáčov vyvolal odpor většiny místních obyvatel již před lety. V reakci na tento záměr zastupitelstvo obce a místní hasiči ve spolupráci s erudovaným právníkem pořídili zprávu o výskytu chráněných a ohrožených druhů – aktuální biologický průzkum potvrdil mimo jiné výskyt několika druhů netopýrů. Díky úspěšnému podnětu advokáta na Českou inspekci životního prostředí tak investor nemůže zahájit stavební aktivity, aniž by obdržel výjimku na chráněné druhy vyskytující se v místě záměru. Hasiči také s pomocí místních lidí obnovili alej za Bradáčovem na vrchu Úlehle, o jejímž založení před více než sto lety se podařilo objevit zápis v místních kronikách. Tato zajímavost, spolu s informací o výskytu živočichů, včetně několika chráněných druhů, byla zpracována formou informační tabule, umístěné na začátku obnovené aleje. Bradáčovští dali podnět úřadům, aby se stala alej významným krajinným prvkem, což by mohlo pomoci v dalším projednávání záměru větrné elektrárny. Další prostředky na své aktivity nad rámec grantu získali obyvatelé Bradáčova prostřednictvím úspěšné kampaně na Darujme.cz, kterou jim Nadace Via zdvojnásobila částkou 20 000 Kč.

realizátor: SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Bradáčov
místo: Bradáčov
období realizace: 8/2020 – 7/2021
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč

Kritickou dopravní situaci v Praze – Horních Počernicích může zhoršit další výstavba (Hlavní město Praha kraj)

Magistrát hl. m. Prahy potvrdil v Praze 9 – Horních Počernicích, v lokalitě pod Bílým Vrchem, územní rozhodnutí k projektu Výstavba Bílý Vrch, místní obyvatelé ale proti tomuto rozhodnutí podali žalobu. Chtějí dosáhnout především toho, aby projekt výrazně nezhoršil životní prostředí, protože navržená zástavba výrazně ubírá zeleně a nejcennější zemědělské půdy v lokalitě, která je domovem mnoha živočišných druhů. Developerský záměr má mít lokální čistírnu odpadních vod, umístěnou v těsné blízkosti zástavby a blízko již stávající zapáchající čistírny odpadních vod. Projekt podle dotčených občanů zhorší již tak kritickou dopravní situaci v Horních Počernicích a zamezí jejímu koncepčnímu řešení.

realizátor: Jiří Boldyš
místo: Praha – Horní Počernice
období realizace: 8/2020 – 7/2021
projekt byl podpořen částkou 40 000 Kč

Peřeje na řece Otavě u Sudoměře – místo pro vodní elektrárnu, nebo chráněné území? (Jihočeský kraj)

Část obyvatel Sudoměře se již od roku 2011 brání záměru výstavby malé vodní elektrárny na řece Otavě. Bylo by to již třetí vodní dílo na třísetmetrovém úseku, které by se nejvíce dotklo velmi cenných peřejí. Obec Čejetice, pod kterou Sudoměř spadá, prodala proti vůli občanů stěžejní pozemek k vybudování malé vodní elektrárny. Aby si jedinečné peřeje a celý meandr řeky místní lidé ochránili, založili spolek Sudoměřské proudy. Chtěli by provést kompletní biologický průzkum na jehož základě by se mohla zmíněná část řeky vyhlásit za chráněné území.

realizátor: Sudoměřské proudy, z.s.
místo: Sudoměř
období realizace: 7/2020 – 7/2021
projekt byl podpořen částkou 30 000 Kč

Spolek z Kamenice u Prahy prosazuje pořízení nového územního plánu (Středočeský kraj)

Obec Kamenice, která leží jihovýchodně od Prahy, projednává dvě změny územního plánu. Původní územní plán je ještě z poloviny 90. let a měl by být správně nahrazen novým, který by odpovídal současnému stavu. Místo toho je územní plán měněn dílčími změnami, které jednak zcela zásadním způsobem narušují původní urbanistickou koncepci, jednak jsou snahou o legalizaci „černých“ staveb v bezprostředním okolí kulturní památky – zámku Kamenice a zámeckého parku. Místní občané sdružení ve spolku Kamenicko se domnívají, že nelze provádět tak rozsáhlé a zásadní změny územního plánu bez podrobného vyhodnocení dopadu na složky životního prostředí, veřejné zdraví a na veřejnou infrastrukturu obce.

realizátor: Spolek KAMENICKO
místo: Kamenice (u Prahy)
období realizace: 7/2020 – 7/2021
projekt byl podpořen částkou 30 000 Kč

Zachování zelených horizontů v Brně-Židenicích (Jihomoravský kraj)

Občanské sdružení Židenice pro občany si klade za cíl zabránit trvalému znehodnocení stavebně cenné lokality realizací obytného souboru Šedova. Výstavbu v místě umožnila schválená změna územního plánu v prosinci 2019, s hustou a vysokou zástavbou na svažitém území na místě zahrad, s možnými negativními vlivy na životní prostředí a kvalitu bydlení. Spolek usiluje o to, aby byly dodržené závazné „zelené horizonty“, aby byla změna územního plánu zrušena a zpracována variantní studie zástavby odpovídající charakteru místa.

realizátor: Občanské sdružení Židenice pro občany
místo: Brno-Židenice
období realizace: 6/2020 – 6/2021
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč

Modernizace obalovny v Týništi nad Orlicí vzbuzuje obavy mezi obyvateli města (Královéhradecký kraj)

Výstavba obalovny živičných směsí v Týništi nad Orlicí vyvolala odpor části místních lidí již před lety, ale tehdejším odpůrcům se nepodařilo prosadit požadavek na posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). V roce 2018 představila obalovna plán na změnu zdroje vytápění ze současného plynu na hnědouhelný prach. Změna může přinést řadu negativních dopadů na životní prostředí i samotné obyvatele města a okolních obcí. Místní lidé, o generaci mladší než původní odpůrci výstavby obalovny, chtějí zadat oponentní posudky a vyvolat debatu veřejnosti o plánovaném záměru.

realizátor: Lukáš Tošovský
místo: Týniště nad Orlicí
období realizace: 6/2020 – 5/2021
projekt byl podpořen částkou 28 000 Kč

Mokřad Žabák v Lysé nad Labem se podařilo prozatím zachránit! (Středočeský kraj)

Mokřad Žabák se nachází na východním okraji Lysé nad Labem na pozemcích, které patří městu. To se rozhodlo pozemky prodat za jednu korunu Středočeskému kraji, který měl v úmyslu na nich vystavět výcvikový areál Svět záchranářů. Proti zničení mokřadu se ozvali místní lidé a spolky, odborníci a instituce jako je Ministerstvo životního prostředí či Agentura ochrany přírody a krajiny. Cílem projektu bylo získat odbornou studii, která by pomohla přesvědčit vedení města i Středočeského kraje, aby upustili od realizace projektu a mokřad byl zachován a chráněn. Odborná studie, která představila možné využití mokřadu, byla odprezentována zastupitelům i místním lidem.  Důležitost území pro výskyt chráněných živočichů a rostlin potvrdil i biologický průzkum. Středočeský kraj od záměru stavby Světa záchranářů v prostoru mokřadu Žabák nakonec odstoupil.

realizátor: Martin Tužinský
místo: Lysá nad Labem
období realizace: 8/2020 – 12/2020
projekt byl podpořen částkou 30 000 Kč

Občané okrajových částí Brna nevzdávají úsilí o lepší trasu dálnice D43 (Jihomoravský kraj)

Územní studie, která doporučuje trasování dálnice D43 přes brněnské městské části Bosonohy, Bystrc, Kníničky, tedy kolem Brněnské přehrady, má být součástí aktualizovaných zásad územního rozvoje pro Jihomoravský kraj. Spolek Občané za D43 jako obchvat celého Brna s podporou Nadace Via připravil na podzim 2019 informační kampaň upozorňující na připravované kroky Jihomoravského kraje. Vznikla petice a připomínky ke krajským zásadám územního rozvoje, ale proces schvalování dokumentu stále pokračuje. Spolek zahájil kroky, jejichž cílem je odmítnutí navrženého trasování D 43 právní cestou. Na tyto aktivity získal prostředky také od svých podporovatelů také díky dlouhodobé kampani na Darujme.cz.

realizátor: Občané za D43 jako obchvat celého Brna, z.s.
místo: Brno
období realizace: 8/2020 – 10/2021
projekt byl podpořen částkou 20 000 Kč

Obyvatelé Životic na Ostravsku odmítají staronové plány na výstavbu silnice (Moravskoslezský kraj)

Životice jsou městskou částí Havířova s příjemným mikroklimatem, skoro polovinu území tvoří zeleň ovocných sadů a přilehlého lesa. Projekt silnice č. I/11 pochází ze 60. let 20. století, z doby rozvoje těžby uhlí. Počet obyvatel města Havířova ale spíše klesá a stávající silnice dopravní nápor zvládají bez větších problémů. Oživení plánů na výstavbu nové silnice znepokojilo obyvatele Životic, kteří poukazují na to, že v krajině zdevastované těžbou uhlí existuje více možností, kudy trasu vést. Místní lidé založili spolek a zorganizovali petici, kterou podepsalo skoro 4 500 občanů. Zadávají odborný biologický průzkum pro posouzení vlivu silnice na životní prostředí a chtějí seznámit všechny obyvatele města s možnými dopady silnice na ekologickou situaci.

realizátor: Životice Sobě, z.s.
místo: Havířov-Životice
období realizace: 6/2020 – 12/2020
projekt byl podpořen částkou 30 000 Kč

Zahrada pro budoucnost (Středočeský kraj)

Základní škola ve Velkých Popovicích vybudovala jedlou zahradu, která láká k setkávání napříč všemi věkovými skupinami. Největší výzvou projektu bylo dodržení časového harmonogramu kvůli nesnázím spojeným s nemocí Covid-19, ale sazební plány se navzdory všem opatřením musely dodržovat. Přesto se podařilo dokončit něco krásného, co bude dlouhá léta sloužit všem lidem z širokého okolí. Pozemek, který byl dříve skoro nevyužívaný, nyní bude sloužit všem lidem a živočichům z širokého okolí. Dne 17. 9. 2020 proběhlo slavnostní otevření zahrady, která dále bude volně otevřena veřejnosti a to v době ordinačních hodin Domu lékařů a zároveň se stane prostředím pro badatelsky orientované výuky na ZŠ Velké Popovice.

program: Živá komunita
realizátor: Základní škola Velké Popovice, příspěvková organizace
místo: Velké Popovice, Středočeský kraj
období realizace: 5/2020 – 9/2020 
projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

Jak být ve své obci aktivním občanem (Vysočina kraj)

Spolek Javořice plánuje uspořádat sérii přednášek a workshopů pro veřejnost zaměřených na popularizaci témat souvisejících s moderním a transparentním vedením obce. Cílem je informovat a aktivizovat veřejnost tak, aby rozuměla základním procesům vedení obce, uměla je sledovat a zapojovat se do nich. Chtěli by, aby se občané uměli aktivně a efektivně zapojovat do dění, utvářeli svou komunitu, vnášeli do jejích procesů své vlastní schopnosti, dovednosti a zkušenosti. Věděli, jak mohou prosazovat a hájit své zájmy, ovlivňovat dění v obci, ať už kulturní, rozvojové, nebo rozpočet obce a investiční akce. Kromě veřejnosti budou zváni také zastupitelé včetně širšího okolí (Kamenice nad Lipou, Pelhřimov, Třešť a Telč).

program: Živá komunita
realizátor: Spolek Javořice
místo: Počátky, Vysočina
období realizace: 9/20-4/2021  
projekt byl podpořen částkou 20 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

Kunický les si zaslouží péči! (Středočeský kraj)

Členové spolku a další dobrovolníci všech generací se společně pustí do údržby a ochrany Kunického lesa a jeho okolí. Do těchto aktivit spadá úklid, odklízení starého a nebezpečného porostu, boj s kůrovcovou kalamitou,vysazování nových stromů, ale také umístění laviček. Cílem je vytvoření míst vhodných k odpočinku, relaxaci a setkávání sousedů – starousedlíků, nových obyvatel, nejmladších generací, ale i lidí ze zdejšího domova seniorů.

program: Živá komunita
realizátor: Spolek pro obnovu Kunického lesa z.s.
místo: Kunice – Vidovice, Středočeský kraj
období realizace: 7/2020 – 6/2020 
projekt byl podpořen částkou60 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

Společnými silami k proměně areálu evangelického kostela (Pardubický kraj)

Skautský oddíl Brněnec se ve spolupráci s církví, dalšími spolky a obcí pustil do upravy areálu místního evangelického kostela. Společně vytvořili podmínky a prostor pro pořádání společenských akcí v oblasti kultury, vzdělávání a odpočinku pro všechny zájmové i věkové skupiny občanů. Sousedskou brigádnickou činností vznikly plochy pro přírodní pódium, hlediště, ohniště s posezením i prostor pro sport a hry. Skautský oddíl založil s pomocí místních také bylinkovou louku a skalku, obohatil místní sad o ovocné stromy a ošetřil stoletou lipovou alej.

program: Živá komunita
realizátor: Svaz skautů a skautek ČR, 30.oddíl skautů Brněnec, z.s.
místo: Brněnec – Moravská ChrastováPardubický kraj 
období realizace: 9/2020 – 8/2021 
projekt byl podpořen částkou 82 650 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

Inspirováni mládeží vytvářejí občané ve Vlčicích workoutové a herní hřiště (Královéhradecký kraj)

Skupina sousedů z obce Vlčice inspirována místní mládeží buduje workoutové a herní hřiště. Chtějí ve své vsi vytvořit prostor, kde spolu lidé budou aktivně trávit čas a které vytáhne děti a dospívající od počítačů. Jejich cílem je multifuknční místo, které bude bude lákat sousedy vyjít ze svých zahrad.

program: Živá komunita
realizátor: Monika Kočandrlová
místo: Vlčice, Královehradecký kraj
období realizace: 7/2020 – 9/2020
projekt byl podpořen částkou 50 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

V Klimkovicích obnovili zmizelá Boží muka (Moravskoslezský kraj)

V Klimkovicích na Ostravsku skupina dobrovolníků obnovila zmizelá Boží muka v místech, kde stávala už od dob baroka. Pietní místa v krajině lidé stavěli s pokorou, aby vyjádřili svou vděčnost, úctu či obdiv k věcem, které přesahují naše chápání a snad proto, aby tuto pokoru předali dalším generacím. I kvůli této myšlence se do rekonstrukce pustili. Společné dílo přivítali  sousedskou oslavou u obnovených Božích muk.

program: Živá komunita
realizátor: Alice Chlebovská 
místo: KlimkoviceMoravskoslezský kraj 
období realizace: 8/2020 – 12/2020 
projekt byl podpořen částkou 60 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

Dvě hřiště v jednom (Středočeský kraj)

Lochovičtí postavili dětské hřiště na hřišti TJ Slovan. Opravili pískoviště a stávající průlezku. Dokázali sobě i ostatním, že to jde. Na počátku byl  pracovník Spořky, jedna maminka a pokladník místního fotbalového týmu. Následně se začali přidávat i ostatní lidé. Plánovalo se, domlouvalo, dohadovalo, povzbuzovalo a pak to přišlo. Přijel bagr a už nebylo cesty zpět. Další týden se objevilo několik tatínků a dědečků a pustili se do práce. Maminky jim k tomu navařily a děti testovaly právě osazené prvky.  Hřiště vyrostlo jak houba po dešti. Téměř  pořád je obsypané dětmi. A to je krásný pohled. 

program: Živá komunita
realizátor: Petr Kolařík
místo: LochoviceStředočeský kraj
období realizace: 7/2020 – 9/2020 
projekt byl podpořen částkou45 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

V Libyni vznikla unikátní naučná stezka (Ústecký kraj)

Spolek Za záchranu kostela sv. Jiljí vytvořil netradiční naučnou stezku mezi kostelem sv. Jiljí a Vochlickou rozhlednou. Vzniklo tak odpočinkové a duchovní místo pro místní i turisty, kteří mají kde načerpat energii. Cesta k rozhledně bývala zarostlá šípky tak, že ji nešlo projet autem a téměř ani projít pěšky, což znemožňovalo vycházky starším občanům a lidem s postižením. Spolek proto vytvořil unikátní stezku plnou uměleckých artefaktů, věnovaných geologii regionu, pro návštěvníky všech věkových kategorií, společně s blízkými obcemi u rozhledny postavili i nové posezení.

program: Živá komunita
realizátor: Za záchranu kostela sv. Jiljí, z.s.
místo: LibyněÚstecký kraj 
období realizace: 6/2020 – 11/2021 
projekt byl podpořen částkou70 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

V Libomyšli vrátili život na dětské hřiště (Středočeský kraj)

Skupina nadšených občanů z Libomyšle opravila staré dětské hřiště. Hřiště se hned stalo oblíbeným a nejenom místem pro setkávání malých dětí a jejich rodičů. Už mají velké plány na akce na další rok.

program: Živá komunita
realizátor: Lukáš Růžička
místo: Libomyšl, Středočeský kraj
období realizace: 7/2020 – 9/2020
projekt byl podpořen částkou98 160 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

V obci Hostim obnovili vykácené stromořadí (Jihomoravský kraj)

V Hostimi společně proměnili místo, které lidé využívají při putování do lesů za obcí. Obnovili vykácené stromořadí, osázeli holé meze mezi dvěma rozlehlými poli a vlastní prací přispěli ke zlepšení životního prostředí. Díky nové výsadbě vznikne úkryt pro ptáky a hmyz, svou potravu získají včely. Nově budované turistické odpočívadlo na konci stromořadí také nabídne možnost zastavení před vstupem do lesa či při návratu z něj.

program: Živá komunita
realizátor: Marcela Hanáková
místo: Hostim, Jihomoravský kraj 
období realizace: 8/2020 – 7/2021 
projekt byl podpořen částkou35 000  

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

V Dolní Branné přeměnili obecní louku na sportoviště (Královéhradecký kraj)

Skupina dobrovolníků a přátel s podporou obce přeměnila obecní louku na sportoviště. Díky jejich aktivitě si mohou obyvatelé Dolní Branné nově zahrát pétanque, ruské kuželky nebo si zaposilovat pod širým nebem. V prostoru sportoviště vzniklo také posezení, které kromě sousedských akcí slouží i jako odpočinkové místo pro cyklisty a pěší turisty na trase cyklostezky Vrchlabí-Dolní Branná.

program: Živá komunita
realizátor: Markéta Čejpová
místo: Dolní Branná, Královehradecký kraj
období realizace:  5/2020 – 10/2021 
projekt byl podpořen částkou50 000Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

V Lokti vznikly nová místa pro setkávání sousedů (Karlovarský kraj)

Skupina dobrovolníků z Lokte vybudovala dvě veřejná grilovací místa se zázemím. Přáli si, aby v městském parku u řeky Ohře a v malém parčíku v ulici Zahradní vznikla místa, kde by se mohli setkávat místní obyvatelé a pořádat zde komunitní společenské akce. Místní obyvatelé parky již nyní využívají ke společnému setkávání, budují zde komunitní zahrádky a společně se starají o veřejný prostor. Veřejné grilovací místa a pingpongový stůl tak vhodně doplnily tyto prostory a nabídly dospělým i dětem další možnosti pro trávení volného času.

program: Živá komunita
realizátor: Ludmila Tauschová
místo: Loket, Karlovarský kraj,
období realizace: 8/2020 – 5/2021 
projekt byl podpořen částkou100 000 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

Revitalizace prostoru “U Soutoku” se povedla! (Liberecký kraj)

Spolek Pumptrack se společně s místními dobrovolníky pustil do úprav veřejné prostranství „U Soutoku“, které se díky jejich aktivitě proměnil v prostor sloužící k aktivnímu i pasivnímu odpočinku. I navzdory pandemii COVID a počasí se jim prostřednictvím brigád podařilo vybudovat veřejné ohniště s grilovacím místem i postavit altán. Jeho střechu plánují pokrýt mechem, aby krásně ladil s okolím.

program: Živá komunita
realizátor: Pumptrack Harrachov z.s.
místo: Harrachov, Liberecký kraj
období realizace: 7/2020 – 6/2021 
projekt byl podpořen částkou96 431 Kč 

Tento projekt byl podpořen z programu Dokážeme víc pro zaměstnance České spořitelny.

Dolní Lhota ožije filmem! (Zlínský kraj)

Spolek Mládež Dolní Lhota uspořádal dárcovskou výzvu na nákup promítací techniky. Díky této technice budou v Dolní Lhotě pořádat cestovatelské přednášky, besedy a promítání filmů jak uvnitř, tak i v létě pod širým nebemSpolek nabídne promítací techniku k zapůjčení i všem spolkům a jednotlivcům v obci, což povede ke zlepšení sousedských vztahů a zapojení více lidí do kulturního a společenského života. V kampani se jim podařilo vybrat 22 500 Kč.  

realizátor: Mládež Dolní Lhota, z. s.
místo: Dolní Lhota, Zlínský kraj
období realizace: 5/2020 – 12/2020 

Projekt byl podpořen zdvojnásobením výtěžku dárcovské kampaně na portálu Darujme.cz částkou 20 000 Kč

V zaniklé obci Mýtiny dojde k obnově kapličky (Jihočeský kraj)

Spolku Drobné památky nejjižnějších Čech se prostřednictvím  dárcovské kampaně, benefičního koncertu a sponzorského daru podařilo vybrat dostatek finance na obnovu kapličky v zaniklé obci Mýtiny. Okolo 30 lidí se zapojilo do rekonstrukce formou brigád. Kaplička by měla být vysvěcena a bude sloužit k liturgickým účelům a už nyní se stává místem, kde se lidé rádi zastavují a kochají. Spolek do budoucna plánuje další obnovu vesnice, která byla zbořena kvůli vzniku železné opony. Ve fotogalerii je vidět stav před a po rekonstrukci kapličky.   

realizátor: Drobné památky nejjižnějších Čech  
místo: Mýtiny u Nových Hradů, Jihočeský kraj 
období realizace: 7/2020 – 10/2020 

Projekt byl podpořen zdvojnásobením výtěžku dárcovské kampaně na portálu Darujme.cz ve výši 20 000 Kč.  

V Litvínově se daří pěstovat nejenom zeleninu ale i sousedské vztahy! (Ústecký kraj)

Spolek MY Litvínov ve spolupráci s místními se v průběhu projektu pustil do rekultivace zahrady okolo krásné historické Vily Libuše, která  leží v srdci sídliště Janov majícího nepříliš dobrou image mezi obyvateli Litvínova z důvodu kumulace lidí zatížených exekucemiDíky projektu se zpřístupníila vila i zahrada pro veřejnost. Díky úspěšné sbírce na darujme.cz se jim podařilo do Vily přivést vodu. Kromě společných brigád zde organizovali i celou řadu kulturních aktivit, z nichž největší byl Ghettofest plný muziky, workshopů a krásných lidských setkání. 

realizátor: My Litvínov, z. s.  
místo: Litvínov – Janov, Ústecký kraj
období realizace: 7/2020 – 6/2021
projekt byl podpořen částkou  50 000 Kč

V Honbicích místní vybudovali „společenskou zahradu“ (Pardubický kraj)

V Honbicích se místním občanům podařilo přebudovat bývalou školní zahradu na odpočinkovou zahradu a místo, kde je možné pořádat „zahradní slavnosti“ a různé akce pro děti i dospělé. Nevzhledná zahrada, se starými s dosluhujícími stromy byla přetvořena v místo, kde lze trávit čas a nasbírat si drobné ovoce a načerpat energii. Byl využit „terasovitý“ ráz zahrady k vytvoření malých vodních tůněk, které jsou napájeny dešťovou vodou ze střechy budovy bývalé školy. Nový osev, který zahrada získala, umožňuje pořádat i různé hry a soutěže pro děti. Snaha o revitalizaci zahrady měla i další dopad – občané sami nyní nabízejí další a další rostliny, které by mohly zahradu ještě více zútulnit. Místo se tak stalo společným prostorem pro všechny občany Honbic i okolních obcí, protože zahrada je otevřená všem.  

realizátor: Hana Kaplanová  
místo: Honbice, Pardubický
období realizace: 9/2020 – 9/2021
projekt byl podpořen částkou 16 000 Kč 

Rozkvetlé Nuselské schody (Hlavní město Praha kraj)

Přátelé Nuselských schodů jsou neformální iniciativou, která od roku 2016 pečuje o okolí Nuselských schodů. Realizují sousedské pikniky, festival Zažít město jinak, úklidy odpadků a další aktivity se zapojením veřejnosti. V předchozích letech iniciativa založila veřejnou zahradu o velikosti 250 m2 s trvalkami a keři. Nyní je potřeba zajistit její údržbu a další rozvoj. Cílem je zajistit prostředky pro desítky aktivních občanů a sousedů, aby mohli efektivně participovat na údržbě zahrádky (např. zajistit vodu na zálivku nebo dovezení materiálu a sazenic) a zajistit ty činnosti, které sousedé sami udělat nemohou. Motto Přátel Nuselských schodů je:  „Nesmíme dopustit, aby naše zahradnické dílo z minulých let, na které proběhla sbírka ne nepodobná té na Národní divadlo, zpustlo!“ Více o projektu si můžete přečíst v rozhovoru se Šimonem Fialou.

realizátor: Šimon Fiala  
místo: Praha 2 – Vinohrady, Hl.m.Praha
období realizace: 5/2020 – 4/2021
projekt byl podpořen částkou 40 000