Unikátní věž ožívá. Lidé si ji opravují sami

„Omlouvám se, každý den chodím spát ve tři a stejně nestíhám,“ napsala nám Jitka Jakubičková, když jsme se připomínali s prosbou o fotky z jejího projektu. Další mail, s fotkami, přišel ve 2:24 ráno.

Stará se o malé děti, podílí se na pořádání kulturních akcí a hlavně: Před pár lety se pustila do plnění svého životního snu. Nad vsí Vratislavice nedaleko Liberce, kde bydlí, se tyčí unikátní stavba, takzvaná Zauhlovačka. Je to více než 60 metrů vysoká industriální věž, dominanta kraje, kterou na začátku minulého století navrhl vídeňský architekt Leopold Bauer.

Během první světové války ji postavili italští zajatci. Má tři podlaží a vyhlídkovou terasu. Věž měla dva hlavní účely – jako zásobárna uhlí a zároveň vody. Navíc se už v návrhu počítalo s tím, že zároveň bude sloužit jako rozhledna.

Zauhlovačka stojí v areálu bývalé továrny na koberce a donedávna byla jen plná nepořádku. K záměru místo oživit se postupně přidala řada lidí. Společně založili Sdružení AvantgArt, a jeho členové a příznivci se rovnou pustili do práce – začali s brigádami a věž zvelebují a uklízejí.

Jsou příkladem lidí, které v nadaci podporujeme. Tedy těch, kteří na nic nečekají a berou věci do svých rukou. Žádné řeči, že „se to rozpadlo“, že „se o to nikdo nestará„ a že „to nikdo neopravil.“ Zkrátka jsou to lidé, díky kterým se Česko skutečně mění k lepšímu.

Navíc nejde jen o opravu samotné věže. Ale jak už to u podobných komunitních projektů bývá, také o nové vztahy, přátelství a čas, kdy spolu lidé něco zajímavého prožívají.

Jaké mají se Zauhlovačkou plány?

Nejdřív během několika dalších brigád uklidit nánosy nepořádku a opravit nejnutnější věci tak, aby věž mohla sloužit veřejnému životu. Upravit okolí stavby, srovnat terén, vyrobit lavičky. Už letos chtějí uspořádat venkovní výstavu, která ukáže inspirativní projekty, jak v Evropě předělali bývalé industriální stavby na kulturní centra.

Do budoucna se má Zauhlovačka stát místem pro setkávání pro co nejširší okruh lidí. Půjde tedy o jakési komunitní a umělecké centrum. V přízemí má stát bar a pódium, v prvním patře prostor pro výstavy.

První brigády jsou už úspěšně za nimi. Práce i peněz bude ale potřeba ještě hodně. Nadace Via přispěla sdružení do začátku grantem 70 tisíci v rámci programu Města z jiného těsta. Peníze budou potřeba hlavně na speciální, takzvané ekologické vyčištění průmyslového objektu, na což si musejí najmout firmu – a bude to stát statisíce. Sdružení chce oslovovat místní filantropy, takže máte-li čas pomoci prací nebo penězi, máte příležitost.

Ve Vratislavicích je totiž na obzoru něco mimořádného.

 

Pokud se chcete stát dárcem Nadace Via a podpořit podobné projekty jako tento, můžete tak učinit online a ihned ZDE. Děkujeme.

8