Community Alphabet

Na těchto stránkách se často věnujeme projektům, ve kterých aktivní lidé společně vylepšují místa, kde žijí. Není to ale naše jediná aktivita. V tomto článku vám kolegyně Klára Dušková a Helena Masníková popíší, co se skrývá pod programem Community Alphabet.

Reportáž z Budapešti

My,  dvě kolegyně z Nadace Via, jsme od září členkami českého týmu zapojeného do mezinárodního vzdělávacího programu „Community Alphabet“. Společně s dalšími týmy ze Srbska a Maďarska pronikáme do tajů „ABCD“, což je zkratka anglického názvu „Asset Based Community Development“. Jedná se tedy rozvoj komunit založený na dostupných zdrojích, jehož hlavním mottem je „soustřeďte se na silné stránky, nikoliv slabiny“. Moc se nám tento přístup líbí, protože je hlavně o pozitivním přístupu ke komunitám a rozvíjení jejich potenciálu. A to přesně vystihuje naše postoje v Nadaci Via.

Přestože většina workshopů probíhá online, podařilo se nám potkat se se všemi týmy osobně na konci listopadu v Budapešti. A to byla pecka! Strávili jsme tam týden a program byl nabitý. Přes den nás čekal například rozhovor s Cormacem Russellem, což je jeden z hlavních propagátorů ABCD, celý den věnovaný komunitnímu mapování s Lenkou Duškovou, nebo představení několika příkladů komunitní praxe z Maďarska a Srbska. V menších skupinkách jsme také uvažovali nad ideální komunitou, vyzkoušeli si metodu „world café“ nebo analyzovali situaci v konkrétní obci. Naštěstí bylo i dost času během coffee breaků, obědů a večeří, kdy jsme se mohli blíže seznámit s našimi zahraničními kolegy a vyměnit si důležité postřehy a zkušenosti. Tedy kromě vychutnávání perfektní maďarské kuchyně – gulášovka v restauraci Púder nemá chybu!

Na závěr pobytu jsme začali spřádat plány, jak se všemi těmito vědomostmi naložit. Určitě bychom tento přístup chtěli ještě více akcentovat v naší nadační práci. Také do něj zasvětit i ostatní naše kolegy, kteří se programu neúčastní. A samozřejmě ho co nejvíce šířit do světa a podporovat naše grantisty v jeho aplikaci.

Budapešť byla prostě skvělá! Program byl úžasný, ale tak nabitý, že prohlídku Budínského hradu a Rybářské bašty jsme museli uskutečnit v 6 ráno za východu slunce . eden večer jsme dokonce stihli návštěvu termálních lázní.