16. ročník Dobročinné aukce Nadace Via vynesl víc než 5,5 milionů korun. Děkujeme! 

Již tradiční benefiční událost se letos poprvé odehrála v majestátních prostorách Anežského kláštera. Dvě stovky hostů, příznivců a podporovatelů Nadace Via, se tu sešly, aby se naladily na vlnu filantropie a společně ocenily nejen krásu českého umění a designu. Dobročinná aukce vyvrcholila krásným výtěžkem ve výši 5 537 000 Kč, díky kterému Nadace Via podpoří další aktivní lidi, kteří odspodu mění místo, kde žijí, a tím společně a trpělivě mění celou zemi a posilují demokracii.   

Hosty provedl večerem moderátor Libor Bouček. Zájemci o dražbu mohli vybírat z 16 položek veřejné aukce a z dalších 62 položek aukce tiché. Nejúspěšnější položkou se stala procházka Jelením příkopem za doprovodu architekta Josefa Pleskota a prezidenta Petra Pavla, která se po napínavém souboji příhozů vydražila za 555 000 Kč, což byla v celé historii aukce také nejvyšší cena, kterou se rozhodl dražitel za jednu položku zaplatit. Druhou nejdražší položkou se stal pamětní list s japonskými motivy, který získala Věra Čáslavská na olympiádě v Tokiu, z vyvolávací ceny 50 000 Kč se vyšplhal na 310 000 Kč.  

K dalším úspěšným položkám patří skulptura hlavy od Martina Janeckého, vytvořená unikátní technikou vnitřního tvarování skla. Vydražila se za 260 000 Kč. O pomyslné čtvrté místo se s částkou 160 000 Kč dělí další dvě umělecká díla – kresba z betonu Krištofa Kintery a obraz Future, který do aukce věnoval Pasta Oner. Skokanem večera se stala noční jízda měřicím vozem metra, z vyvolávací ceny 5 000 Kč se vyšplhala až na 120 000 Kč. 

Nechyběla exkluzivní díla předních českých designérů a šperkařů. Za 150 000 Kč se vydražil prsten s turmalínem a diamanty od zlatníka Luboše Korbičky, úspěšná byla i ručně broušená váza Odette, inspirovaná Labutím jezerem a věnovaná firmou Rückl. Pozornost budila i kniha Labyrint světa a ráj srdce z limitované sběratelské edice. Všechny položky dárci do Dobročinné akce věnovali zcela zdarma.  

Během večera proběhla také takzvaná Velká vlna, během níž dražitelé spojili sílu a jejich dary se nepřebíjely, ale sčítaly. Letos se zapojilo rekordních 56 dražitelů, výtěžek Velké vlny činil 1 920 000 Kč a bude směřován na podporu projektů aktivních lidí, kteří probouzí život v českých obcích.  

Všem dárcům aukčních položek i dražitelům děkujeme za jejich štědré dary a přízeň. Výtěžkem aukce podpoříme poslání Nadace Via. Díky jejich podpoře u nás bude více lidí, kteří mají dobré vztahy se sousedy, projevují zájem o své okolí a darují druhým. Děkujeme. 

Všechny fotografie z večera si můžete prohlédnoutv této galerii.  

Děkujeme partnerům letošní Dobročinné aukce: