Vytvářet místa, kde je radost žít, to je poslání Nadace Via. A daří se ho naplňovat především díky aktivním lidem, kterým není lhostejné jejich okolí. „Máme velkou radost, že je o naši podporu tak ohromný zájem. V roce 2024 jsme díky našim dárcům jenom v programu Místo,kde žijeme podpořili přes 135 projektů,“ říká ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco s tím, že letos jich bylo podpořeno už dalších 51. Velká část z nich se zaměřuje na obnovu zeleně v Česku. Vybrali jsme pro vás hned tři nově podpořené zelené iniciativy: spolek Bieno chce využít popínavé rostliny k ochlazení vnitrobloků, spolek PRO-LES obnoví třešňový sad v Českém Krasu a skupina mladých lidí v brněnské Káznici rozvíjí komunitní zahradu, kterou chce podpořit ekologické zahradničení.
POPÍNAVKY POMOHOU OCHLADIT MĚSTSKÉ VNITROBLOKY
Jak bojovat s tzv. tepelnými ostrovy v centrech měst? Doplňovat zeleň všude tam, kde to jen jde. A když to kvůli záplavě aut není možné na zemi, pak využít třeba tisíce volných zdí! “Popínavky mohou nejen zlepšovat mikroklima, ale také snižovat hluk, zadržovat prach a posilovat biodiverzitu. Přesto se v Praze ani v jiných městech ČR (na rozdíl například od Vídně nebo Berlína) zatím příliš nevyužívají,” upozorňuje Michal Křivánek ze spolku Bieno. Proto chce otevřít veřejnou debatu a Česku popínavé rostliny představit.
“Spousta dobrých věcí tu již byla. Když se podíváte na historické zobrazení dvorů, uvidíte, že v nich bývalo spoustu zeleně. A to nikoliv stromů či keřů – na to bylo místo ve městě příliš cenné – ale zejména popínavých rostlin,” vysvětluje Michal Křivánek. Spolek Bieno plánuje uspořádat veřejnou venkovní výstavu a zároveň připravuje výsadbu ve vnitroblocích, například ve Varšavské nebo Sarajevské ulici v Praze. “Díky podpoře od Nadace Via můžeme prošlapat cestu odvážným. Popíšeme, jak s liánami zacházet, aby sloužily bez obav,” dodává Křivánek.
O popínavkách si můžete přečíst víc i v tomto textu: Kam strom nemůže, nasaďte popínavku.


TŘEŠŇOVÝ SAD V ČESKÉM KRASU ZNOVU OŽIJE: OVOCEM I VČELSTVEM
“Bylo nám líto umírajícího sadu. Představte si mohutné třešně zarostlé několikametrovým náletem, bojující o světlo a vodu, trní sahající až do koruny stromů,” popisuje Martina Makešová důvod, proč se ve spolku PRO-LES rozhodli obnovit téměř zaniklý třešňový sad ve středočeských Suchomastech. Společně s místní komunitou plánují sad vyčistit, ošetřit přeživší stromy a doplnit je o mladé třešně a další ovocné stromy odolných tradičních odrůd, které mají šanci zvládnout sucho a další klimatické excesy dnešní doby.
“Chceme navázat na práci našich předků, kteří sad vybudovali, na téměř zapomenutou a znovu ožívající tradici sadařství a ovocnářství,” vysvětluje iniciátorka projektu, která ve spolupráci s místními už v sousedství jeden sad obnovila. “Ta satisfakce, když začnou stromy plodit a na jaře pod nimi kvete koberec petrklíčů, je k nezaplacení,” usmívá se. Díky podpoře Nadace Via spolek nakoupí mladé stromy, převážně třešně, a pořídí dva nové úly. “O zabydlení včelkami se postaráme sami, jelikož máme vlastní včelstva,” dodává Martina Makešová.



V BRNĚNSKÉ KÁZNICI KLÍČÍ KROMĚ KULTURY I EKOLOGICKÉ ZAHRADNIČENÍ
Když se řekne brněnský „Cejl“ nebo „Bronx“, hodně lidí si představí kriminalitu a nepořádek. Jenže právě uprostřed této lokality se nachází budova Káznice, oáza tvořivosti, která tu v posledních letech rozkvetla díky energii jednotlivců i spolků. Spolek Tripitaka a komunita Káznice v bývalé tereziánské věznici pořádají kulturní akce a dávají místu s hluboce pohnutou minulostí účel. „V návaznosti na jejich činnost jsme začali v nevyužité části asfaltového dvora organicky zakládat svépomocí sestavené záhony. Pokusili jsme se i o kompost a záchyt dešťové vody,“ vypráví iniciátorka komunitní zahrady Zdeňka Bočková. „Jsme převážně mladí lidé z okolí s nadšením pro environmentální přesahy. Chtěli jsme využít potenciál místa a proměnit neživý kout země v něco smysluplného,“ říká Bočková.
Aktuální „nástřel zahrady“ má však podle ní své nedostatky: „Sběr dešťovky a kompost nefungují tak, jak by měly, a záhony se rozpadají a potřebují opravit,“ vysvětluje Zdeňka Bočková, proč zažádala o grant Nadace Via. Ráda by zvelebila záhony ve dvoře brněnské Káznice tak, aby zde opravdu fungoval koncept městské zahrady včetně příznivých ekologických aspektů, jakými je kompostování odpadu nebo záchyt dešťové vody. „Chtěli bychom fungující zelený kout, kde bychom se mohli realizovat, a kde bychom hlavně mohli nechat realizovat se lidi z okolí,“ dodává Bočková.
Nalákali jsme vás? Rádi byste si vyzkoušeli něco podobného také u vás? V tom případě pro vás máme skvělou zprávu. V tuto chvíli máme otevřenou výzvu do programu Místo, kde žijeme a další nové projekty budeme vybírat už v červnu tohoto roku.
Sledujte naše webové stránky, sociální sítě, nebo odebírejte náš pravidelný newsletter Via Café, kde se o naší podpoře dozvíte více.
Stovky míst, kde to sousedsky žije, můžeme každý rok podporovat jen díky našim štědrým dárcům. Přidejte se k podpoře i Vy! Děkujeme.