Rádi si u nás čtete o sousedských projektech, sympatizujete s nimi, ale zatím jste nenašli odvahu zkusit rozjet něco takového i ve své komunitě? Máme pro vás poslední ze série Jak na sousedské projekty. Vyzpovídali jsme tři zkušené komunitní hybatele, aby nám prozradili, jak začínali se sousedskými aktivitami. Šimon Fiala z Přátel nuselských schodů, Magdalena Špeldová ze spolku Koukol v obilí a Jitka Tůmová ze Spolku pod Studencem popisují, jaké cesty vedly k tomu, že začali hýbat svou komunitou. Jak se podle nich do sousedského života nejlépe zapojit? Co jim na jejich cestě pomohlo? Co museli překonat? A co by dnes udělali jinak?
Přístup třetí: „Když začnete něco aktivně dělat, strhne se lavina dobročinnosti,“ říká Jitka Tůmová ze Spolku pod Studencem
Bývalá zdravotní sestra Jitka Tůmová by si mohla už téměř dvacet let užívat zaslouženého důchodu. Svůj čas se ale rozhodla využít jinak. V roce 2007 společně s kamarády z chalupy založila Spolek pod Studencem, který pečuje o kulturní dědictví na Českokamenicku. Největším počinem party aktivních seniorů byla obnova historické rozhledny na Studenci. „Je to významná kulturní památka z roku 1888, o rok starší než Eiffelovka. Nebýt nás, tak skončila ve šrotu,“ vzpomíná Jitka Tůmová. Za pouhé dva roky se Spolku pod Studencem podařilo sehnat peníze z grantů i od drobných dárců a rozhlednu opravit.
„Lidé pochopili, že jsme sice skupina seniorů, ale velmi aktivních, když jsme dokázali takovou velkou věc. Postupně se k nám začali sami přidávat a strhla se lavina.“
Jitka Tůmová.



Jaké jsou rady Jitky Tůmové pro začínající hybatele?
1. Najděte si téma, pro které budete zapálení. Můj táta byl vášnivý chalupář a vášnivý fotograf. Měla jsem po něm spoustu starých fotografií, kde zachytil, jak v minulosti vypadaly pomníky, kapličky a křížky v okolí naší chalupy na Českokamenicku. Když jsem viděla, jak jsou dnes tato místa zanedbaná, cítila jsem povinnost je opravit. 2. Inspirujte se. Doporučuji vám podívat se pro inspiraci třeba na to, co dělají Ústečtí dobrodruzi. Míša Valášková a Tereza Nováková jsou neuvěřitelně akční ženy, jejichž počiny rozhodně stojí za sledování.
3. Začněte sami aktivně něco dělat. Každý dělá to, co může. Mně je 77 let, a tak opravuji kapličky. Pozoruji ale s obdivem mladší hybatele, kteří dělají jiné úžasné věci – třeba právě akce Ústeckých dobrodruhů s hudbou a tancováním. Hlavní je začít něco aktivně dělat.
4. Nadchněte pro téma své nejbližší přátele. Ať už pořádáte nějakou zajímavou akci nebo se rozhodnete opravit nějakou památku ve svém okolí, je důležité, abyste svým nadšením nejprve strhli své přátele. Když se přidají, dají to vědět i svým přátelům a ti zase svým přátelům, a tak se to pomaličku nabaluje jako lavina. My začínali v deseti lidech a jeden čas nás bylo třiaosmdesát!
5. Napečte koláčky. Na naše akce jsme si zvykli dělat pohoštění. Někdo přinese buchty, jiný upeče koláčky, další přinesou pití. Dá se to dohromady a hned je navázána lidská pospolitost.
6. Založte si spolek. Abychom mohli žádat na obnovu památek o dotace, založili jsme si Spolek pod Studencem. Pokud máte podobné úmysly, doporučuji vám totéž. Věděli jste, že k tomu, abyste si založili spolek, vám stačí jen tři lidi? 7. Žádejte o granty. Jsme moc vděční, že se nám podařilo získat granty od Ústecké komunitní nadace, od Nadace Občanského fóra a několikrát nás krásně podpořila i Nadace Via.
8. Sbírejte peníze od drobných dárců. Kromě nadací jsou pro nás moc důležití i obyčejní lidé, kteří nám věří a dávají nám na naši činnost peníze. Jsou to většinou drobní dárci z řad seniorů, maminek na mateřské nebo učitelek, kteří sami nemají mnoho, ale jak říkám: „korunka ke korunce a bude Národní divadlo.“ 9. Využijte platformu Darujme.cz. Představte si, že náš spolek na platformě Darujme.cz za tři týdny vybral sto tisíc korun! Darují nám lidé z celé republiky, některé z nich vůbec neznáme. Je to skvělá možnost, kterou byste určitě také měli vyzkoušet.
10. Začněte včas. Přála bych si jen to, aby mi dnes bylo o dvacet let méně. Stále vidím tolik památek, které můžeme zachránit!
Jitka Tůmová i v sedmasedmdesáti letech stále pokračuje s obnovou památek na Českokamenicku. K dnešnímu dni už jich Spolek pod Studencem opravil neuvěřitelných 49! „Nejkrásnější na tom kromě obnovených památek je právě ta lavina dobročinnosti, kterou jsme strhli,“ usmívá se hybatelka.
„Za poslední tři roky jsme nemuseli žádat vůbec o žádnou dotaci. Všechno nám dali drobní dárci, kteří vědí, že peníze nezneužijeme a že jsou všude kolem nás vidět.“ Jitka Tůmová
Chcete si přečíst víc? Podívejte se na příběh Magdalény Špeldové z Nového Boru nebo Šimona Fialy z pražských Nuslí.
Chcete více inspirace? Sledujte naše webové stránky, sociální sítě, nebo odebírejte náš pravidelný newsletter Via Café, kde se o naší podpoře dozvíte více.
Stovky míst, kde to sousedsky žije, můžeme každý rok podporovat jen díky našim štědrým dárcům. Přidejte se k podpoře i Vy! Děkujeme.
Za text děkujeme Anně Slaninové


