Nominované příběhy 2016

[tatsu_section padding= „90px 0% 90px 0%“][tatsu_row layout= „1/1“][tatsu_column layout= „1/1“][special_heading title_align= „center“ title_content= „NOMINOVANÉ PŘÍBĚHY“ h_tag= „h2“ title_color= „#f68620“ disable_separator= „1“ separator_style= „0“ icon_name= „“ icon_color= „#f08100“ separator_color= „#e8e8e8“ separator_thickness= „2“ separator_width= „40“ animation_type= „fadeIn“][/special_heading][tatsu_empty_space height= „90“][/tatsu_empty_space][tatsu_text max_width= „“ wrap_alignment= „center“ animation_type= „fadeIn“]Letos k nám dorazilo rekordních 149 příběhů těch, kteří věnovali peníze, zkušenosti, energii a svůj volný čas pro dobrou věc. Jedná se o filantropické příběhy jedinců, spolků i celých firem, které mění své okolí a společnost k lepšímu.

Seznamte se s příběhy letošních nominovaných na Cenu Via Bona!

Přejeme krásné čtení a spoustu inspirace… 

 

dots2[/tatsu_text][/tatsu_column][/tatsu_row][/tatsu_section][tatsu_section padding= „90px 0% 90px 0%“][tatsu_row layout= „1/3+1/3+1/3“][tatsu_column layout= „1/3“][tatsu_text max_width= „“ wrap_alignment= „center“ animation_type= „fadeIn“]Srdcar[/tatsu_text][tatsu_divider height= „2“ width= „100“ color= „#d3d2cf“ units= „%“][/tatsu_divider][accordion collapsed= „1“][toggle title= „Aleš Bárta“ title_color= „#f08100“]

Aleš Bárta založil v roce 2006 v keňském Itibo zdravotnické středisko s cílem poskytnout základní zdravotní péči chudým lidem, kteří si v případě nouze nemohou dovolit dopravu do nejbližší nemocnice. Dnes středisko zajišťuje péči pro cca 200 000 lidí. O jeho aktivitách v Keni natočila režisérka Olga Špátová pro HBO celovečerní dokument.

Nominovala: Lucie Dvořáčková, ADRA o.p.s.[/toggle][toggle title= „Antonie Petříková“ title_color= „#f08100“]

Paní Antonie Petříková pomáhá financovat provoz hospice prostřednictvím šití patchworkových ložních souprav. Prodej výrobků ušitých za 6 let pomoci paní Antonie umožnil pracovníkům hospice několik pohotovostních výjezdů lékařů a sester k pacientům, kteří si přáli strávit své poslední dny doma mezi svými blízkými.

Nominovala: Lucia Kopřivová Markovová, Domácí hospic Jordán[/toggle][toggle title= „Barbara Nesvadbová“ title_color= „#f08100“]

Spisovatelka Barbara Nesvatbová už deset let pomáhá spolku Etincelle v jeho aktivitách v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Vedle aktivit jako shánění sponzorů, focení kalendáře, pořádání dobročinných bazarů, do kterého věnují své oblečení známé osobnosti, podporuje také další projekt spolku – kavárnu Mezi řádky, do níž věnovala celou knižní pozůstalost po svém otci, spisovateli Josefu Nesvadbovi.

Nominoval: Jakub Knězů, Etincelle o.s[/toggle][toggle title= „Bedřiška Kopoldová“ title_color= „#f08100“]

Paní Kopoldová se dlouhodobě věnuje práci v oblasti vězeňství a postpenitenciární péče, pořádá školení a semináře pro neziskovky a profesionály z oboru a podporuje každého, kdo chce osobám vracejícím se z vězení nabídnout pomocnou ruku. Díky ní vznikl spolek Za branou, který zajišťuje odbornou pomoc pro odsouzené a jejich rodiny.

Nominoval: Jan Frank, Za branou z.s.[/toggle][toggle title= „Blažena Mačáková“ title_color= „#f08100“]

Blažena Mačáková se stala ambasadorkou Školy pro demokracii, projektu, který žákům základních škol ukazuje, jak se stát zralými a  zodpovědnými občany a dospělým nabízí různé formy občanského vzdělávání. Autora projektu, Centrum pro demoktratické učení, pak podporuje finančně i konzultacemi nad aktivitami organizace.

Nominoval: Václav Kugler, CEDU o.p.s.[/toggle][toggle title= „Dagmar Herrmannová“ title_color= „#f08100“ title_bg_color= „“]

Dagmar je spoluzakladatelkou  a projektovou ředitelkou charitativní organizace Pink Crocodile, která má projekty v ČR, Asii a Africe. Více než 15 let se zaměřuje na pomoc dětem s těžkým kombinovaným postižením a neslyšícím, kteří žijí na pokraji společnosti u nás a v rozvojových zemích. V Praze založila a vede pro Česko unikátní zařízení Pink Crocodile School pro velmi těžce postižené děti, které se nově rozšiřuje i na respitní péči a dětský hospic. Bojuje v ČR proti diskriminaci dětí s těžkým postižením a za jejich integraci do společnosti.

Nominovali: Jaroslav Šťavík, Eva Raková a Kamila Špiriaková Blovská[/toggle][toggle title= „Český Výbor Tensingových Skupin“ title_color= „#f08100“]

Ten Sing je mezinárodní aktivita pro mladé v rámci YMCA, která poskytuje mladým lidem prostor pro sebevyjádření prostřednictvím jejich kultury a kreativních prostředků. ČVTS se skládá z mladých lidí z různých koutů České republiky, kteří věnují svůj čas, energii a peníze tomu, aby ostatní mladí lidé mohli kvalitně trávit svůj volný čas.

Nominovala: Kateřina Javůrková[/toggle][toggle title= „Denisa Havlíčková“ title_color= „#f08100“]

Denisa Havlíčková pomáhá s provozem Dětského domova Korkyně a Domova Alzheimer. Založila neziskovou organizaci Veselá rodina, která pořádá v Dobříši a jejím okolí zábavné akce pro rodiny s dětmi.

Nominovala: Šárka Spáčilová[/toggle][toggle title= „Eva Kernová“ title_color= „#f08100“]

Eva Kernová před 6 lety založila nadaci The Choice to Change s cílem zajistit alespoň základní vzdělání nejchudším dětem ve slumech v Bangladéši. Za podpory nadace vznikla škola, kterou dnes navštěvuje 150 dětí a učí v ní 10 učitelů. Současných pět vzdělávacích stupňů chce Eva rozšířit na osm a pomoci tak dětem lépe ovládnout anglický jazyk a práci na počítači, dovednosti, které by mohly být pro jejich budoucnost zásadní.

Nominovala: Jitka Kudláčková Mlynarčík[/toggle][toggle title= „Eva Zahradníčková“ title_color= „#f08100“]

Eva Zahradníčková se rozhodla jako dobrovolnice zapojit do pomoci migrantům. Navštěvuje uprchlické tábory, pořádá sbírky, zapojuje se do debat o uprchlících a se snaží se bořit mýty, které je doprovází.

Nominovala: Eva Cieslarová[/toggle][toggle title= „Gabriela Sedláčková, Marcela Pelikánová, Lenka Hasnedlová“ title_color= „#f08100“]

O roztroušené skleróze se Gabriela Sedláčková, Marcela Pelikánová, Lenka Hasnedlová dozvěděly od své příbuzné, která jí trpí, a společně zorganizovaly celkem 3 benefiční večery s výtěžkem pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Z prvního se v Domově sv. Josefa vybudoval bezbariérový přístup, druhý zajistil transportní zařízení pro Domy sv. Damiána a sv. Kláry v Domově sv. Josefa a za třetí byla pořízena plošina do keramické dílny.

Nominovali: Jitka Holcová, Oblastní charita Červený Kostelec, středisko Domov sv. Josefa v Žirči[/toggle][toggle title= „Hana Kosová“ title_color= „#f08100“]

Hanka Kosová propojuje veřejnost a neziskovky. Na webových stránkách www.budupomahat.cz nabízí prostor pro propagaci neziskovkám i dobrovolníkům, kteří by rádi někomu nabídli pomocnou ruku. Pro neziskové organizace natáčí videa, medailonky a reportáže z akcí a získává pro ně prostor v ČT.

Nominovala: Monika Jindrová[/toggle][toggle title= „Hana Potměšilová“ title_color= „#f08100“]

Hana Potměšilová založila Nadační fond pro zaměstnávání handicapovaných a stojí za projektem Srdcerváči. Díky němu vznikl katalog unikátních zážitků, které si mohou zájemci z řad veřejnosti koupit a projekt tak podpořit. Vedle toho se snaží dělat aktivně osvětu na téma zaměstnávání handicapovaných.

Nominovala: Markéta Vaňková[/toggle][toggle title= „Hana Zelinková“ title_color= „#f08100“]

Hana Zelinková se jako cvičitelka dlouhodobě zapojuje do cvičení seniorů a svůj čas věnuje také spolku parkinsoniků. Oběma skupinám a dalším zájemcům o aktivní pohyb předcvičuje několikrát do týdne.

Nominoval: Jan Škrkal[/toggle][toggle title= „Helena Škrkalová“ title_color= „#f08100“]

Společně s manželem dali dohromady regionální skupinu parkinsoniků, se kterými začali cvičit a nyní každým rokem pořádají evropské sportovní dny pacientů s Parkinsonovou nemocí – Parkinsoniádu.

Nominovala: Hana Potměšilová, Parkinson Slovácko[/toggle][toggle title= „Irena Koláčná“ title_color= „#f08100“]

Paní Koláčná je duší a srdcem jundrovské komunity v Brně. Kromě iniciace nejrůznějších akcí se jí podařilo podnítit vznik oblíbeného hřiště U Berušky a zázemí Rozmarýnek, kde se konají akce pro děti i širokou veřejnost.

Nominovala: Michaela Rychtecká[/toggle][toggle title= „Iva Kunová“ title_color= „#f08100“]

Iva Kunová spojila svou lásku ke zvířatům s pomocí potřebným. Už třetím rokem navštěvuje domov důchodců Humpolci se svou fenku coby dobrovolnice, canisterapeutka. S velkou chutí se zapojuje se i do dalších akcí – výletů a organizování společenských akcí.

Nominovala: Petra Kratochvílová, Domov důchodců Humpolec[/toggle][toggle title= „Iveta Šmídová“ title_color= „#f08100“]

Iveta Šmídová je dobrovolnicí Oblastní charity Uherský Brod. Každý týden věnuje svůj čas doučování dětí matek v Azylovém domě pro matky s dětmi v tísni v Uherském Brodě a zúčastnila se i pětidenního tábora.

Nominoval: Oleg Kapinus, Oblastní charita Uherský Brod[/toggle][toggle title= „Iveta Zelenková“ title_color= „#f08100“]

Iveta je mnoho let jednou z armády dobrovolníků organizace ADRA. Při povodních zapojila do pomoci celý rakovnický region, na dálku adoptovala dvě děti v Bangladéši a často přiloží ruku k dílu i při organizaci veřejných sbírek a benefičních koncertů na podporu konkrétních potřebných.

Nominovala: Lucie Zelenková[/toggle][toggle title= „Iveta Jalůvková“ title_color= „#f08100“]

Iveta Jalůvková je profesorkou na Gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové, kde již několikátým rokem organizuje zapojení studentů do mezinárodních charitativních sbírek jako je Tříkrálová sbírka, Květinový den proti rakovině nebo Světluška. Na gymnáziu vymyslela projekt Víčko k víčku pro Mišičku, kterým učí své studenty třídit a navíc pomáhat dobré věci. Jejím největším počinem bude letošní charitativní projekt Běh s Boženkou.

Nominovala: Petra Kutmonová, Gymnázium Boženy Němcové[/toggle][toggle title= „Jan Veleta“ title_color= „#f08100“]

Jan Veleta se už přes 20 let zabývá záchranou kulturního architektonického dědictví našich předků. Díky jeho aktivitám se podařilo sehnat finanční prostředky na opravu více než desítky far a kostelů v nejrůznějších koutech České republiky.

Nominovala: Jarmila Plchová[/toggle][toggle title= „Jan Lorman“ title_color= „#f08100“]

Jan Lorman založil v roce 1990 společně se svou ženou neziskovou organizaci Život 90, která pomáhá seniorům žít plnohodnotný a důstojný život ve vlastním domově. Neúnavně usiluje o lepší život pro seniory a snaží se měnit povědomí české společnosti o seniorech.

Nominovali: Tereza Sobotová a Markéta Dlouhá, ŽIVOT 90, z. ú.[/toggle][toggle title= „Jana Oršulíková“ title_color= „#f08100“]

Ač má Jana Oršulíková sama 2 malé děti, rozhodla se ve svém volném čase pomáhat i onkologicky nemocným dětem. Založila nadační fond SLON – Společně dá Liberecko Onkodětem Naději, úzce spolupracuje s mnohými dalšími neziskovkami a každoročně v Liberci pořádá charitativní běh.

Nominovala: Kateřina Zítková[/toggle][toggle title= „Jana Štěfánková“ title_color= „#f08100“]

Jana Štefániková působí jako dobrovolník při Oblastní charitě Třebíč a je koordinátorkou skupiny dobrovolníků, která pravidelně navštěvuje domov seniorů v Třebíči. Ve svém volném čase šíří povědomí o dobrovolnictví a jako zastupitelka obce Rokytnice nad Rokytnou se aktivně podílí na zvelebování obce a pořádání kulturních akcích.

Nominovala: Martina Veselá, DCHB – Oblastní charita Třebíč[/toggle][toggle title= „Jana Hermanová“ title_color= „#f08100“]

Jana Hermanová vybudovala na vlastní náklady ve Špindlerově Mlýně snowboardový oddíl a klubovnu pro postižené děti a děti ze sociálně slabších rodin. Na akci Netradiční Špindl poukazuje na netradiční možnosti trávení volného času.

Nominoval: Bohumil Pražák[/toggle][toggle title= „Jana Holčapková“ title_color= „#f08100“]

Jana Holčapková se zúčastnila jako dobrovolník už celé řady projektů. Poslední rok strávila v italské vesnici Rifugio v domově pro seniory, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. V domovině se angažuje v projektu „Čteme dětem ve zlínské nemocnici“, kde koordinuje dobrovolníky a zároveň ještě stíhá zastávat úlohu aktivního čtenáře.

Nominovala: Martina Hrbáčková[/toggle][toggle title= „Jana Parolková“ title_color= „#f08100“]

Jana Parolková je dobrovolnice v organizaci Evropské centrum mládeže Břeclav, kde má na starosti koordinování zahraničních projektů. Kromě přípravy mladých lidí na účast v mezinárodních vzdělávacích projektech financovaných z programu Erasmus+: Mládež iniciovala vznik grantového programu, který dovoluje účastnit se zahraničních vzdělávacích projektů i mládeži z chudých rodin nebo se sociálním znevýhodněním. Celkem umožnila už 900 mladým lidem z celé České republiky zúčastnit se 370 projektů ve 42 zemích Evropy.

Nominovala: Eva Janečková, Evropské centrum mládeže Břeclav z.s.[/toggle][toggle title= „Jaromír Schoffer“ title_color= „#f08100“]

Jaromír Schoffer je zachránce a provozovatel středověké renesanční tvrze Nemile u Zábřehu. Záchraně památek se věnuje už 11. rokem a kromě samotné obnovy tvrze se stará o to, aby ožila nejrůznějšími kulturními akcemi.

Nominoval: Jaromir Schoffer, Sdružení Tvrz Nemile u Zábřeha[/toggle][toggle title= „Jaroslav “Vojta“ Hynek“ title_color= „#f08100“]

Jaroslav Hynek spojil s organizací YMCA skoro polovinu svého života. Zastává v ní funkci sekretáře pro vnitřní věci a neúnavně se věnuje široké škále aktivit – od pořádání dětských táborů, přes vydávání ymkařského časopisu až po funkci tiskového mluvčího.

Nominoval: Vojtěch Rálek, YMCA ČR[/toggle][toggle title= „Jiří Juda“ title_color= „#f08100“]

Jiří Juda nastoupil v roce 2008 do společnosti Maltézská pomoc a vybudoval z ní respektovanou organizaci na trhu sociálních služeb. Díky neustálému rozvoji pražského centra i jejích poboček se daří rozšiřovat služby a pomáhat čím dál většímu množství potřebných. Přestože je už 8 let ředitelem Maltézské pomoci, neztrácí ani kontakt s klienty a každý týden navštěvuje pečovatelský dům na Malé Straně.

Nominovala: Markéta Foitová, Maltézská pomoc a AMI Communications[/toggle][toggle title= „Jiří Novotný“ title_color= „#f08100“]

Starosta Trojanovic pomáhá ve spolupráci s dalšími nadšenci a dobrovolníky navracet tradičnímu výletnímu místu Horečky jejich někdejší krásu a slávu, příkladně se podílí na rozvoji kultury v Horečkách a kategoricky odmítá těžbu černého uhlí s vědomím hrozby devastace přírody a zhoršení životních podmínek pro obyvatele.

Nominoval: Kamil Mrva[/toggle][toggle title= „Jitka Macková“ title_color= „#f08100“]

Paní Jitka se v 90. letech vrhla na pletení ponožek, šál, bačkor a svetrů na podporu činnosti neziskové organizace YWCA. Od roku 2011 už plete ponožky „jen“ pro lidi bez domova, kteří bydlí často venku či v chladných neútulných prostorách.

Nominovala: Pavla Jurigová, dobrovolnické hnutí Sant Egidio[/toggle][toggle title= „Josef Kadeřábek“ title_color= „#f08100“]

Josef je duší a srdcem spolku MDA RIDE, party lidí, kteří se rozhodli pomáhat lidem trpícím svalovou dystrofií. Vedle finanční podpory letos již po sedmé pořádají benefiční jízdu motorkářů Prahou. Kluci trpící nejtěžší formou svalové dystrofie během ní vymění své vozíčky za luxusní auta a vydají se na jízdu Prahou.

Nominovala: Jitka Reineltová[/toggle][toggle title= „Karel Lhotka“ title_color= „#f08100“]

Jako pravidelný dárce krve se pan Lhotka při jednom odběru dozvěděl o možnosti zařadit se do registru dárců kostní dřeně. Po deseti letech se našel vhodný příjemce a Karel Lhotka bez zaváhání během pár měsíců absolvoval hned dva odběry dřeně. Od té doby šíří povědomí o dárcovství kostní dřeně a aktivně pomáhá hledat nové dárce.

Nominoval: ČEZ a.s.[/toggle][toggle title= „Kateřina Bursíková Jacques“ title_color= „#f08100“]

Kateřina Bursíková-Jacques se zasadila o to, aby z dolní části Malostranského náměstí v Praze zmizelo parkoviště a náměstí opět sloužilo lidem. Kromě toho se věnuje i celostátním a zahraničním tématům spojeným s ochranou lidských práv.

Nominovala: Andrea Cerqueirová[/toggle][toggle title= „Leoš Princl“ title_color= „#f08100“]

Leoš Princl v roce 1997 spustil asistenční službu postiženým a starým lidem a postupně se z ní stala jedna z největších asistenčních služeb v Česku. Na provoz služby ale bylo potřeba získat i finanční prostředky. Proto založil grafické studio, kde postupně začal postižené lidi i zaměstnávat.

Nominoval: Zdeněk Fikejs[/toggle][toggle title= „Luděk Havel“ title_color= „#f08100“]

Luděk Havel je velký podporovatel Valdštejnské lodžie, unikátní barokní památky na okraji Jičína, ve které se sdružení Valdštejnské imaginárium snaží pátým rokem tvořit centrum pro živé umění pro celou rodinu. Poté, co sdružení přišlo o automobil, nabídl jim zapůjčení svého automobilu a nakonec jim pořídil auto vlastní, aby mohli nadále pokračovat ve svých aktivitách.

Nominoval: Jiří Vydra, Valdštejnské imaginárium, o.p.s.[/toggle][toggle title= „Marta Valenová“ title_color= „#f08100“]

Paní Marta navštěvovala jako dobrovolnice psychiatrické léčebny a pomáhala lidem, kteří se pokusili o sebevraždu a drogově závislým. Navštěvovala je, povídala si s nimi, četla jim úryvky z oblíbených knih. V roce 2010 se rozhodla nabídnout jim ještě víc než jen přátelské rozhovory a pustila se do studia zdravotnické školy. Dnes se navíc věnuje péči o seniory.

Nominovala: Nataša Rybářová[/toggle][toggle title= „Miloslav Michalčík“ title_color= „#f08100“]

Pan Michalčík sestavil knihu o historii města Bučovic. Dvousvazkové dílo zachycuje jednotlivé činnosti města jako samospráva, dobrovolnické svazky, průmysl a řemesla. Informace o městě získával z archivů, dokumentů a vzpomínek místních obyvatel. Zároveň se angažuje v projektu obnovy lesoparku Kalvárie.

Nominoval: Radovan Válek[/toggle][toggle title= „Miroslav Hlavatý“ title_color= „#f08100“]

Miroslav Hlavatý ze starého činžovního domu v Karlíně vybudoval sociálně zdravotní azylové a preventivní centrum – Dům světla. Díky jeho vystupování v médiích se daří měnit přístup k lidem infikovaným virem HIV. Tématu se věnuje od roku 1997, každý rok organizuje edukační a rekondiční pobyty s přednáškami a stojí za organizováním projektů Evropského týdne testování HIV.

Nominoval: Petr Sobek, Red Ribbon, z.s.[/toggle][toggle title= „Muzespodnikat.cz“ title_color= „#f08100“]

Za projektem Můžeš podnikat stojí několik desítek podnikatelů a manažerů, který už již třetím rokem na vlastní náklady pořádají na středních školách semináře, seznamují studenty se svými podnikatelskými příběhy a dělí se o své zkušenosti. Za tu dobu prošlo semináři už více než 15 000 studentů.

Nominoval: Honza Dolínek[/toggle][toggle title= „Mladí ochránci přírody – Tuláci“ title_color= „#f08100“]

Tuláci od roku 1983 vedou dětské oddíly, ve kterých se děti učí propojovat dovednosti a získané schopnosti s praktickým využitím v reálném světě. Organizace zajišťuje celoroční náplň volného času pro mládež v podobě pravidelných schůzek, víkendových akcích, táborů a vzdělávacích seminářů.

Nominoval: Ondřej Turek[/toggle][toggle title= „Monika Šamšová“ title_color= „#f08100“]

Paní Monika dlouhodobě a nezištně bojovala za svoje kolegy, které podváděl zaměstnavatel. Přestože byla nakonec sama propuštěna, pomáhala svým spolupracovníkům radou, psaním úředních dokumentů i psychickou podporou u soudu a nakonec nabídla pomocnou ruku i při hledání nové práce.

Nominovala: Kateřina Piechaczková, Nadační fond pomoci[/toggle][toggle title= „Muzikanti dětem“ title_color= „#f08100“]

Během deseti let se organizátorům podařilo zavést pravidelnou velkou kulturní akci na náměstí ve Velkém Meziříčí, jejíž výtěžek vždy věnují některé z místních organizací, které podporují postižené děti a jejich rodiny. Kromě získání finančních prostředků může vybraná organizace připravit vlastní program a představit své aktivity veřejnosti.

Nominovala: Veronika Dobrovolná, Oblastní charita Žďár nad Sázavou[/toggle][toggle title= „Official Lindsey Stirling cz/sk fanclub“ title_color= „#f08100“]

Členové československého fanklubu americké houslistky Lindsey Stirling mají společného víc než jen stejný hudební vkus. Když je mladá umělkyně pobídla ke konání dobrých skutů, neváhali ani chvíli a spojili síly ve sbírkách na podporu pandy červené v pražské ZOO, kočičího a psího útulku, dětského domova v pražských Dolních Počernicích, dětí bojujících s rakovinou a leukémií v jedné z bratislavských nemocnic nebo slečny trpící cystickou fibrózou.

Nominovala: Eliška Pavelková[/toggle][toggle title= „Pedagogický sbor ZŠP, ZŠS a MŠ Pařížská“ title_color= „#f08100“]

Tento kolektiv lidí nad rámec svých povinností vychovává a vzdělává děti se souběžným postižením. Po malých krůčcích je provází celým výchovně vzdělávacím procesem, na jehož konci se podle svých možností začlení do běžného života.

Nominovala: Venuše Hausner, ZŠP, ZŠS a MŠ Pařížská 2199 Kladno[/toggle][toggle title= „spolek Permanent“ title_color= „#f08100“]

Spolek dobrovolníků Permanent se snaží zabránit továrnám v nedovoleném provozování na území města Nymburk a ochránit tak občany před zápachem a toxickými látkami. Na základě jeho podnětu bylo zpracovány odborné analýzy a vytvořena petice proti jedné z firem, pod kterou se podepsaly už tisíce občanů.

Nominovala: Miroslava Štěrbová, Spolek občanů Permanent[/toggle][toggle title= „Petr Chára“ title_color= „#f08100“]

Petr Chára je zástupce ředitele na základní škole a gymnáziu Open Gate. Svým projektem Run and Help dokázal zapojit do pomoci handicapovaným přes 40 institucí, škol, firem a tisíce účastníků, které dohromady uběhly desetitisíce kilometrů.

Nominovala: Božena Jirků, Nadace Charty 77/ Konto Bariéry[/toggle][toggle title= „Petr Freimann“ title_color= „#f08100“]

Petr vydal knihu Bezpřístřešníci, kde mluví o své zkušenosti terénního pracovníka a práci s lidmi bez domova. Kniha se skládá z 50 příběhů a ke každému kusu dostanete 50 korun. Kdo má odvahu, může je darovat člověku bez domova a vytvořit tak příběh č. 51. Nyní založil reklamní agenturu, která pomáhá neziskovkám působit profesionálně.

Nominovala: Eva Dudová, Projekt Labre, OS Cesta[/toggle][toggle title= „Petra Huťková“ title_color= „#f08100“]

Petra Huťková má syna s Aspergerovým syndromem, proto dobře ví, jak těžké může být najít si cestu k dětem, které nezapadají do běžného života. Své zkušenosti s jeho výchovou předává lidem s podobným osudem skrze vyprávění a své básně.

Nominovala: Magda Kejiková[/toggle][toggle title= „Petra Konečná“ title_color= „#f08100“]

Jako učitelka má Petra k dětem blízko a uvědomuje si, jakou má vzdělání cenu. Proto založila sbírku Oči dokořán na podporu školy v Kambodži. Finanční prostředky na školní pomůcky, léky, jídlo a rekonstrukci kambodžské školy získává prodejem triček, promítáním snímků ze svých cest nebo na výstavách obrazů a fotografií.

Nominovala: Zuzana Gregorová[/toggle][toggle title= „Radka Werner“ title_color= „#f08100“]

Cílem Radčina projektu Prostě krásná bylo proměnit 32 zdravotně a mentálně postižených žen a dívek z domova Pramen v Mnichově u Mariánských lázní v modelky a nafotit charitativní kalendář. Vznikla řada velkoformátových fotografií, které proměny obyvatelek domova Pramen dokumentují. Ty jsou nyní součástí putovní výstavy, jejíž výtěžek putuje do domova Pramen.

Nominovala: Lucie Fürstová[/toggle][toggle title= „Radka a Ota Kulhánkovi“ title_color= „#f08100“]

Manželé Kulhánkovi vymysleli v roce 2014 charitativní cyklojízdu. Expedice 53 měla za úkol zdokumentovat 52 míst po celé ČR, kde se narodili nebo na která rádi vzpomínají klienti Domova pro seniory Sue Ryder. Poslední místo věnovali vlastnímu příběhu. Díky jejich projektu se podařilo vybrat dostatek peněz na novou střechu domova a každý ze seniorů získal balíček fotografií se „svým místem“.

Nominovala: Ľudmila Pospíšilová, domov Sue Ryder, z.ú.[/toggle][toggle title= „Rotary klub Znojmo“ title_color= „#f08100“]

Klub Rotary s místními obyvateli pořádá aktivity pro děti z dětského domova, zprostředkovává místním středoškolským studentům dlouhodobé zahraniční pobyty a spolupracuje s místními podnikateli na akcích pořádaných v průběhu roku zejména při přípravě tradičního charitativního plesu. Od samého počátku podporuje Domácí hospicovou péči na Znojemsku.

Nominoval: Evžen Adámek, Oblastní charita Znojmo[/toggle][toggle title= „Šárka Jindrová“ title_color= „#f08100“]

Šárka Jindrová nezištně pomáhá pěstounům a lidem okolo náhradní rodinné péče a to nejen radou, ale i vlídným slovem. Angažuje se jako fundraiser v občanském sdružení Vrátka, které pomáhá osobám se zdravotním postižením a zároveň je přímo zaměstnává.

Nominovali: Bohumila Daňková, Olga Bártová, Bohumila Krejčíková, Magdaléna Zemanová, Barbora Haasová, Leona Špringrová[/toggle][toggle title= „Šárka Osvaldová“ title_color= „#f08100“]

Maminka na plný úvazek a členka správní rady v nadačním fondu Šance onkoláčkům pomáhá vážně nemocným dětem, hlavně těm, které bojují s rakovinou. Vymyslela a hlavně zrealizovala spoustu akcí, např. „Namaluj a věnuj“, kde známé osobnosti vymalovaly polštářek a následně jej vydražily.

Nominovala: Lenka Klasnová, Nadační fond Šance onkoláčkům[/toggle][toggle title= „Tomáš Klouček“ title_color= „#f08100“]

Dobrovolnickou činností se Tomáš Klouček zabývá od roku 1985. Jako malešický rodák a patriot pomáhá organizovat akce pro zlepšení životního prostředí v okolí (např. Ukliďme svět) a každý rok uspořádá okolo 20 akcí pro veřejnost a školy. V poslední době jeho aktivity směřují k obnově zchátralých míst v Praze – Malešicích.

Nominoval: Aleš Zita[/toggle][toggle title= „Veronika Štofaňaková“ title_color= „#f08100“]

Veronika Štofaňaková pravidelně dochází každé druhé pondělí jako dobrovolník do nemocnice na oddělení matek a tam sděluje příběh svůj a své předčasně narozené dcery. Spolu s tím se angažuje v klubu maminek Dobrotety, který pomáhá rodičům předčasně narozených miminek i dalším dětem a rodinám v těžké životní situaci.

Nominovala: Eva Kolářová, Dobrotety, s. z.[/toggle][toggle title= „Vít Müller“ title_color= „#f08100“]

Se svým kávovarem je pan Müller nenahraditelnou složkou týmu organizace Dejme dětem šanci při pořádání akcí pro veřejnost. Zastává úlohu baristy a dodává zdarma kávu, přičemž celý výtěžek z prodeje je vždy věnován na podporu dětí z dětských domovů. Do své nezištné pomoci navíc zapojil i celou svoji rodinu.

Nominovala: Tereza Tkadlecová, DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s.[/toggle][toggle title= „Vladimír Kovář“ title_color= „#f08100“]

Vladimír Kovář zrekonstruoval statek Strachovice, kam byl v padesátých letech komunisty přesunut pan Václav s celou rodinou. Pan Václav vyjádřil prosbu vrátit se na chvíli na místa, kde se jeho rodina v těžké chvíli mimořádně semkla. Pan Vladimír na jeho prosbu zareagoval, provedl Václava celým statkem a věnoval svůj drahocenný čas neznámým lidem a příběhu, který ho zaujal.

Nominovala: Jitka Hrabalová[/toggle][toggle title= „Vlastimil Jura“ title_color= „#f08100“]

Pan Vlastimil letos organizuje již 33. ročník mezinárodního chovatelského tábora. Tento tábor je jedinečný tím, že si na něj účastníci vezmou své domácí mazlíčky a pod dohledem vedoucích se o ně 3 týdny starají a vyměňují si chovatelské zkušenosti. Dobrovolnický provoz umožňuje účast i těm, kteří mají hlouběji do kapes.

Nominovala: Elena Jurová, Český svaz chovatelů, specializovaná organizace mladých chovatelů Mikulášovice[/toggle][toggle title= „Žaneta Palarčíková“ title_color= „#f08100“]

Žaneta Palarčíková se věnuje dobrovolnické činnosti v organizaci ADRA již 5 let. V lednu 2015 začala působit v programu „Dobrovolníci domů“, kdy navštěvuje mladého muže v plném invalidním důchodu. Kromě pravidelné dobrovolnické činnosti se zúčastnila i 3 tandemových víkendových pobytů s postiženými lidmi nebo doprovázela vozíčkáře na festival Colours of Ostrava.

Nominovala: Hana Radvanová, Dobrovolnické centrum ADRA Havířov[/toggle][toggle title= „Zdeňka Cafourková“ title_color= „#f08100“]

Zdeňka Cafourková našla před 10 lety na internetu výzvu, že se hledají ženy, které by pletly čepičky a ponožtičky pro nedonošená miminka v inkubátorech. Neváhala, přihlásila se a začala plést, shánět oblečky a vyrábět drobnosti pro miminka i maminky v porodnicích. Kromě toho sbírá a schraňuje věci pro maminky do azylových domů a aktivně vyhledává rodiny, které potřebují pomoc.

Nominovala: Martina Charvátová Svobodová[/toggle][toggle title= „Zdeňka Mocňáková“ title_color= „#f08100“]

Po propuštění z nemocnice v roce 1987 se Zdeňka přihlásila se do organizace dřívějšího Svazu invalidů. Od té doby organizuje pobyty a zájezdy pro seniory a zdravotně znevýhodněné a neúnavně shání peníze na další činnost organizace. V Lounech zařídila ojedinělou službu Senior taxi pro lidi, kteří bez doprovodu nemohou využít možnosti přepravy hromadnou dopravou.

Nominovala: Iva Slavíčková, Svaz tělesně postižených v České Republice z.s. okresní organizace Louny[/toggle][toggle title= „Zdeňka Palátová“ title_color= „#f08100“]

Paní Zdeňka v roce 2005 ztratila sluch a uplatnit se na trhu práce byl najednou velký problém. O tři roky později proto založila sdružení Vrátka, které pomáhá handicapovaným najít práci. Jeho různorodá činnost zasahuje do života všech občanů města – od dětí až po lidi v důchodovém věku, pracují s handicapovanými pro zdravé a se zdravými pro handicapované. I přes svůj vlastní handicap iniciovala vznik deseti chráněných provozoven, které nabízejí handicapovaným práci, sdružení jich zaměstnává dalších 40.

Nominoval: Milan Koiš[/toggle][toggle title= „ZO ČSOP Nyctalus “ title_color= „#f08100“]

Nyctalus sdružuje od roku 2006 ty, kterým nejsou lhostejní netopýři. Snaží se vyvrátit zakořeněná tabu a prostřednictvím přednášek na různých kulturních akcích, benefičních koncertech, v rozhlasových nebo televizních relacích představují netopýry jako jedinečný typ létajícího savce. V roce 2012 sdružení přišlo s osvětovou kampaní o výskytu netopýrů v plynových kamnech a provozuje také SOS netopýří linku.

Nominovala: Marta Paduchová, ZO ČSOP Nyctalus[/toggle][/accordion][/tatsu_column][tatsu_column layout= „1/3“][tatsu_text max_width= „“ wrap_alignment= „center“ animation_type= „fadeIn“]Mlady_srdcar[/tatsu_text][tatsu_divider height= „2“ width= „100“ color= „#d3d2cf“ units= „%“][/tatsu_divider][accordion collapsed= „1“][toggle title= „Alfa Fí – Studentský spolek Fakulty managementu VŠE“ title_color= „#f08100“]

Alfa Fí je spolek založený studentkami FM VŠE, které nejsou lhostejné ke svému okolí. Kromě úspěné akce Alfa Run, do které zapojily tělesně a mentálně postižené z organizace Otevřená Okna, z.s. a seniory z domova důchodců nedaleko Hradce, se spolek zúčastnil potravinové sbírky, uspořádal fakultní darování krve a podpořil sbírku Shoes4life, díky níž dostávají použité boty druhou šanci mezi potřebnými.

Nominovala: Claudia Srníková[/toggle][toggle title= „Eternity Hope – spolek žáků při VOŠ a SPŠ Šumperk“ title_color= „#f08100“]

Každý školní rok si spolek mladých lidí určí svoji ústřední myšlenku, díky které pomáhají dětem bez domova. Letos to bylo „Daruj srdce“ a tak na svých akcích studenti z VOŠ a SPŠ Šumperk prodávali na podporu svých kamarádů z Dětského centra Ostrůvek nejrůznější výrobky s motivem srdce, konečnou tečkou byl pak benefiční koncert, na němž účinkovaly i děti z Ostrůvku.

Nominoval: Petr Vepřek, VOŠ a SŠ, Šumperk[/toggle][toggle title= „III. A třída Gymnázia Jana Palacha Mělník“ title_color= „#f08100“]

Třída 3. A již třetí rok pokračuje v charitativním projektu Hrajeme pro dobrou věc. Každý rok pomohou jednomu nemocnému dítěti splnit sen nebo zafinancovat lázeňskou léčbu těm, kterým osud postavil do cesty zdravotní překážky.

Nominovala: Zdeňka Sekulová, Gymnázium Jana Palacha Mělník[/toggle][toggle title= „Jakub Trefný“ title_color= „#f08100“]

Jakub se dlouhodobě věnuje charitativním činnostem a inspiruje tak i své spolužáky. Ve volném čase navštěvuje seniory v domově důchodců, účastní se vánočních obědů pro bezdomovce a neváhá ani uspořádat sbírku na uprchlíky nebo vyrazit s humanitární pomocí na Ukrajinu nebo kam je zrovna potřeba.

Nominovala: Alena Švejdová, The English College in Prague – Anglické gymnázium, o.p.s.[/toggle][toggle title= „Karel Telecký“ title_color= „#f08100“]

Karel Telecký se díky nadačnímu programu O2 ThinkBig zapojil do pořádání benefičního hudebního festivalu Hudba pomáhá. Během svého už pětiletého působení v projektu se podílel na zajištění 16 benefičních koncertů, které pomohly získat finanční prostředky pro 5 různě handicapovaných dětí v Pardubickém kraji.

Nominovala: Anna Kačabová, Nadace O2[/toggle][toggle title= „Kolektiv dětí ZŠ Komořany“ title_color= „#f08100“]

Děti ze ZŠ Komořany v průběhu školního roku nacvičily divadelní představení, kterým se rozhodly získat finanční prostředky pro jejich postiženého kamaráda Jarečka. Ten z vybraných peněz může navštěvovat speciální školu s osobním asistentem.

Nominovala: Michaela Ředinová[/toggle][toggle title= „Kolektiv žáků z praktické a speciální třídy ze školy Korálek a kolektiv žáků školy Lupáčovka“ title_color= „#f08100“]

Škola Korálek, která vzdělává a vychovává handicapované děti, již čtyři roky spolupracuje s pražskou prestižní technicky zaměřenou školou Lupáčova. Jejich projekt „Děti jako my“ boří pomocí společných akcích bariéry mezi dětmi s hendikepem a jejich zdravými vrstevníky.

Nominovala: Venuše Hausner[/toggle][toggle title= „Lenka Martinková“ title_color= „#f08100“]

Osmnáctiletá Lenka sama vymyslela a naplánovala projekt Háčkování pro nedonošená miminka. Podařilo se jí zorganizovat nábor desítek dobrovolníků a několika sponzorů, s jejichž pomocí vznikaly oblečky pro čerstvě narozené děti z porodnice Kolínské nemocnice.

Nominoval: Filip Smoljak[/toggle][toggle title= „Lenka Holasová“ title_color= „#f08100“]

Lence je 23 let, studuje dvě vysoké školy a v Domově sociální péče Hagibor dělá více než pět let dobrovolníka u seniorů, kteří přežili holocaust za druhé světové války. V současné době usiluje o vytvoření podniku, kde by starší nezaměstnaní lidé mohli získat šanci opět vstoupit na trh práce.

Nominovali: Monika Dudová a Domov sociální péče Hagibor[/toggle][toggle title= „Lucie Leišová“ title_color= „#f08100“]

Dálková plavkyně Lucie Leišová se loni v létě rozhodla během deseti dnů uplavat ve Vltavě trasu 180 km (z Budějovic do Prahy), aby tak pomohla vozíčkáři Radkovi vybrat finance na nový handbike. Celý projekt sama zorganizovala, postarala se o mediální podporu a nabídla zájemcům možnost přidat se k ní na libovolnou část trasy.

Nominoval: Karel Hájek[/toggle][toggle title= „Michael Polášek“ title_color= „#f08100“]

Devítiletý Míša v loňském ročníku programu Pomáhej přišel s nápadem, jak zapojit svého handicapovaného kamaráda Ríšu do projektu divadélka a dokázal jej i přes jeho autismus dostat až před objektivy kamer. Projekt se postupně rozvíjí pro další účastníky s nejrůznějšími handicapy a nejen pro ně.

Nominovala: Lenka Stašová, Občanská společnost DSi z. s.[/toggle][toggle title= „Michael Vilém Weinbrenner“ title_color= „#f08100“]

V předškolním věku mu diagnostikovali silné astma a motorickou vadu pohybu, dnes je patnáctiletý Michael několikanásobným juniorským mistrem ČR v boxu a karate a ambasadorem evropského nadačního fondu SUNRISE. Během svých návštěv dětí z dětských domovů, ústavů a ze sociálně slabších rodin jim předává svůj životní příběh a snaží se je motivovat.

Nominovala: Monika Bajnoková, Evropský Nadační fond SUNRISE[/toggle][toggle title= „Milan Dzuriak“ title_color= „#f08100“]

Milan Dzuriak loni oslovil jirkovskou radnici s nápadem podnítit veřejnost, aby přispěla na dva klukovské sny handicapovaných hochů. Projekt nazval Cesta proti bolesti a i přes své vlastní nemalé zdravotní komplikace letos chystá další ročník – dvousetkilometrovou túru, díky které chce sehnat prostředky na kompenzační pomůcky pro slepou Terezku.

Nominovali: Eva Dušková, Jirka Slávik, Hana Lednová[/toggle][toggle title= „Ondřej Pravenec“ title_color= „#f08100“]

Ondra dochází už 3 roky každý týden do Domova pro seniory. Jeho první návštěvy se nesly v duchu předčítání a povídání si s místními obyvateli, brzy ale přišel na způsob jak vztah se seniory ještě víc utužit a potěšit a stal se hlavním iniciátorem volnočasové hry Bingo.

Nominovala: Edith Kroupová, Diecézní charita Litoměřice[/toggle][toggle title= „Petr Chalupiansky“ title_color= „#f08100“]

Petr Chalupiansky se rozhodl na dálku pomáhat dětem s handicapem pomocí projektu „Kde je Peťa?“ i během svého studijního pobytu v Jižní Koreji. Jakmile dárci přispějí na transparentní účet nadace Konto Bariéry, Petr jim za odměnu pošle ručně psanou pohlednici.

Nominovala: Božena Jirků, Nadace Charty 77/ Konto Bariéry[/toggle][toggle title= „RODOKLUB – žáci ZŠ Konečná, Karlovy Vary“ title_color= „#f08100“]

Říkají si RODOKLUB a jejich cílem je propojovat generace. Na školním pozemku vybudovali bylinkovou zahrádku, s rodiči připravují pohoštění na třídní schůzky, pro budoucí prvňáčky vymysleli zábavné odpoledne v den zápisů a do úklidu v okolí školy se zapojili s takovou vervou a nápady, že vyhráli soutěž Chceme čisté město. Výtěžek z akcí věnovali nemocné spolužačce Lucce.

Nominovala: Štěpánka Šťastná, Základní škola Konečná 25, Karlovy Vary[/toggle][toggle title= „Studenti Lékařské fakulty MU“ title_color= „#f08100“]

Studenti Masarykovy univerzity, převážně medici, organizují pravidelně 2x ročně benefiční koncert, jehož výtěžek věnovali např. na zajištění paliativní péče pro dětské onkologické pacienty nebo na koupi pomůcek pro děti po úraze. Během koncertu prodávají výrobky, které vytvořili společně s dětmi při jejich hospitalizaci.

Nominoval: Václav Vafek[/toggle][toggle title= „Studenti VOŠ a SOŠ Nový Bydžov“ title_color= „#f08100“]

Studenti v r. 2015 uspořádali v rámci Studentské merendy Nový Bydžov sbírku, při které pekli buchty a cukroví za účelem prodeje a výtěžku pro handikapovanou studentku. Akce se stala základem pro tradici v podporování této studentky.

Nominovali:  Zita Borovcová a Blanka Macháčková[/toggle][toggle title= „Studentky VOŠ a SŠ zdravotnické v Ústí nad Labem“ title_color= „#f08100“]

V rámci programu „Rehabilitace hrou“ spolupracují již několik let studenti školy s Rehabilitačním oddělením Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Společně vymysleli tříměsíční rehabilitační cyklus pro těžce postižené děti ve věku 5-10 let, během kterého se každého pacienta ujme terapeut z řad studentů.

Nominovala:  Miroslava Zoubková, VOŠ a SŠ Ústí nad Labem[/toggle][toggle title= „žáci a žákyně SZŠ Turnov“ title_color= „#f08100“]

Žáci Střední zdravotnické školy v Turnově docházejí na praxi do nedalekého Domova důchodců Pohoda. Před 6 lety se vytvořila skupina dobrovolníků, kteří chtěli tamní seniory navštěvovat i ve svém volném čase. Od té doby tam každý rok připravují program k tradičním českým svatkům, pravidelně navštěvují obyvatele a tráví s nimi čas čtením, zpíváním, hraním her a pomocí s prací na počítači.

Nominovala:  Lenka Nováková, Střední zdravotnická škola, Turnov[/toggle][toggle title= „Žáci Francouzského lycea v Praze“ title_color= „#f08100“]

Žáci lycea spolu se svými kantory už od roku 2009 organizují Běh pro Afriku. S pomocí českých dárců se tak v Etiopii postavilo již více než 20 škol. Díky iniciativě žáků se tento způsob pořádání charitativní akce dále šířil, takže podobných běhů se nyní každoročně uskuteční bezmála dvacet a to po celé České republice.

Nominoval:  Vojtěch Drahorád, Člověk v tísni[/toggle][toggle title= „Žáci školního klubu ze ZŠ a gymnázia Vítkov“ title_color= „#f08100“]

Žáci školního klubu si před 7 lety řekli, že by nebylo špatné podívat se na svět jinýma očima a začali navštěvovat žáky s tělesným poštižením. Letos se jejich aktivity rozrostly o šití míčků a soviček pro děti do nemocnic a do ambulancí, které uklidní malé pacienty a slouží pro edukaci aplikace inzulínu.

Nominovala:  Karína Kopecká, Základní škola a gymnázium Vítkov[/toggle][toggle title= „Žáci ZŠ a MŠ Ostrava – Bělský Les“ title_color= „#f08100“]

Škola začala v r. 1999 s dobročinnou akcí, kterou nazvala „Nanuk pro tygra“ – vzdát se symbolického nanuku a ušetřenou částku věnovat ostravské ZOO. Letos se žáci rozhodli podpořit bývalou spolužačku na invalidním vozíku a akce tak pokračuje pod názvem „Nanuk pro Lucku“.

Nominovala:  Pavla Bačovicová, ZŠ a MŠ Ostrava Bělský Les[/toggle][toggle title= „Žáci ZŠ Příbor“ title_color= „#f08100“]

Žáci ZŠ Příbor se v roce 2006 zapojili do projektu Adopce na dálku ‚osvojením‘ Daniela z Keni. Finanční prostředky na jeho vzdělávání žáci získali na dobročinném koncertu, bleším trhu a několika akcích, kde se postarali o občerstvení. Není jim lhostejný ani osud jednoho z jejich spolužáků, který už přes dva roky bojuje se zákeřnou nemocí. Proto uspořádali charitativní sbírku „Srdce pro Adama“ s cílem pomoci pokrýt výdaje spojené léčbou.

Nominovala:  Tereza Doležílková, ZŠ Příbor, Jičínská 486[/toggle][toggle title= „Žáci ZŠ a MŠ Vyškov“ title_color= „#f08100“]

Tři žáci 9. ročníku ZŠ a MŠ Vyškov mají povědomí o první pomoci a navíc ji umí ve správný čas správně použít. Když byli na ulici svědky pádu starší paní, nezaváhali ani chvíli a než dorazila odborná pomoc, ošetřili otevřenou zlomeninu a zastavili krvácení.

Nominovala: Tereza Bařinová, ZŠ a MŠ Vyškov, Letní pole[/toggle][toggle title= „Žákovský parlament ZŠ Opava – žáci 5. – 9. ročníků“ title_color= „#f08100“]

Žákovský parlament ZŠ Opava se již několik let zapojuje do charitativních projektů. Pátý rok podporuje afrického chlapce Juliana, který tak dostal šanci studovat na střední škole a přiblížit se svému snu – stát se lékařem a do spřátelené školy v Keni posílá učební pomůcky. Žáci opavské školy si s africkými studenty pravidelně vyměňují dopisy a vzájemně se učí o svých kulturách.

Nominovala:  Eva Halfarová, ZŠ Opava, Šrámkova 4[/toggle][toggle title= „ZŠ Bruntál – členové školního žákovského parlamentu“ title_color= „#f08100“]

Žáci ZŠ Bruntál se již řadu let věnují charitativní činnosti. V roce 2013 zorganizovali burzu knih, jejíž výtěžek putoval do domu pro seniory. Pravidelně se účastní velkých charitativních projektů jako Světluštka, Červená stužka, Český den proti rakovině nebo Pomoc onkoláčkům a každý rok pořádají sbírky pro ty, kteří se nacházejí v tíživé životní situaci.

Nominovala:  Michaela Mikulková, ZŠ Bruntál, Školní 2[/toggle][/accordion][tatsu_text max_width= „“ wrap_alignment= „center“ animation_type= „fadeIn“]Verny_darce[/tatsu_text][tatsu_divider height= „2“ width= „100“ color= „#d3d2cf“ units= „%“][/tatsu_divider][accordion collapsed= „1“][toggle title= „Asaf Auerbach“ title_color= „#f08100“]

Asaf Auerbach je jedním dětí, které se podařilo za Druhé světové války zachránit  Siru Nicolasi Wintonovi. Každý měsíc již více než 9 let věnuje 2/3 svého sirotčího důchodu jako Přítel dětí UNICEF na programy pomoci strádajícím dětem v nejchudších zemích světa.

Nominovala:  Hana Čermáková, Český výbor pro UNICEF[/toggle][toggle title= „František Gemperle“ title_color= „#f08100“]

František Gemperle podporuje od roku 2005 aktivity organizace Frank Bold Society. Díky jeho finančním příspěvkům může organizace poskytovat bezplatnou právní poradnu nebo vydávat a aktualizovat nejrůznější právní návody týkající se aktivit ve veřejném zájmu.

Nominovala:  Gabriela Vondrušová, Frank Bold Society[/toggle][toggle title= „Irena Jindrová“ title_color= „#f08100“]

Irena Jindrová v dětství prodělala mozkovou obrnu a již 10 let je na vozíku. Už čtvrtým rokem finančně podporuje skrze humanitární organizaci ADRA a její program BanglaKids vzdělávání dvou bangladéšských chlapců – Rahula a Hira, kterému svou finanční i psychickou podporou umožnila studium na internátní škole.

Nominovala:  Anna Krejčí, ADRA o.p.s.[/toggle][toggle title= „Jaroslav Richter“ title_color= „#f08100“]

Organizace Člověk v tísni má tisíce pravidelných dárců. Jaroslav Richter poprvé začal přispívat při povodních v roce 2002 roce a nyní se řadí mezi dárce s nejdelší nepřitržitou historií pravidelného dárcovství. Do dobročinnosti navíc zapojil celou svou rodinu – ženu a dva malé syny.

Nominovala:  Tereza Inková, Člověk v tísni o.p.s.[/toggle][toggle title= „Jiří Šuba“ title_color= „#f08100“]

Jiří Šuba patří mezi dlouholeté dárce Hnutí DUHA. Svými příspěvky podporuje od prosince 1997 energetickou kampaň organizace.

Nominovala:  Žaneta Gregorová, Hnutí DUHA[/toggle][toggle title= „Robert Kovarik“ title_color= „#f08100“]

Robert Kovarik zasvětil svůj život podpoře dobročinných a neziskových projektů. Kromě pravidelné podpory více než desítky organizací, pomáhá i jako dobrovolník. V Orlové se zasloužil o založení spolku YMCA Orlová a ve volném čase organizuje cestovatelské večery, koncerty a programy pro školy o lidských právech.

Nominoval:  Štěpán Janča[/toggle][toggle title= „Šárka Jindrová“ title_color= „#f08100“]

Maminka dvou dětí a sama handikepovaná, pomáhá rodičům s postiženými dětmi finančně i svými vědomostmi. Už druhým rokem každý měsíc přispívá na účet těžce postiženého Erika a radí pěstounům a rodičům handicapovaných dětí s účetnictvím a v sociální oblasti.

Nominovala:  Anastazie Badejová[/toggle][toggle title= „Zdeněk Frélich“ title_color= „#f08100“]

Zdeněk Frélich přispívá k obnově sudetské osady Zastávka záchranou a vysazováním starých odrůd ovocných stromů. Dvakrát ročně organizuje víkendový výjezd pro dobrovolníky s cílem ošetři tamní ovocné stromy, vysadit další staré ovocné odrůdy, zpracovat odrůdu jablek.

Nominovala:  Monika Vrbovská, Hnutí Brontosaurus[/toggle][toggle title= „ZŠ Příbor – učitelé a zaměstnanci školy“ title_color= „#f08100“]

Zaměstnanci školy se rozhodli pomoc své kolegyni a kamarádce uspořádáním několika sbírek, jejichž výtěžek umožnil spolupráci s fyzioterapeutem, pořízení rehabilitačních pomůcek a částečně pokryl náklady na pobyt v lázních pro jejího handikepovaného syna Vašíka. Podpora trvá již 6 let a vedle sbírek sřídili i transparentní konto, kam může kdokoliv přispět libovolnou částkou.

Nominovala:  Tereza Doležílková[/toggle][/accordion][tatsu_text max_width= „“ wrap_alignment= „center“ animation_type= „fadeIn“]Mecenas[/tatsu_text][tatsu_divider height= „2“ width= „100“ color= „#d3d2cf“ units= „%“][/tatsu_divider][accordion collapsed= „1“][toggle title= „Evženie Ondráčková“ title_color= „#f08100“]

Pro občany Golčova Jeníkova zřídila paní Ondráčková Nadační fond AŽ, díky němuž si město mohlo dovolit pořídit a vybavit klubovnu, cvičebnu, multifunkční učebnu či společenský sál. Nadační fond funguje od roku 2012 a veškerý prostor komunitních prostor, vybavení a aktivity financuje paní Ondráčková z vlastních prostředků.

Nominoval: Petr Kotting, Nadační fond AŽ[/toggle][toggle title= „Kateřina a Viliam Sivekovi“ title_color= „#f08100“ title_bg_color= „“]

Manželé Sivekovi ze svých soukromých zdrojů vybudovali Terapeutické centrum Modré dveře, které v současné době čítá tři pobočky – v Praze, Říčanech a Kostelci nad Černými lesy. Služby jsou ambulantní a pro ty, kteří z vážných důvodů nemohou cestovat, i terénní. Modré dveře pomáhají dětem, dospělým i seniorům, a to od běžných potíží ve vztazích či výchově dětí, přes odbornou psychodiagnostiku, sociální práci či krizovou pomoc po terapii zneužívaných dětí.

Nominoval: Jan Taraba, Česká společnost pro jakost, z.s. a Georgi Kirjakovský[/toggle][toggle title= „Leoš Mareš“ title_color= „#f08100“]

Stejně jako loni Leoš Mareš v lednu na Twitteru oznámil, že za každého svého followera věnuje Nadaci Naše dítě 1 Kč a vyzval k tomu i ostatní. Nadace rozdělila peníze mezi cca 20 handicapovaných a ohrožených dětí, jejichž rodinám se nedostávalo peněz na zdravotní pomůcky, rehabilitace a jiné formy terapie a léčby.

Nominoval: Jan Cihlář, Nadace Naše dítě[/toggle][toggle title= „Martin Hausenblas“ title_color= „#f08100“]

Martin Hausenblas založil Stipendijní fond Renesance podporující mladé lidi z ústeckého regionu v jejich studiu na zahraničních školách a projekt Malawi, kterým přispívá na prevenci a léčbu HIV a malárie v Malawi, stejně jako na chod místní školy a nákup zdravotních pomůcek pro potřebné.

Nominoval:  Tomáš Jungwirth[/toggle][toggle title= „Mieczyslav Molenda“ title_color= „#f08100“]

Díky finanční podpoře pana Mieczyslava Molendy pořádá organizace ADRA Havířov už 10. ročník letního tábora pro chudé děti v ukrajinském Mukačevu. Před 6 lety rovněž přispěl na vznik Dobrovolnického Centra ADRA Havířov a jeho projekty podporuje i dnes.

Nominoval:  Karel Folwarczny, Dobrovolnické centrum ADRA Havířov[/toggle][toggle title= „Milan Sikora “ title_color= „#f08100“]

Pan Sikora dlouhodobě podporuje jak organizaci ADRA a její humanitární a rozvojové projekty, tak jednotlivce v obtížné životní situaci. Jeho dary slouží k rozvoji dobrovolnictví v dalších městech České republiky i realizaci vybraných zahraničních projektů.

Nominoval:  Radomír Špinka, ADRA o.p.s.[/toggle][toggle title= „Pavel Faiereisl“ title_color= „#f08100“]

Pavel Faiereisl dlouhodobě pomáhá zlepšit život nemocným a sociálně znevýhodněným dětem a je příkladem dobře fungující spolupráce mezi člověkem z byznysu a neziskovkou. Mezi lety 2007-2016 se díky jeho příspěvkům podařilo pořídit potřebné vybavení a kompenzační pomůcky pro 130 dětí v různých koutech ČR. Zároveň se snaží získat pro charitativní činnost další partnery z firem, které se podobné činnosti zatím dosud nevěnují.

Nominovala: Olga Sozanská, Hestia – Centrum pro dobrovolnictví[/toggle][toggle title= „Sanjiv Suri“ title_color= „#f08100“]

Sanjiv Suri dlouhodobě podporuje Člověka v tísni a UNICEF. K částkám vybraným na své vlastní narozeninové oslavě a sbírce mezi přáteli přidal stejnou částku ještě ze svých prostředků a rozdělil je mezi obě organizace. Od roku 2010 se díky jeho pomoci podařilo podpořit 42 porodnických center v Kambodži, postavit dvě základní školy v Kongu pro téměř 700 dětí a zajistit doučování pro stovky dětí z chudých rodin.

Nominoval:  Tomáš Vyhnálek, Člověk v tísni, o.p.s.[/toggle][toggle title= „Silke a Jaroslav Horákovi“ title_color= „#f08100“]

Manželé Horákovi finančně a svými radami a zkušenostmi podporují organizaci Ashoka, která vyhledává, propojuje a podporuje sociální inovátory. Stáli u zrodu akceleračního panelu, který Ashoka pořádá a aktivně se podílí i na mentoringu Ashoka Fellows.

Nominoval:  Ondřej Liška, Ashoka Česká republika[/toggle][/accordion][/tatsu_column][tatsu_column layout= „1/3“][tatsu_text max_width= „“ wrap_alignment= „center“ animation_type= „fadeIn“]Dobra_firma[/tatsu_text][tatsu_divider height= „2“ width= „100“ color= „#d3d2cf“ units= „%“][/tatsu_divider][accordion collapsed= „1“][toggle title= „Alexandr Bílek (Hromovka)“ title_color= „#f08100“]

Alexandr Bílek provozuje chatu Hromovku v Krkonoších. Obvykle se kapacity pokojů rychle zaplní, ale v prosinci 2015 mu zůstalo několik pokojů volných. Ty se rozhodl na sociálních sítích zdarma nabídnout lidem v nouzi i se štědrovečerní večeří a dopřát jim tak krásné svátky.

Nominovala: Šárka Kindlová[/toggle][toggle title= „Amper Market a.s.“ title_color= „#f08100“]

Generální ředitel společnosti Amper Market, Jan Palaščák, se aktivně zasazuje o boj proti korupci. Finančně i veřejně podporuje projekt Rekonstrukce státu, jehož cílem je prosazení zákonů, které omezí prostor pro politickou korupci a klientelismus.

Nominovala: Gabriela Vondrušová, Frank Bold Society[/toggle][toggle title= „Beskydské rehabilitační centrum s.r.o.“ title_color= „#f08100“]

Společnost v čele s ředitelem Milanem Bajgarem pokračuje v Čeladné v tradici filantropie a mecenášství. Jednou měsíčně pořádá vlastivědné přednášky pro veřejnost a klienty lázní, každý rok organizuje Májový průvod. Od roku 2013 vydává knihy o Beskydech, vytvořila uměleckou Galerii Lara a zasadila se o vznik Televize Ondřejka či mnoha filmů o historii okolí lázní.

Nominoval: Petr Andrle[/toggle][toggle title= „Bohemia Energy entity s.r.o.“ title_color= „#f08100“]

Společnost Bohemia Energy enetity s. r. o. třetím rokem finančně podporuje nízkoprahový internetový projekt Jdidoklubu.cz, který dětem nabízí poradenství prostřednictvím internetu. Na webovém portále mohou děti bezpečně trávit svůj volný čas a řešit se sociálními pracovníky vše, co je trápí.

Nominoval: Jiří Kocourek, Česká asociace streetwork, z.s.[/toggle][toggle title= „Chefparade s.r.o.“ title_color= „#f08100“]

Společnosti Chefparade nejsou lhostejné nezdravé stravovací zvyky dětí. Proto v ČR pořádá Food Revolution Day, kterým po vzoru Jamieho Olivera bojují za kvalitnější jídlo v českých jídelnách i rodinách. Navíc formou přednášek, workshopů a sdílením zkušeností v projektu Chefstarter podporují začínající podnikatele v gastronomii a podílejí se na celé řadě charitativních akcí (Mamma HELP, Zajíček na koni, Zdravá pětka, Polívková smršť atd.).

Nominoval: David Fojtík[/toggle][toggle title= „Compas Capital Consul s.r.o“ title_color= „#f08100“]

Firma CCC v čele s Ing. Radkem Novotným poskytuje městům a obcím poradenství v oblasti vodárenství. Spustila webové stránky plné analýz a informací o dotačních programech, kde obcím radí, jak udržet vliv nad vodou, její cenou a tím, kde končí peníze obyvatel.

Nominovali: Jan Kováč a Eva Štauderová[/toggle][toggle title= „Dušan Hopp Auto Díly Servis s.r.o.“ title_color= „#f08100“ title_bg_color= „“]Majitel firmy Dušan Hopp koordinoval dobrovolníky a pracovníky místních firem v letech 2003 – 2007 při rekonstrukci objektu na Azylový dům pro těhotné ženy v tísni. V roli dobrovolného fundraisera se také zasadil o získávání materiálních a finančních prostředků potřebných k rekonstrukci domu. V současné době spolu s ostatními dobrovolníky přijíždějí pravidelně jednou za měsíc na brigády a nabízejí svůj čas a nezištnou pomoc při zajištění provozu domu, který již od roku 2008 až dosud slouží těhotným ženám v tísni a jejich dětem.

 

 

Nominovala: Marcela Holeňová, Dlaň životu o.p.s.[/toggle][toggle title= „EY – Ernst & Young s.r.o.“ title_color= „#f08100“]

U příležitosti výročí 25 let působení na českém trhu se společnost EY rozhodla podpořit 25 neziskových organizací (Domova Sue Ryder, organizace Dotek, Nadaci Naše dítě…) finančně a dobrovolnickou činností.  V rámci projektu EY25pro25 organizacím zdarma nabídne i služby v oblasti financí, práva, lidských zdrojů a IT.

Nominovala: Lenka Čermáková[/toggle][toggle title= „Gestin Holding a.s. – Hilton Prague Old Town“ title_color= „#f08100“]

Díky zapojení společnosti Hilton se podařilo přeměnit nevyužívaný pozemek v srdci Suchdola v komunitní zahradu. Zaměstnanci společnosti pomohli s realizací, věnovali sazenice ovocných stromů, venkovní ohniště s kotlíkem a dřevěné kuželky a pomocnou ruku nabídli i při organizaci a vaření na akcích pro veřejnost, které v zahradě probíhaly.

Nominovala: Zuzana Krumpholcová, Městská část Praha – Suchdol[/toggle][toggle title= „Greiner Aerospace CZ“ title_color= „#f08100“]

Společnost Greiner Aerospace dlouhodobě podporuje místní komunitu v Nýrsku. Od darování nevyužitého materiálu chráněným dílnám, přes nákup firemních dárků z těchto dílen až po uspořádání jarmarku na podporu janovického Klokánku a sbírku na výcvik asistenčního psa pro handicapovaného chlapce.

Nominovala: Kateřina Grausová, FOR IMPACT, z.ú.[/toggle][toggle title= „Hana Šindlerová – Marmeládovna“ title_color= „#f08100“]

Hana Šindlerová vyslyšela výzvu Radnice Prahy 7 k sousedské pomoci potřebným. Prostřednictvím své firmy, která vyrábí marmelády, se rozhodla pravidelně přispívat krabicí poctivých domácích marmelád dětem z Azylového domu Otevřené srdce.

Nominoval: Jan Čižinský, Městská část Praha 7[/toggle][toggle title= „Jiří Tetzeli – NORD“ title_color= „#f08100“]

Panu Tetzelimu se podařilo přesvědčit nepomucké radní, aby zakoupili rodný dům A. Němejce, zrekonstruovali jej a otevřeli v něm galerii. Sám do ní poté zakoupil na 80 obrazů A. Němejce. Finanční podporu nabídl také při nákupu exponátů pro Muzeum krojů a zapomenutých řemesel Plzeňského kraje, budování naučné stezky a záchraně huculských koní.

Nominovala: Karolína Pláničková[/toggle][toggle title= „Isolit-Bravo s.r.o.“ title_color= „#f08100“]

Společnost dlouhodobě finančně podporuje nadační fond S námi je tu lépe! Nemocnice v Ústí nad Orlicí. Díky jejím příspěvkům mohla nemocnice pořídit laparoskopické věže na operační sály, vybavit interní oddělení novými polohovatelnými lůžky a pořídit moderní endoskopické věže na oddělení ORL.

Nominoval: Jiří Řezníček, Nemocnice Pardubického kraje, a.s., Orlickoústecká nemocnice[/toggle][toggle title= „JRK BioWaste Managemen, s.r.o.“ title_color= „#f08100“]

Společnost JRK BioWaste Management bojuje formou osvěty mezi školami, samosprávavami, restauracemi a firmami za snižování množství odpadu. Pomocí svého projektu „Pro méně odpadu“ radí, jak předcházet vzniku odpadu, zvýšit míru třídění a poukazuje na možnost domácího kompostování.

Nominovali: Soňa Jonášová, Institut Cirkulární Ekonomiky, z. ú. a David Fojtík[/toggle][toggle title= „Konektor“ title_color= „#f08100“]

Firma založila iniciativu „Díky, trenére“, která podporuje trenéry dětí a mládeže v době, kdy většinu času tráví spíše u počítačů než pohybem. Každý rok pořádá soutěž Trenér mládeže roku. V prvním ročníku se rozhodlo prostřednictvím nominace svému trenérovi poděkovat přes 2000 rodičů a dětí a celkem bylo nominováno 1500 trenérů.

Nominoval: Tomáš Bezpalec[/toggle][toggle title= „LOGIT s.r.o.“ title_color= „#f08100“]

Vedení firmy založilo Fond LOGIT, který za dva roky své existence významně přispěl ke zlepšení života lidí na Podbořansku. Jen v roce 2015 bylo zakoupeno nové náčiní na gymnastickou průpravu dětí z tanečního oboru, vybudovala se bylinková zahrádka u Základní školy v Kryrech, malí fotbalisté z Blšan dostali nové sportovní soupravy a pomoci se dostalo i tělesně postiženým z organizace Podbořany nebo dětem ze Střediska výchovné péče Čtyřlístek.

Nominovala: Edita Langpaulová[/toggle][toggle title= „RPG Byty s.r.o.“ title_color= „#f08100“]

Firma přestavěla nebytový prostor v Ostravě-Porubě na komunitní centrum pro seniory. Součástí centra jsou sál, učebna, kuchyňka, poradna a čítárna a každý den v nich probíhají nejrůznější akce – od kurzů angličtiny a práce s počítačem, přes promítání filmů a cvičení až po cestovatelské besedy. Na jaře společnost finančně a dobrovolnicky podpořila i největší úklidovou akci v Beskydech, do které se zapojilo přes 1000 lidí.

Nominovala: Ladislava Skuplíková, Komunitní centrum Archa, pobočný spolek Spolku PORTAVITA[/toggle][toggle title= „Severočeské vodovody a kanalizace a.s.“ title_color= „#f08100“]

Společnost Severočeské vodovody a kanalizace pořádá pravidelně každý rok jednodenní výlet bezbariérovým autobusem pro seniory ze Zdravotně sociálních služeb Turnov – Domov důchodců Pohoda. Kromě dopravy a programu výletu zajišťují její zaměstnanci také občerstvení a kompletní asistenční službu.

Nominoval: Jaroslav Cimbál[/toggle][toggle title= „STUDENT AGENCY k.s.“ title_color= „#f08100“]

Společnost Student Agency podporuje prostřednictvím financí, svého know-how a kontaktů projekt Rekonstrukce státu v boji proti korupci. Vedle pravidelných finančních darů přispěla na kampaň k zákonu o registru smluv, umožnila distribuci letáčků s vysvědčením pro politiky a odvysílání reklamních spotů RS ve svých autobusech. Společnost nabídla pomoc také s online propagací projektu.

Nominovala: Gabriela Vondrušová, Frank Bold Society[/toggle][toggle title= „Y Soft Corporation a.s.“ title_color= „#f08100“]

Brněnská firma Y Soft Corporation podporuje svým kapitálem a zkušenostmi místní iniciativy (Diecézní charita Brno, konference TEDxBrno a na celostátní úrovni poskytuje finanční podporu projektu Rekonstrukce státu. Její příspěvky v roce 2016 zajistily projektu třetinu rozpočtu a v předešlých letech pomohly realizovat hned několik kampaní.

Nominovala: Gabriela Vondrušová, Frank Bold Society[/toggle][/accordion][tatsu_text max_width= „“ wrap_alignment= „center“ animation_type= „fadeIn“]Zavet_pomaha[/tatsu_text][tatsu_divider height= „2“ width= „100“ color= „#d3d2cf“ units= „%“][/tatsu_divider][accordion collapsed= „1“][toggle title= „Anna Bednářová“ title_color= „#f08100“]

Tajemná mecenáška věnovala své životní úspory a sbírku prvorepublikových mincí Škole profesora Vejdovského pro děti s poškozeným zrakem v Litovli. Dar škola použila na stavbu hřiště pro mateřskou školu a školní družinu, zbylé prostředky pořídí mikrobus a vybaví počítačovou učebnu novou výpočetní technikou.

Nominovala: Jana Čiscoňová, SŠ, ZŠ a MŠ prof. V. Vejdovského Olomouc – Hejčín[/toggle][toggle title= „Stanislav Rákos“ title_color= „#f08100“]

Chovatel exotického ptactva a dlouholetý milovník papoušků daroval pražské zoo prostředky na vybudování nové expozice pro velké papoušky. Díky jeho daru vznikne unikátní expozice se 30 druhy exotických ptáků, jejíž součástí budou i ary kobaltové, které pražská ZOO chová jako jediná v kontinentální Evropě. Nový pavilon ponese jméno pana Rákose a v jeho blízkosti bude umístěna pamětní deska.

Nominoval: Miroslav Bobek, Zoologická zahrada hl. m. Prahy[/toggle][toggle title= „Ludmila Šilhánková“ title_color= „#f08100“]

Ludmila Šilhánková se i přes těžké zdravotní postižení dokázala stát mezinárodně uznávanou mikrobioložkou. Částku více než 2 000 000 Kč věnovala Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové na podporu vzdělání a rekreaci dětí a mladých lidí se zdravotním postižením, která vytvořila Fond profesorky Šilhánkové a podpořila tak více než 220 dětí.

Nominovala: Monika Granja, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové[/toggle][toggle title= „Ladislava Šilhanová“ title_color= „#f08100“]

Paní Šilhanová se ve své poslední vůli rozhodla věnovat část svého majetku na dobrou věc a pomáhat prostřednictvím organizace, která byla jí a jejímu synovi nejbližší. Člověk v tísni může díky jejímu daru lépe reagovat na aktuální potřeby v Africe i při podpoře českých dětí ze sociálně slabších rodin.

Nominovala: Štěpánka Pecháčková, Člověk v tísni o.p.s.[/toggle][toggle title= „Růžena Polanská“ title_color= „#f08100“]

Paní Růžena Polanská se celý život věnovala dobrovolnictví a spolupráci s Červeným křížem. Své životní úspory pak rozdělila mezi 8 jejímu srdci nejbližším organizacím včetně Hnutí DUHA. Dar tak může přispět k naplňování nejrůznějších projektů v mnoha oblastech.

Nominovala: Žaneta Gregorová, Hnutí DUHA za všech 8 organizací[/toggle][/accordion][/tatsu_column][/tatsu_row][/tatsu_section]