V roce 2020 byli v kategorii Hrdina za časů krize nominováni:
ADRA Brno za pomoc s nákupy, dovozy jídel a léků a psychickou pomoc pro seniory či hendikepované.
Coca-Cola HBC za rozdávání nápojů zdarma pomáhajícím v první linii, tedy zdravotníkům, hasičům, zaměstnancům pečovatelských domovů pro seniory, prodavačům apod.
Česko.Digital za pro bono IT pomoc v době krize, například vznikem platformy pro informování občanů koronavirus.mzcr.cz či projektem Ucimeonline.cz. Pod Česko.Digital běžel také projekt Dáme roušky.
Dobrovolníci města Benešov za vytvoření základny lidí, kteří pomáhali sousedům starším 65 let, a osobám zdravotně postiženým, sbírali a distribuovali roušky, odnášeli nákupy, léky, a rozvinuli tak spolupráci mezi řadou dalších subjektů v Benešově.
Eva Ptáčková za pomoc se šitím a distribucí roušek a zajišťování pomoci pro místní sociálně slabé rodiny s dětmi skrze Potravinovou banku.
Hana Čepová – Právě teď o.p.s. za zprostředkování online setkávání seniorů prostřednictvím aplikace Zoom s cílem zajistit komunikaci mezi seniory a zároveň převést aktivizační a vzdělávací programy do online prostředí.
Heaven Labs s.r.o. za rozvoz MANY (nutričně kompletní a vyvážené jídlo ve formě nápoje) osamělým seniorům napříč Prahou a za založení iniciativy Energie do první linie, v jejímž rámci společnost věnovala tisíce porcí Mana drinku zdravotníkům a další za podpory crowfundingové kampaně.
Ing. Radomír Lapčík, LL.M. za vložení 10 milionů korun do dárcovského programu NAVZDORY v rámci vlastního nadačního fondu Credo s cílem zmírnit dopady pandemie na život matek samoživitelek či rodin s postiženými dětmi ve Zlínském kraji.
Iniciativa #vietnamcipomáhají za spojení firmy Czech viet s.r.o. s vietnamskými influencery a propojování dobrovolnické pomoc i například projektem Srdce pro IZS – čaj a káva zdarma, do které se zapojily stovky vietnamských večerek
Jakub Kabelka za výrobu a distribuci ochranných štítů na 3D tiskárně a za zapojení celé své rodiny do kompletování vyráběných štítů.
Jan Minarčík za založení fb skupiny Rouška pro parťáka, kde propojil šičky, dárce nití, látek, dezinfekce či štítů a za distribuci materiálu a ušitých roušek do domovů pro seniory, nemocnic, obchodů apod.
Jan Špatenka – Pomáháme České Skalici 2020 za Projekt Pomáháme České Skalici 2020, v jehož rámci poskytoval hasič a záchranář Jan Špatenka služby nemocným a seniorům a také si zřídil domácí telefonní dispečink.
Jiří Rejfíř – CSR Rychnovsko z.s. za organizaci a koordinaci distribuce roušek a propojení lidí, kteří měli chuť pomáhat, s potřebnými na Rychnovsku.
Josef Šebek za opravy šicích strojů zdarma pro švadlenky, které šijí roušky.
Josef Šedlbauer a tým Roušky s filtrem pro všechny za výzvu Roušky s filtrem pro všechny – výroba roušek z nanovlákna a bavlněných roušek s vloženým nanofiltrem na půdě univerzity v Liberci ve spojení s firmou Obrokov.
Lam Cha Me CZ, z.s. za sdružení velké skupiny vietnamských švadlenek, které dohromady denně ušily stovky látkových roušek pro zdravotní personál a později i běžným občanům.
Lucie Fürstová za založení skupiny Dobrovolníci pomáhají v Libereckém kraji. Koronavirus nezvítězí!, za koordinaci pomoci potřebným a upozorňování na problémy prostřednictvím reportáží pro ČRo.
Lucie Poláková – Komunitní osvětové společenství z.s. za vytvoření koordinačního a distribučního centra Kosí šicí sítě v Chebu a za šití, distribuci a koordinaci výroby roušek.
Markéta Malecová – Nadační fond Whisper za dobrovolnictví v nemocnici na Bulovce, pomoc nemocnici v Ugandě s krizovým fundraisingem a šití roušek.
Martin Žufánek – rodinný ovocný lihovar Žufánek s.r.o. za výrobu dezinfekce zdarma vyráběl pro dětské domovy, městskou policii, obecní úřad Boršic či pro dobrovolníky ze spolku Praha šije roušky.
Martina Marečková za nasazení vlastního života a zdraví pro pomoc potřebným v pozici vrchní sestry vedoucí služeb Domácí zdravotní péče a Domácí hospicové péče Charity Uherský Brod, kde několik týdnů pracovala přesčas bez využití mimořádných výhod.
Matěj Turek za koordinaci distribuce info letáků pro seniory a pomoc ve stanovém městečku pro bezdomovce.
Mgr. Karol Volf za pomoc lidem v karanténě ve své obci, i těm s pozitivním testem na Covid.
Michal Chaloupka za nápad a provozování „rouškomatu“ v pasáži radnice v Brně – Líšni.
Na doslech za vznik podpůrné skupiny z oblasti krizové intervence ,psychoterapie a nenásilné komunikace pro všechny, kteří potřebovali podpořit v náročné krizové situaci.
Občanská iniciativa Sousedskápomoc.cz za propojování dobrovolníků s těmi, kteří aktuálně potřebují jejich pomoc v rámci celého Česka, vznik webu a telefonní linky pomoci.
Petra Vaňková za pomoc v callcentru Dobrovolnického centra ADRA v Liberci, kde hledala a koordinovala pomoc dobrovolníků.
Platforma na podporu sociálních podniků Breakfaststory za rozvoz bezplatných obědů pro seniorky a seniory a rodiče samoživitele a jejich děti. Obědy vařily sociální podniky a v rámci kampaně Potěš obědem mohla obědy zaplatit a poslat potřebným také veřejnost.
Post Bellum o. p. s. za založení Centra pomoci Paměti národa, pomocí něhož komunikovali se seniory, dovezli jim ochranné pomůcky, nákup, nebo léky.
Primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová za pomoc občanům starším 65 let, například pomocí služby „Senior KOŠÍK“, pomáhající seniorům s nákupy.
Projekt Dáme roušky za vznik celorepublikové komunitní mapy sloužící ke sdílení roušek a potřebných materiálů, kterou oficiálně doporučovalo i Ministerstvo zdravotnictví ČR.
Projekt PUSU! za prodej originálních roušek, výtěžek z jejich prodeje putovat na chod Diecézní charity Brno.
Projekt Učíme online za konzultace pro školy ohledně technického zprovoznění online výuky a za vytvoření sbírky počítačů pro děti, kterým pro online výuku chybí technické vybavení.
Prusa research za návrh, výrobu a distribuci štítů pro zdravotníky zdarma.
Renocar – MINI pro velkou pomoc – auto s rouškou za propůjčení auta na rozvoz pomoci mezi potřebné.
Rostislav Golda za pomoc spočívající mimo jiné v distribuci nápojů Coca-cola lidem odříznutým od zdroje pitné vody během karantény a následných povodní v Uničově.
SDH Benešov (družstva Bedrč a Úročnice) za rozvoz dezinfekce do všech domácností města Benešov a další zajištění pomoci zejména lidem starším 65 let.
Sestry v záloze za vznik webu, sdružujícího bývalé či aktuálně pracovně nevytížené zdravotnické pracovníky a koordinujícího jejich zapojení do zdravotnických zařízení po celé ČR.
Skautské krizové centrum Zlín za poskytování služeb jako šití a distribuce roušek, výroba celoobličejových masek pro lékaře, roznášení dezinfekce, vypomáhání v domově s pečovatelskou službou či realizace bezkontaktních nákupů potravin a léků pro seniory.
Tereza Kvapil Pokorná za organizování pomoci v Olomouckém kraji – materiální pomoc pro nákazou uzavřenou Litovel, výzvy k zajištění ochranných pomůcek pro charitu Olomouc či sbírku potravin pro Svaz tělesně postižených na Opavsku.
Tichá cukrárna a její kampaň “ Oslaďme jim život“ za to, že i po dobu krize nepřestali péct a rozvážet své výrobky (především složkám IZS a do nemocnic), aby tak udrželi své neslyšící zaměstnance.
Tomáš Chvalina, David Martínek, Dardan Kuqi /Iniciativa 3DAC z.s. za výrobu a distribuci ochranných štítů a brýlí na 3D tiskárnách.
Tomáš Slavata za distribuci dezinfekce a dalšího materiálu do výchovných a diagonostických ústavů a dětských domovů.
Tým lidí z Café Therapy (Jakub Janyška, Josef Šedivý ze SANANIM) za přípravu a distribuci jídla s sebou lidem bez domova.
Václav Bodrov a Kristýna Benetka za vytvoření webu Musíme si Pomáhat v Plzni za sdružování informací o podnicích fungujících během krize (a tím i záchranu některých z nich).
[/tatsu_text][/tatsu_column][/tatsu_row][/tatsu_section]