Ano začátkům bez grantů a dotací

Rodinná komunitní centra často vznikají díky aktivním rodičům, kterým v okolí chybí služby, jež by sami rádi využili. Nejinak to bylo u plzeňského Uzlíku. Co je jiné, je přístup k vedení organizace. “Mezi ostatními rodinnými centry jsme občas za ty divné, protože máme k vedení organizace jiný přístup,“ smějí se zakladatelky Uzlíku Lenka Trunečková a Jana Lenk.

„Od počátku jsme věděly, že rodinné centrum chceme provozovat za podmínky, že se uživí. Bez grantů a dotací. Prostě bychom nechtěly zažít okamžik, kdy musíte rušit službu, protože jste na ni nedostali dotaci.“ Nechte se inspirovat i vy. Ženy, které před lety hledaly prostor, kde se mohou potkávat s dalšími rodiči bez příliš úzkých pravidel typu „vyhrazeno pro kojící“ nebo „vstup pouze pro šátkující“ vytvořily populární organizaci. Služby a kurzy Uzlíku jsou rychle rozebrány. Velký zájem je i o nový projekt jedlou zahradu, podpořenou z programu Dokážeme víc. Příjemný poslech!

Člověk nemusí být ani bohatý, ani vlivný politik nebo úředník, aby změnil místo, kde žije, k lepšímu. Musí mít ale ochotu bavit se přes plot se sousedy, zajímat se o okolí. A odhodlat se k vykročení za branku, do veřejného prostoru. Zkuste to i vy, podržíme vás – radou a grantovými programy – protože společně jsme silnější. Nechte se inspirovat hosty podcastové série ze světa komunit a sousedských vztahů. Lidmi, kteří zažili na vlastní kůži, že i malý počin dokáže vykřesat mnoho pozitivní energie a nastartovat větší změny. Podcast připravuje Česká spořitelna za pomoci Nadace Via.

Všechny díly najdete tady.