Eva Blahová oplétá Uherské Hradiště

Scénografka Eva Blahová se po letech strávených v Praze vrátila do rodného Uherského Hradiště, kde zorganizovala umělecký site specific projekt spočívající v ozdobení centra města pletenými objekty. Urban knitting (městské pletení) není pro Evu jen způsob výtvarné realizace, ale příležitost rozvíjet sousedské vztahy v místě, kde žije.

Evu vždy přitahovalo dělat věci ve veřejném prostoru. Jako výtvarnice a scénografka ráda vstupuje do městského prostoru svými pletenými graffiti. Oplétá stromy či sochy, jako třeba sochu na piazzetě u Národního divadla, která díky ní každé čtyři roky získá novou podobu. V Plzni zase opletla strom v parku před festivalovou budovou v rámci festivalu Finále Plzeň. Ve spolupráci se studenty a místními v Uherském Hradišti v roce 2019 odvážně vyhlásili projekt Pleteme město – společně! Spolu s výtvarnicí Evou Blahuškovou, fotografkou a produkční Martinou Gogolovou a terénní pracovnicí Šárkou Procházkovou a dalšími, kteří se s nimi zapletli, vytvořili barevnou vlnu, která zaplavila centrum města.

Vše začalo veřejnou sbírkou vlněného oblečení a pletacích přízí. Následovala účast na Světovém dni pletení na veřejnosti, kde za nimi do Smetanových sadů přišlo na padesát pletařek z blízkého okolí. V místních kavárnách rozmístili dvacet košíků s pletením a vyzvali k pletení nekonečné šály. Přizvali studenty místní SUPŠ a ZUŠky a společně z nasbíraného materiálu vytvořili přes 50 pletených objektů, které rozmístili podél rechly, původní středověké cesty tady ve městě. Eva upozorňovala studenty, aby přemýšleli o přínosu, který realizace pro veřejný prostor mají. Že mohou pomoci přetvořit nějaká neudržovaná místa, i když třeba jen krátkodobě. V rámci probíhající Letní filmové školy všechny zájemce učili pletení a prodávali pletené svetry na podporu jejich projektu. Akcí se podařilo oslovit širokou skupinu lidí, od seniorek, které háčkovaly dle návrhů studentek lekníny, po mladíky, kteří si chtěli připomenout, jak je to učily jejich babičky.

Přečtěte si celý rozhovor s Evou o městském pletení a projektu Pleteme město.