Paní učitelko, vy se budete jenom dívat.

Benefiční odpoledne pro Joker zorganizovali se svými spolužáky a kamarády dva studenti 3. ročníku Adam Varadzin a Ivana Nová ze SZŠ v Chebu. Ve spolupráci s Nadací Via naplánovali, zorganizovali a realizovali odpolední program na římsko-katolické faře v Chebu. Součástí bylo promítání rozhovorů s klienty, které natočili, společné workshopy, trénink chůze s holí, jízda na vozíku, podávání občerstvení a koncert pěveckého sboru na závěr. Vybralo se přes 14 000 Kč na provoz sociálně terapeutických dílen, na portálu Darujme je nyní přes 8 000 Kč a sbírka stále běží. Dokázali vytvořit skvělou atmosféru, zaktivizovat kamarády i místní komunitu a pomohli integraci lidí se zdravotním hendikepem.

V Chebu se v sobotu 1. 4. konalo na římsko-katolické faře Benefiční odpoledne pro Joker. Studenti SZŠ a VOŠ Cheb se rozhodli uspořádat akci na podporu Sociálně terapeutických dílen Joker, která se věnuje lidem s různými typy zdravotního postižení. Ti dva, kteří akci zorganizovali, byli Ivana Nová a Adam Varadzin, studenti třetího ročníku SZŠ v Chebu. Věta, kterou mi na úvod pravila Ivana Nová, mi tak trochu vyrazila dech. „Paní učitelko, vy si tady sednete a budete se jenom dívat!“ Úplně to tak nedopadlo, ale jen jsem tu a tam něco poradila, zprostředkovala, oznámila, doporučila – jinak šlo všechno samo. Program začínal ve 14.00 promítáním reportáže „Život trochu jinak“, kterou studenti natočili s klienty Jokeru. Připravené byly i tvořivé dílny – návštěvníci se učili „malbu žehličkou“ enkaustiku, vyrobit si placku s vlastním originálním motivem, zdobili perníčky, pletli náramek přátelství. Mohli si vyzkoušet „život poslepu“ – projít se se slepeckou holí, pohovořit s nevidomým panem Miklošem, který nás navštívil s vodícím psem, otestovat některé pomůcky pro nevidomé, které zapůjčil chebský SONS. K dispozici byly i invalidní vozíky na projížďku, každý měl možnost zkusit si, jaký je „život na vozíku“. Přítomné dámy si také mohly vybrat nějaký jarní model v bazaru z věcí ze zrušeného butiku. Zaměstanci Jokeru připravili pestré občerstvení – mazance, velikonoční nádivku, různé druhy pomazánek. Zpestřením programu byl zpěv studentky SZŠ Veroniky Angelovové, která nabídla k dražbě pro Joker i své obrazy. Organizaci a komunikaci s týmem dobrovolníků (12 – 15 studentů a jejich přátel a sourozenců) měla na starosti Ivana Nová, což zvládla neuvěřitelně, přes různé komplikace, nedorozumění, neočekávaná onemocnění…

Vrcholem programu byl koncert pěveckého sboru Špalíček pod vedením paní Evy Kůrkové, který rozezněl v 17.00 chrám sv. Mikuláše a Alžběty. To byla část projektu, kterou měl na starosti Adam Varadzin. Adam Varadzin – „zkušený“ dobrovolník, student třetího ročníku, hodnotí svou roli v projektu: „Letos jsem se hlavně učil komunikovat, obvolával mediální partnery, kontaktoval sbor a zvukaře, natáčel jsem pozvánku pro místní televizi, mluvil v přímém vysílání v rozhlase… Jsem moc rád, že jsem si takovou práci mohl vyzkoušet, byly to někdy nervy, ale dopadlo to nakonec dobře.“ Akce přinesla překvapivý finanční zisk – 14 304 Kč, příznivci Jokeru byli štědří. Nadace Via, která podporuje v programu Dobro-druzi aktivity školních kolektivů, zisk zdvojnásobí až do výše 20 000 Kč.

Joker využije finance na dopravu klientů, kteří žijí v chráněných bydleních a DOZP z Hazlova, Aše, Mariánských Lázní a Mnichova, která je finančně nákladná. Ivana Nová, studentka 3. ročníku vysvětluje: „O Nadaci Via a projektech víme od paní učitelky Mgr. Ivany Čamkové, která nás učí speciální pedagogiku. Navázali jsme na naší loňskou akci „Pohádková cesta“ pro chebský Hospic sv. Jiří. Tam jsme sbírali první dobrovolnické zkušenosti. Do Jokeru chodíme na praxi, klienty osobně známe a máme je rádi. Myslíme si, že je důležité, aby neseděli doma, ale měli šanci být spolu, něco se učit, něco dělat…“

Jejich cílem je dál předávat štafetu dobrovolnictví, v týmu se objevila schopná studentka z druhého ročníku, která má zájem se do nějaké podobné akce pustit příští rok a být hlavním tahounem. Jaroslava Buchnerová, vedoucí STD Joker benefici s úsměvem hodnotí: „Byla to moc příjemná akce, skvěle organizačně zvládnutá, od plánování až po úklid. Studenti byli aktivní a milí, vážíme si nesmírně jejich práce a času. Tohle by měl zažít každý, kdo nadává na mladou generaci… Děkujeme i všem návštěvníkům za jejich příspěvky. Doufáme, že si užili sounáležitosti a byli součástí pestré komunity, kterou se tu podařilo vytvořit. A ten koncert byl úžasný, běhal mi mráz po těle.“ Benefiční akci studentů SZŠ a tím i klienty STD Joker je možné podpořit ještě i teď, sbírka na portálu Darujme bude aktivní celý měsíc: https://www.darujme.cz/projekt/1207760 .

Mgr. Ivana Čamková, speciální pedagog

Text vznikl pro web ocenění Gratias Tibi