Jak může týden letního dobrovolničení pozitivně ovlivnit vztahy v pohraniční obci? A proč je o brigádu mezi mladými takový zájem? „Loni to byla klikačka na pět minut,“ přiznává František Beneš, jeden z organizátorů SummerJobu, dobrovolnické brigády pro 150 mladých lidí od 18 do zhruba 30 let. S Františkem si povídáme o jejich nadšení nezištně pomáhat. Natírat ploty, vyklízet stodoly, sekat louky i dřevo, nebo taky kydat hnůj či si „jen tak“ povídat s osamocenými seniory. O tom, jak si vybírají místa, kam se po tři roky budou v létě vracet. Na týden plný práce, ale také zábavy – každý den se v obci něco děje, pub kvíz, divadlo, beseda, nebo taky společná modlitba. Na všechny akce, které SummerJob pořádá, jsou místní zváni. A právě díky mladým dobrovolníkům se místní často (znova) poznávají, seznamují a začínají spolu mluvit.
Zorganizovat tříletou brigádu pro 120 lidí je výzva pro 30členný organizační tým. Jak spolu fungují a jak akci připravují, by mohlo být zajímavé i pro vás, kdo vedete místní spolky či neformální sdružení aktivních lidí. Přejeme inspirativní poslech.
Člověk nemusí být ani bohatý, ani vlivný politik nebo úředník, aby změnil místo, kde žije, k lepšímu. Musí mít ale ochotu bavit se přes plot se sousedy, zajímat se o okolí. A odhodlat se k vykročení za branku, do veřejného prostoru. Zkuste to i vy, podržíme vás – radou a grantovými programy – protože společně jsme silnější. Nechte se inspirovat hosty podcastové série ze světa komunit a sousedských vztahů. Lidmi, kteří zažili na vlastní kůži, že i malý počin dokáže vykřesat mnoho pozitivní energie a nastartovat větší změny. Podcast připravuje Česká spořitelna.
Všechny díly najdete tady.