Za akce nás chválí už i starousedlíci

Kunratice jsou pestré, shodují se Jana Maršálková a Eliška Vísková ze spolku Kunratice žijou. Pestrost s sebou nese i řadu výzev, třeba i tu, jak skloubit představy starousedlíků s nápady na změny nových sousedů. Spolek, který vznikl před pěti lety právě díky energii nových obyvatel, se (potenciální) bariéry snaží bourat otevřenou komunikací a pořádáním sousedských aktivit. A že se jim to daří dokazuje i pochvala starousedlíků za to, jak a jaké akce pořádají. „Všechno začalo – třeba i náhodným – setkáváním rodičů, mluvili jsme spolu o tom, co nám chybí, co bychom přivítali. A zjistili jsme, že pokud se spojíme, společně dokážeme víc,“ říká Eliška.

Dnes má spolek 15 aktivních členů a jistotu, že desítky sousedů dorazí na brigádu nebo třeba na událost jako je Zažít Kunratice jinak. Nebojí se ani těžkých témat a dokáží se spojit i proti věcem, které ve svém okolí nechtějí. Jana a Eliška si zároveň uvědomují, že ne každá obec má taková štěstí jako Kunratice, kde je vysoká ochota lidí podílet se na společných akcích. A vám doporučují, abyste se nebáli oslovit lidi ve svém okolí a také se pustili do realizace společných aktivit. Přejeme inspirativní poslech.

Člověk nemusí být ani bohatý, ani vlivný politik nebo úředník, aby změnil místo, kde žije, k lepšímu. Musí mít ale ochotu bavit se přes plot se sousedy, zajímat se o okolí. A odhodlat se k vykročení za branku, do veřejného prostoru. Zkuste to i vy, podržíme vás – radou a grantovými programy – protože společně jsme silnější. Nechte se inspirovat hosty podcastové série ze světa komunit a sousedských vztahů. Lidmi, kteří zažili na vlastní kůži, že i malý počin dokáže vykřesat mnoho pozitivní energie a nastartovat větší změny. Podcast připravuje Česká spořitelna.

Všechny díly najdete tady.