Setkání s absolventy programu ViabilityNet, který propojuje aktivní lidi střední a východní Evropy

Náš program ViabilityNet (právě začal ročník s označením 3.0) se zaměřuje na podporu komunitních lídrů ve střední/východní a jihovýchodní Evropě, podporu sítě partnerských organizací z tohoto regionu, předešlých absolventů programu a propojování občanského sektoru s tím akademickým.

A právě absolventi minulých běhů programu se sešli o víkendu 29.-30.4. 2017 v Praze, aby společně odstartovali začátek fungování „sítě absolventů“.

K čemu bude taková síť sloužit? Především k podpoře udržitelnosti dopadů v místních komunitách jednotlivých účastníků, ale i k dalšímu šíření dopadů a know-how do dalších komunit v regionu. A účastníci samozřejmě oceňují možnost být vzájemně v kontaktu, propojovat se a sdílet své výzvy a úspěchy.

V Praze se sešlo 12 absolventů, kteří měli možnost se více vzájemně poznat, zjistit co se aktuálně děje v jejich komunitách a též jsme se zaměřili na téma lokálního fundraisingu.

Setkání se konalo v komunitním centru Buďánka, které jsme podpořili v jiném programu Nadace Via, a to Živá komunita. Buďánka bývala během 19. století dělnická osada a na skalách tu vyrostlo 20 domků, které jsou dnes většinou zničeny, ovšem místnímu sdružení se podařily 2 zachránit a z jednoho vybudovat nové komunitní centrum, kde je i malá kavárna a probíhají různé workshopy, filmové večery apod.

Co se bude v síti dít dále? Z naší strany připravujeme studijní návštěvu, která proběhne během podzimu a též malé komunitní granty pro absolventy. Absolventi též mají možnost se zapojit do programu jako mentoři pro nové účastníky programu.

Více o programu ViabilityNet 3.0 najdete zde.