Pomalu se blíží léto, kdy budeme vděční za stín, který nám poskytnou vzrostlé stromy. Podívejte se na projekty, které bojují za záchranu a obnovu zeleně ve městech nebo ty, které se snaží město a neudržované parky zkrášlit a vytvářet zde místo pro setkávání sousedů.  

Již nyní se pohledem můžeme radovat z krásných kytek zdobících městské parky či cesty podél silnice. Máme radost, že za mnohými těmito zelenými oázami můžeme spatřit aktivitu našich grantistů

V Třebechovicích nechají rozkvést město 

Klíč k tvořivosti, působící v Třebechovicích pod Orebem, zkrášlí trávníky podél cest ve městě, které osází jarními květy a cibulovinami. Do akce se kromě dospělých zapojí i školy a dětské skupiny. Každoroční jarní květy budou milou připomínkou této společné práce. 

V Lenešicích na Lounsku a Brodě u Příbrami obnoví zanedbané parky 

Obyvatelé Lenešic i Brodu se rozhodli vzít do vlastních rukou revitalizaci místních parků. Ruku v ruce s dobrovolníky se v letošním roce pustí do obnovy zeleně a tvorby míst určených k odpočinku i sousedskému setkávání. Věří, že díky společné práci se stanou parky srdcovou záležitostí místních, a minimalizujeme se tak vandalismus. V Lenešicích obnoví zanedbaný park u Husovy zvoničky. V Brodě navíc plánují obnovit původní cesty, které jsou rozorané v polích v okolí Brodu, a vysázet zde do volné krajiny stromořadí ovocných stromů doplněných výsadbou keřů a remízů. 

V Brně bojují o záchranu parku a v Českých Velenicích o zachování aleje 

V rámci rychlých grantů Nadace Via podpořila dva projekty, které se snaží o záchranu zeleně. V Českých Velenicích vedení města plánuje obnovu stoleté jírovcové a lipové aleje, což by v praxi znamenalo likvidaci přibližně 340 vzrostlých stromů. Místní se rozhodli o alej zabojovat a budou se snažit na základě dendrologického přezkoumání změnit postoj města. V klidné brněnské lokalitě v blízkosti ulice Purkyňova zase hrozí, že místní zeleň bude nahrazena parkovacím domem. Místní se rozhodli spojit síly a změnit rozhodnutí města. V případě úspěchu plánují místo revitalizovat a proměnit v útulný lesopark.  

Chcete i Vy zelenou změnu ve svém okolí? Požádejte si o grant Živé komunity!   

Zajímá Vás, co děláme? Chcete, aby vám příště neunikla žádná novinka z našich programů? Přihlaste se k odběru ViaCafé, e-mailového zpravodaje s aktuálními informacemi a příběhy o lidech, kteří zlepšují Česko.