Online darování má za sebou rekordní rok. Přes Darujme.cz lidé loni na dobročinné účely věnovali více než 230 milionů korun

I přesto, že je současná doba plná zvratů a nejistot, online dárcovství stále roste. Součet darů za rok 2020 činil více než 230 milionů korun, tedy o 100 milionů korun více než předloni. Celkový objem darů na Darujme.cz, největší platformě pro online darování v České republice, od jejího vzniku v roce 2010 překročil loni rekordní půl miliardu korun.  

Ještě před 10 lety se celkový roční objem darů přijatých na Darujme.cz pohyboval v jednotkách milionů korun, v posledních třech letech vzrostl na desítky milionů korun ročně. V loňském roce byli dárci mnohem štědřejší než v předchozích letech. Zatímco v roce 2019 přes Darujme.cz na dobročinné účely putovalo 128 milionů Kč, v roce 2020 to bylo již více než 230 milionů korun.

V současné době Darujme.cz používá přes 800 organizací, institucí, obcí, měst a firem, které tak mohou už 10 let pomáhat tam, kde je potřeba. Podporovat kulturu, komunitní projekty, opravovat památky, chránit životní prostředí i demokracii v  České republice. Pomáhat dětem, seniorům a všem, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Pečovat o opuštěná zvířata nebo podporovat rozvoj zemí třetího světa.

Loňský nárůst a překročení 0,5 mld. Kč výrazně ovlivňují také firmy, které aktuálně pomáhají snižovat dopady koronaviru, zapojují své zaměstnance do filantropie a jsou společensky odpovědné. V  roce 2020 na Darujme.cz například proběhla na míru ušitá online zaměstnanecká sbírka pro společnost Avast. Pomocí ní mohli zaměstnanci přispívat na konkrétní projekty, které si sami odhlasovali. Každý jejich dar následně Avast zpětinásobil. Díky stovkám zapojených zaměstnanců tak na boj s následky Covid-19 putovalo přes 17 milionů Kč. Pomoc směřuje i obcím. Na Darujme.cz loni proběhla první obecní online sbírka. Obec Mnichovo Hradiště vybrala více než 198 000 Kč na oživení místní třešňové aleje, která se stane novým komunitním místem sousedských setkání. Dalším místem k zastavení má být Lavička Václava Havla, na jejíž vybudování cílí jejich aktuální sbírka.

Nejvíce lidé darovali loni na jaře, na podzim nastal nepatrný útlum, nicméně advent a Vánoce se staly opět obdobími neuvěřitelné štědrosti. Lidé darovali mnohem více i na projekty, které s epidemií přímo nesouvisely. Koronakrize nasvítila nová témata v dárcovství nebo ta, která zůstávala ve stínu. Jedním příkladem za všechny jsou otcové samoživitelé a matky samoživitelky. Důvěra dárců pomohla překonat krizi také nezávislým médiím – jen přes Darujme.cz jim lidé loni naposílali řádově miliony korun. Na druhé straně ani v oblasti dárcovství nepřinesly události minulého roku jen samá pozitiva. Uškodily například pořádání benefičních akcí. Příkladem budiž Tříkrálová sbírka, která musí v těchto dnech probíhat pouze online.

Celková data o filantropii v Česku se dozvíme až na podzim spolu s údaji z daňových přiznání. Očekávat lze ale významný nárůst, neboť již před koronakrizí dárcovství v Česku rostlo přibližně 3x rychleji než ekonomika. Poslední kompletní data, která máme aktuálně k dispozici, jsou za rok 2018 (výsledky roku 2019 budou známy až v lednu 2021). Zatímco v letech 2014 až 2016 lidé kumulativně darovali stejně jako firmy, v letech 2017 a 2018 začaly individuální dary převyšovat ty firemní. Lze navíc předpokládat, že prostřednictvím daňových přiznání vidíme jen cca 50 % darů individuálních dárců, neboť mnozí lidé stále ještě netuší, že dar je položka snižující základ daně z příjmu nebo darovali kumulativně méně než 1 000 Kč za rok, a odepsat si dar tudíž nemohou či pro své dary využili nějakou anonymní metodu (kasičku, kostelní sbírku, dms ), která taktéž neumožňuje odpis z daní. Na základě tohoto předpokladu můžeme odhadovat, že v roce 2018 věnovali individuální dárci na dobročinné účely téměř 5 miliard korun a firmy 4 miliardy, celkem se tedy soukromé finanční dárcovství v roce 2018 vyšplhalo na částku 9 miliard korun.