Jak získat potvrzení o darech?

Právě jsme rozeslali potvrzení o darech za rok 2021 přijatých na bankovní účet Nadace Via nebo darovaných přes online platformu Darujme.cz. Potvrzení Vám nedorazilo? Přečtěte si, jak je můžete získat.

1. Přispěli jste na projekty Nadace Via přes Darujme.cz nebo bankovní účet a potvrzení vám nedorazilo?

Zkontrolujte si prosím svou složku  nepotřebných/SPAM i složku doručené pošty ve dnech 20. až 21. ledna. Je možné, že jste ho přehlédli mezi mnoha maily, které dostáváte. Složky jste zkontrolovali, ale potvrzení tam není? V takovém případě se prosím obraťte na nela.sandova@nadacevia.cz, vše společně vyřešíme a potvrzení Vám dodáme. Děkujeme.

2. Přispěli jste na sbírku pro Moravu přes online platformu Darujme.cz?

Všem dárcům, kteří darovali přes platformu Darujme.cz na stránce darujme.cz/promoravu jsme průběžně zasílali potvrzení na e-mail uvedený v darovacím formuláři.Protože se ale mohlo stát, že někdo email přehlédl anebo mu pošta spadla do SPAMU, tak jsme také tato potvrzení rozeslali ještě jednou ve dnech 20. a 21. ledna 2022.V zaslaném e-mailu od nás naleznete odkaz ke stažení potvrzení a stejně tak možnost upravit si Vaše údaje do potvrzení nebo si přidat jméno firmy a IČ, pokud byl dar darován za firmu. Pokud se k Vám potvrzení o daru nedostalo nebo potřebujete pomoci, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: promoravu@nadacevia.cz a vše společně vyřešíme.

3. Přispěli jste na sbírku pro Moravu přes sbírkový účet?

Pro všechny dárce, kteří zaslali dar bankovním převodem přímo na sbírkový účet č. 200900222/0800 jsme připravili aplikaci, kde si potvrzení můžete snadno stáhnout. Stačí kliknout na stránku promoravu-potvrzeni.nadacevia.cz, kde naleznete jednoduchou možnost ověřit si dar zadáním Vašeho čísla účtu, částky daru a názvu účtu, ze kterého jste dar zaslali, a potvrzení si následně stáhnout. Pokud se k Vám potvrzení nedostalo nebo potřebujete pomoci, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: promoravu@nadacevia.cz a vše společně vyřešíme.

K čemu slouží potvrzení o daru a jak jej lze uplatnit?

Darování přináší mj. možnost snížení základu daně v rámci daňového přiznání, které se dokládá právě skrze potvrzení o daru. Fyzické osoby si mohou snížit základ daně až o 30 % ve zdaňovacích obdobích kalendářních let 2020 a 2021. Právnické osoby si budou moci snížit základ daně také o 30 %, a to ve zdaňovacích obdobích, která skončila v období od 1. 3. 2020 do 28. 2. 2022.

Kdo má nárok odečíst si dar ze základu daně?

Fyzické osoby, včetně zaměstnanců, si mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich úhrnná hodnota v kalendářním roce přesáhne 2 % ze základu daně nebo činí alespoň 1 000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 30 % ze základu daně. Zaměstnanci, jimž daňové vyrovnání zpracovává zaměstnavatel, předkládají potvrzení o poskytnutí daru své mzdové účtárně. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) uplatňují odpočet darů z daní ve svém daňovém přiznání. Zaměstnanci, kteří si podávají vlastní daňové přiznání, uplatňují odpočet rovněž ve svém daňovém přiznání.

Právnické osoby si mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 30 % z již sníženého základu daně. Tento odpočet nemohou uplatnit poplatníci, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání.

Nadace Via moc děkuje všem dárcům, kteří v uplynulém roce přispěli na dobrou věc a podpořili naši společnou práci v České republice.