Nešlo už přihlížet tomu, co se v obci děje

Jsou aktivní, není jim jedno, jak se žije v jejich městě či obci nebo jak vypadá jejich okolí. Angažují se proto v občanském spolku a snaží se měnit věci k lepšímu. Jenže narážejí na odpor radnice či složité jednání s úřady. Začnou proto uvažovat o vstupu do komunální politiky. Nevěří si ale, zda by takovou práci zvládli. Právě jim je určený program „Nebojme se komunální politiky“ Nadace Via.

„V mnoha obcích radnice akorát opravují chodníky, jinak se na jakémkoliv zlepšování místního života nepodílejí. Pak tam jsou hasiči a sokolové, kteří si dělají akce po svém a hlavně pro sebe. To samozřejmě aktivnějším lidem nevyhovuje, chybí jim komunitní přesah a žití ve společném prostoru, tak se toho chopí sami,“ vysvětluje motivaci lidí Štěpán Drahokoupil, programový manažer Nadace Via, jenž má na starosti i program Nebojme se komunální politiky.

Program funguje již tři roky. Vždy během srpna a září otevře nadace výzvu, do níž se mohou zájemci hlásit. V přihlášce se ptá na jejich fungování v komunitách či spolcích, na další zkušenosti a na motivaci absolvovat jejich program. Mezi adepty vybere komise finalisty, s nimiž probíhají rozhovory. Ve druhém kole vyberou konečnou skladbu skupiny, což bývá kolem dvaceti lidí.

Většina úspěšných uchazečů již má zkušenost s komunitními či spolkovými aktivitami, ale chtějí svou činnost posunout dál. Bodem zlomu mnohdy bývá založení rodiny. Tato nová životní zkušenost jim otevře oči. „Mnoho přihlášek začíná slovy: ‚Jsem matka dvou dětí a rozhodla jsem se zapojit do komunity, protože tu není vhodná školka, nefunguje tu dětské hřiště, v okolí se vůbec nic neděje‘,“ líčí Drahokoupil

V rámci „inkubátoru“ pro adepty na komunální politiku naučí účastníky orientovat se v právních a procesních věcech, ve fungování zastupitelstva, proškolí je v účasti občanů, vedení lidí či sestavování rozpočtu. „Naše absolventy vedeme dál v patrnosti a vidíme, jak se z nich pak stávají třeba i jedničky či dvojky na kandidátkách do komunálních voleb,“ říká Štěpán Drahokoupil.

I když program skončí, jeho absolventi mají možnost radit se s mentory a dalšími odborníky při řešení praktických otázek ať již v občanském spolku, jenž jedná s radnicí, nebo již v zastupitelstvu.

Neptej se, co může obec udělat pro tebe

IT manažerka Hana Rakšány se před devíti lety přestěhovala z Brna do obce Kanice v okrese Brno-venkov. Obec známá sídlem Archivu bezpečnostních složek či televizním vysílačem Hády má asi tisíc obyvatel a Rakšány zde působí ve spolcích, které pořádají kulturní a společenské akce.

Se stejnou skupinou lidí sestavili kandidátku nezávislých. V minulých volbách se ještě do zastupitelstva nedostala, ale před těmi letošními již má podstatně více zkušeností díky programu Nadace Via. „Program nám poskytl veškeré informace, co je dobré, aby zastupitel znal, takže nyní již budu mnohem sebejistější,“ pochvaluje si.

Hana Rakšány kandidovala v Kanicích v minulých komunálních volbách a neuspěla. Pro ty letošní je díky inkubátoru Nadace Via mnohem lépe připravena.
Navíc dostala od nadace drobný grant, díky němuž mohla k nim do spolku pozvat lidi z organizace Oživení. Jedná se o právníky a analytiky, kteří usilují o vstřícnější a efektivnější samosprávu a radí občanům, jak se podílet na chodu obce. Ti proškolili i ostatní kanické kandidáty. „Teď jsou všichni mnohem lépe připraveni,“ říká Rakšány, jež bude na předních místech kandidátní listiny.

Díky programu má rovněž svou mentorku, kterou je zkušená starostka Lovčic nedaleko Chlumce nad Cidlinou. Spolupracuje s ní i po skončení programu a probírá s ní veškeré záležitosti týkající se zastupitelstva a chodu obce.

Na otázku, proč se rozhodla veřejně angažovat, odpovídá: „Kdybych parafrázovala Kennedyho slova, řekla bych: ‚Neptej se, co může udělat tvá obec pro tebe. Ptej se, co můžeš ty udělat pro svou obec.‘ Protože jenom si tu žít na svém s rukama v klíně bez zájmu o věci kolem by nebylo nic pro mě.“

Celý článek Zuzany Hronové s příběhy dalších účastníků najdete na tomto odkazu.