Pro uchazeče

MOMENTÁLNĚ PRACUJEME NA VYHLÁŠENÍ DALŠÍHO ROČNÍKU.

V roce 2023 plánujeme otevřít další ročník programu i nový cyklus vzdělávacích akcí z oblasti komunální politiky. Pro aktuální informace sledujte naše kanály a odebírejte náš newsletter ViaCafé.

PRO KOHO JE VÝZVA URČENA?

Jste aktivní ve své obci a komunitě? Organizujete sousedské slavnosti, obnovu parků, budujete místa pro setkávání –⁠ zkrátka snažíte se zlepšit místo, kde žijete? Napadlo vás někdy, že byste se zapojili do života ve své obci i jako komunální zastupitel či zastupitelka? Pokud ano, je program právě pro vás. 

CO VÁS ČEKÁ?

  • Zúčastníte se třech osobních a řady online vzdělávacích setkání, na nichž se seznámíte třeba s tím, jak funguje obec nebo jak do jejího chodu zapojovat veřejnost. Zjistíte víc i o své roli lídra či lídryně komunity. 
  • Získáte až 10 hodin mentoringu od zkušených komunálních politiků a političek, které vám pomůžeme vybrat na míru. V minulosti jsme spolupracovali s více než 40 mentory a mentorkami, např. s Ondřejem Lochmanem (v době mentoringu starosta Mnichova Hradiště), Renatou Chmelovou (v době mentoringu starostka Prahy 10) nebo Petrou Petrovickou (v době mentoringu starostka Lovčic). 
  • Potkáte další lidi, kteří se zapojují do komunitních aktivit ve své obci a kteří uvažují o vstupu do politiky. Budete mít možnost s nimi sdílet své zkušenosti i zážitky a navzájem se inspirovat. 
  • Získáte možnost obdržet grant, který vám pomůže na vaší (případné) cestě do komunální politiky.    
  • Budeme vám také k dispozici pro průběžné konzultování vaší práce. 

CO OD VÁS OČEKÁVÁME?

  • hlavně aktivní zapojení a vzájemnou spolupráci 
  • účast na alespoň dvou vzdělávacích setkáních (budeme samozřejmě rádi, když se zúčastníte všech tří) 
  • otevřenost a ochotu naslouchat 

Z JAKÝCH HODNOT VYCHÁZÍME?

Komunální politika se nejčastěji týká praktických věcí. Je ale důležité si připomínat, že její součástí jsou demokratické hodnoty a respekt k odlišnostem i k názorům druhých. Náš projekt vychází z hodnot liberální demokracie, rovného přístupu a respektu.  

Program mi přinesl mnohem víc, než jsem čekala. Ne že by ukázal nějaké bezpečné cesty, jak dosáhnout pomyslných cílů. Ale dal mi k dispozici základní stavební kameny, zkušenosti expertů a expertek z různých oborů, a především mě propojil s ostatními lidmi, kteří se dali na podobnou cestu. To vědomí, že člověk není sám, je silná podpora.

Petra Korlaar, Mikulov, absolventka 2. ročníku projektu.