Chci dorovnat šance

Petra Srdínková vystudovala mezinárodní vztahy na univerzitě v Hradci Králové. Víc než diplomacie ji ale lákala pomoc lidem. Od roku 2022 působí jako ředitelka Komunitního centra Kalyna v Pardubicích. 

“Vždycky mě zajímala politika, vztahy mezi lidmi, ale uvědomila jsem si, že nechci být politolog nebo diplomat, ale spíš se věnovat rozvoji vztahů mezi lidmi, institucemi a firmami. Chtěla jsem svou prací pomáhat ostatním. 

Při práci v Regionální rozvojové agentuře Pardubického kraje mi došlo, že chci pomáhat tady v regionu. A to jakkoli. Pardubice jsou mé rodné město, strašně dobře se mi tu žije a dává mi velký smysl vracet to tomu kraji zpátky. Z agentury jsem se přesunula do Podnikatelského inkubátoru, kde jsme pomáhali začínajícím podnikatelům. A ten princip mi přijde podobný tomu, co dělám teď. Je to jiná cílová skupina, ale snažíme se o totéž. Pomoci na začátku, aby tu naši noví sousedé mohli dobře fungovat.  

Já jsem měla v životě veliké štěstí, a chci, aby ti, kteří měli menší štěstí, měli stejné příležitosti. Třeba právě mladí lidé, kterým se věnujeme v našem komunitním centru. Přišli sem úplně sami, většinou se ani nemají kam vrátit, ti prostě potřebují na začátku dorovnat šance. Pak už se o sebe mohou postarat sami.

Práce v Komunitním centru umí být náročná a vyčerpávající, ale já mám na další měsíce a rok spoustu plánů a energie. A lidé, kterým v centru pomáháme, mi ji vracejí zpátky. Když se jim líbí nějaká akce, když se posunou dál, mám z nich velkou radost.  

V Kalyně slyším samozřejmě i smutné příběhy, ale nenosím si je domů. Umím oddělit práci od svého osobního života. Naopak si říkám, že mám obrovské štěstí a že nemůžu být nespokojená. Je to pro mě takový osobnostní rozvoj. Neumím říct, jestli je to recept na dlouhodobé štěstí, ale zatím mi to funguje.“

O komunitním centru Kalyna si můžete přečíst více tady.