Co se stane, když lidé na vsi vezmou věci do svých rukou

První nápis, který v Bečicích uvidíte, je cedule s heslem „výroba domácího medu“. Na návsi stojí žlutá kaplička, okolo ní pár statků a několik nových domů, ve kterých žije 80 stálých obyvatel. Bečice jsou jihočeská obec, která má přesně to, co by tu člověk hledal.

Na kamnech stojí hrnec s hliníkovou naběračkou a s horkým ovocným čajem. Na baru místní starosta rozprostírá cukroví a koláče, co kdo napekl. V budově městského úřadu a zároveň hasičárny se schází čtyři desítky lidí, aby společně naplánovali a vybudovali prostor přímo před úřadem, na kterém momentálně roste jen tráva.

Přišel čas místo společně změnit tak, aby ho mohli všichni využívat. A pokusit se zanechat za sebou sousedské spory z minulosti, které jsou s místem spjaté.

1

Starosta Michal, povoláním učitel hudby, přináší další židle. Lidí je o něco víc, než čekal. Obec vede teprve rok a snaží se otupovat spory a zapojovat obyvatele do plánování toho, co se ve vsi děje. Hned na úvod předá slovo konzultantce Tereze, která bude tři hodiny vést diskusi, aby dospěla k jasnému zadání, co na prostranství vznikne. Opodál totiž sedí architekt, který všechny požadavky lidí zpracuje a navrhne řešení, které bude vyhovovat pokud možno všem.

První bod zní jasně. Říkejte vše, co byste na prostranství chtěli. A nápady padají jeden za druhým. Posezení! Pískoviště! Co gril na čuníka? Hřiště! Lanová dráha. Minigolf. Cvičící stroje pro důchodce. Prostor, kde by se to prase dalo hned ořezávat.

Co kytky? Macešky nebo něco, o co se není třeba starat, zní odpověď zkušeného hlubokého mužského hlasu. Kanadské borůvky, navrhuje místní zahradník. Obecní včelín, navrhuje místní včelař.

Co rozhledna? V Malšicích mají knihobudku a funguje to! Viděl jsem i šachový stolek, zní další městská inspirace. A neměl by tam být taky pomník? Nápadů se sejde čtyřicet, až zazní ten poslední: „Proboha, radši tam nic nedávejte.“

DSC_4150

Tolik věcí se na plácek před úřadem zkrátka nevejde. Tak přichází bodování. Každý z účastníků může dát nápadům celkem pět bodů. Všichni mají stejné podmínky, tedy děti i senioři, chalupáři i starousedlíci.

Tečky u položky „gril na čuníka“ rychle přibývají. První hlasy mají také ohniště a letní kuchyně. Děti hlasují pro vodotrysk a rybníček s barevnými rybičkami. Naštěstí se ozve jeden ze svědomitých otců: „Chlapi bacha, dětské hřiště má jen dva hlasy.“

Výsledek je vidět po pár minutách. Rozhledna neuspěla. Ani včelín. Posezení má své místo jisté. Ohniště a letní kuchyň budou hned vedle. Gril a čuník jsou jasná volba. A k tomu pár ovocných stromů.

2

Přichází další fáze. Přilepit vybraná místa na mapu, jak by to celé mělo vypadat a všechny varianty pořádně prodiskutovat, aby nikdo nepřišel zkrátka. Má být hřiště travnaté, nebo profesionální s klecí? Jsou lepší švestky, nebo ryngle?

„Když máš jednu krásnou třešeň, bohatě to stačí pro všechny,“ shrnuje místní zahradník. „Dáme tam jednu červnovou, a jednu červencovou.“

Zbývá dořešit poslední detail, totiž, pro kolik lidí má být posezení. „Že tu je dneska 40 lidí? Vždyť tolik nás tu sedí poprvé za posledních 40 let,“ zazní jasný argument. Strhne se nepřehledná změť hlasů. Až promluví ten nejhlasitější. „Představte si tam pár těch laviček, co dělá Jirka Stejskalů. A z těch budeme všichni na čuníka koukat.“

 

Co dalšího se bude v Bečicích dít? Vyrostou třešně? Kolik lidí přijde na společné brigády? Kdy se bude grilovat první čuník? Sledujte náš ViaBlog.

Projekt komunitní proměny veřejného prostranství v Bečicích na Táborsku jsme podpořili v rámci programu Místo, kde žijeme. V Bečicích dostali grant 300 tisíc korun, součástí programu jsou také semináře a služby konzultanta, který ves provádí celým procesem tak, aby všechno dobře dopadlo. Tedy aby lidé společně proměnili veřejné prostranství, zapojili se do života obce, upevnili sousedské vztahy a využívali prostor, který sami vybudovali.

Generálním partnerem programu je NET4GAS, partnerem je skupina Hornbach

Autorkou fotografií je Anna Šolcová

Pokud chcete podpořit projekty jako tento, můžete se stát dárcem Nadace Via. Darovat můžete jednoduše on-line, ihned. Děkujeme.

Čťěte také: Deset příběhů, které ukazují, jak pomáhá Nadace Via