Košili vám vyžehlí neslyšící ze Zeleného ostrova

Dobřichovice jsou městečko u Prahy, kde jde na první pohled vidět, že se tu nežije zle. Veřejný prostor vzorově upravený, stezkou podél řeky se procházejí páry s kočárky, vlak za prací do Prahy jezdí co patnáct minut, v místním informačním centru popíjejí kafe senioři. Nad mostem nad Berounkou se tyčí nápis, že o víkendu budou na zámku jarní trhy.

Ilona Bedrnová a Vladimíra Hejmová si však před dvěma lety říkaly, že se tu přeci jen nežije dobře každému. Třeba těm, kteří hůř shánějí práci kvůli svému postižení. Založily proto sociální podnik – prádelnu Zelený ostrov, ve které cíleně zaměstnávají lidi s poruchou sluchu.

mandl1

Právě práce v prádelně je pro neslyšící ideálním zaměstnáním, sluch tu není zásadní. Navíc díky tomu, že například donášejí nažehlené prádlo přímo svým zákazníkům, přicházejí do přímého kontaktu s lidmi bez postižení. Mnoho z nich už dobře znají.

Pracuje tu celkem 10 lidí, z toho 6 lidí se zdravotním znevýhodněním. „Pojďte, ukážu vám tuhle naši žehličku, ta má mnohem větší sílu než ta, kterou máte doma,“ říká paní Slávka, která v devadesátých letech přišla do Čech z válkou zmítané Bosny. „Mám trochu balkánský přízvuk. Trochu odezírám, trochu slyším, ale ne vše, třeba když se trochu otočím. Ale domluvíme se,“ říká.

Košile, ložní prádlo, oblečení. „Co všechnu tu děláme? Znaková řeč je snadná. Zkrátka tohle…“

U paní Slávky je hned několik důvodů, proč dlouho nemohla najít práci. Žena po padesátce, imigrantka, s poruchou sluchu. Tady pracuje už přes dva roky, tedy od samého začátku.

Projekt Ilona Bedrnová a Vladimíra Hejmová tehdy rozjely z dotace EU, která vystačila na rok a půl provozu, teď už je Zelený ostrov takřka soběstačný. Od Nadace Via nyní dostali 70 tisíc na nový mandl v rámci programu Lepší byznys, který podporují UniCredit Bank a UniCredit Foundation.

Během tohoto programu na podporu sociálních podniků neposkytujeme jen granty, ale také několik seminářů a služby konzultanta a odborníka. Ty v Dobřichovicích chtějí využít na změření energetické náročnosti svých mandlů a poradenství, jak stroje využívat tak, aby za elektřinu utratily co nejméně.

zehleni

Služeb prádelny využívají lidé z okolí, ale i penziony a restaurace nebo místní škola. Do budoucna v Zeleném ostrově plánují rozšířit nabídku o úklidové služby, ale zájem mezi lidmi v Dobřichovicích je třeba i o venčení psů či posekání zahrady.

Prádelna sídlí v přízemí nového bytového areálu, kam se postupně stěhují noví nájemníci. Jsou zde i bezbariérové byty vhodné pro seniory. V plánu je, že by jim zaměstnanci Zeleného ostrova mohli nabízet služby jako úklid bytů nebo třeba nakupování.

Druhou podobnou prádelnu, která by zaměstnávala neslyšící, manažerky projektu v Česku neznají. Podle Ilony Bedrnové má přitom takový druh sociálního podniku velké možnosti a do budoucna uvažují třeba i o pobočce v jiném městě.

„V Dobřichovicích máme kapacitu přijímat ještě asi o 20 procent zakázek víc a nové zákazníky pořád vítáme,“ říká Ilona Bedrnová. Takže máte-li doma hromadu nevyžehlených košil, zastavte se na Zeleném ostrově.

Zeleny ostrov 1

 

Přečtěte si další příběhy z projektů, které jsme podpořili:

– Co se stane, když lidé na vsi vezmou věci do svých rukou

– Vzpomínka na časy, které už nikdo nevrátí

– Unikátní věž ožívá. Lidé si ji opravují sami