Co můžete v čase koronaviru udělat pro své sousedy?

Víme, že mezi vámi, čtenáři tohoto blogu, je řada lidí, kteří mění k lepšímu místo, kde žijí. Že jste pravděpodobně členy místního spolku, jste v zastupitelstvu či přímo starosty – zkrátka že cítíte odpovědnost za to, co se děje ve vašem okolí. Čím můžete svým sousedům a sousedkám v současné chvíli pomoci?


Diskutování ve spolcích, zasedání zastupitelstva – to je škola demokracie, kdy se učíme starat o společné a hledat kompromisy. Vytváříme si tím také nové vztahy, a to i s lidmi, se kterými bychom se jinak neznali, s lidmi jiných profesí či odlišných pohledů na svět. A tohle vše je teď zásadní.

Spolky a dobré vztahy se sousedy jsou totiž obzvlášť důležité v čase krize. Čím lépe jsou lidé organizovaní, tím lépe dokáží zareagovat na nenadálou událost. Takovou událostí může být třeba nedostatek vody kvůli suchu – anebo epidemie. Tomuto konceptu se odborně říká budování tzv. „resilient communities“, tedy odolných komunit.

Co můžete udělat právě teď?

  • Můžete předat svým sousedům věcné a pravdivé informace, které jim pomůžou vyznat se v nepřehledné záplavě zpráv a dezinformací. Na webu ČT24 najdete přehled základních pravidel pro snížení rizika infekce koronavirem, aktualizované informace nabízí také web Ministerstva zdravotnictví ČR.
  • Můžete se ve svém spolku a s dalšími aktivními lidmi v sousedství domluvit na společném postupu, co je třeba udělat a kdo potřebuje pomoci.
  • Nebo poslat e-mail vašim sousedům s tím, že jim můžete pomoci zajistit lékaře, pokud by onemocněli.
  • Můžete se zasadit o to, aby se lidé ve vašem sousedství nesrocovali na jednom místě ve větším počtu.
  • Můžete pomoci seniorům a nemocným, pro které je epidemie obzvlášť nebezpečná. Třeba pro ně zorganizovat nákupy potravin, aby nemuseli mezi lidi, od kterých by nemoc mohli chytit.
  • Podobně můžete pomoci lidem, kteří jsou v karanténě.
  • Pokud jste starostou či zastupitelem, máte řadu možností. Inspirací mohou být třeba rychlé kroky zastupitelstva v Dolních Břežanech.
  • Můžete se pokusit zajistit roušky pro sebe a své sousedy, případně je rovnou ve svém spolku šít.
  • Můžete využít náš nástroj Darujme.cz, díky kterému získá vaše neziskovka či obec peníze pro dobrou věc.
  • V současné výjimečné situaci nabízíme konzultace k založení profilu a kampaně na Darujme.cz zdarma – napište nám na e-mail lukas.hejna@nadacevia.cz

Co váš spolek či zastupitelstvo chystá či dělá pro druhé? Pošlete nám své tipy, budeme je sdílet dál.

V Nadaci Via se snažíme léta podporovat aktivní lidi, kteří mění své okolí k lepšímu. Díky našim štědrým dárcům budeme nápomocni i v dalších těžkých týdnech a měsících. Budete-li potřebovat podpořit, neváhejte nás kontaktovat.

Zdeněk Mihalco,

ředitel Nadace Via

zdenek.mihalco@nadacevia.cz