Otevřeli jsme nominace do 23. ročníku Ceny Via Bona, ocenění, kterým každoročně vyzdvihujeme inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti. Tématem letošního ročníku je (Ne)rozdělená společnost. Nominovat lze příběhy v kategoriích Srdcař a Hrdina za časů krize. Nominace budou otevřeny do 30. června 2020.

Žijeme již 30 let ve svobodné společnosti. Ta se však zdá stále rozdělená, někdy i více než dřív. My ale věříme, že si lidé vzájemně mohou rozumět i napříč generacemi či různým sociálním zázemím a umí si vzájemně pomáhat. Právě tento rok nám ukázal, že se společnost dokáže semknout. Vyhledáváme proto příběhy lidí, kteří tmelí rozdělenou společnost a to zejména v  místě, kde žijí. V reakci na současnou situaci jsme se rozhodli ocenit navíc kromě hlavní kategorie „Srdcařů“ zvlášť i „Hrdiny za časů krize“.

Nominovat na Cenu Via Bona můžete Srdcaře a Srdcařky – jednotlivce, skupiny lidí, spolky či neziskové organizace, kteří pomáhají dlouhodobě spojovat společnost. Udělením grantu 30 tisíc korun jim chceme chce pomoci v tom, aby mohli i nadále svou činností pomáhat zahlazovat příkopy mezi lidmi. Hledáme hrdiny všedních dnů, kteří dobrovolně a ve volném čase věnují svou energii, čas, zkušenosti nebo finanční prostředky ve prospěch druhých. Do kategorie Srdcař mohou zájemci nominovat i sami sebe.

Nechceme nechat bez povšimnutí ani to, jak zareagovala občanská společnost na současnou epidemii. Hledáme proto také příběhy jednotlivců, skupin lidí, neziskových organizací, obcí či firem, kteří svojí činností a svými projekty napomohli lépe zvládnout krizi spojenou s koronavirem. Do kategorie Hrdinů za časů krize nelze nominovat sám sebe.

Z přijatých nominací vybere odborná komise 5 nejinspirativnějších příběhů Srdcařů a Srdcařek. Ty se představí během slavnostního večera v první polovině září. Návštěvníci akce na místě rozhodnou svým hlasem o tom, kteří 3 Srdcaři budou oceněni grantem 30 000 Kč, aby ve své činnosti mohli pokračovat i v budoucnosti. Dále vybereme 3 příběhy Hrdinů za časů krize, které budou představeny a oceněny čestným uznáním během slavnostního večera při udělování Cen Via Bona.

Nadace Via udělila Cenu Via Bona poprvé v květnu roku 1998 s cílem obnovit zpřetrhanou tradici filantropie v České republice. Celkem bylo v historii Ceny nominováno přes 1 000 příběhů a za své aktivity bylo oceněno 132 jednotlivců, kolektivů i firem.

Bližší informace o tom, koho hledáme, a nominační formuláře naleznete na stránkách Ceny Via Bona ZDE.

Za záštitu, finanční podporu a mediální partnerství děkujeme:

Zajímá Vás, co děláme? Chcete, aby vám příště neunikla žádná novinka z našich programů? Přihlaste se k odběru ViaCafé, e-mailového zpravodaje s aktuálními informacemi a příběhy o lidech, kteří zlepšují Česko.