Hledáme Příběhy naděje! Nominujte Srdcaře a Srdcařky na Cenu Via Bona 2021

Otevřeli jsme nominace do 24. ročníku Ceny Via Bona, ocenění, kterým každoročně vyzdvihujeme inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti. Do letošního ročníku hledáme příběhy Srdcařů a Srdcařek, kteří i přes překážky spojené s uplynulým rokem pomáhali ve svém okolí nebo darovali druhým. Oceněno bude šest nejinspirativnějších příběhů v kategoriích Umění žít spolu a Umění darovat. Nominace budou otevřeny do 30. června 2021.

Společnost se už více než rok ocitá v krizi způsobené koronavirovou pandemií. Média v uplynulých měsících informovala primárně o počtech mrtvých a nefungující vládní strategii pro boj s covidem, což v lidech rozdmýchávalo strach a následnou zlobu a nenávist vůči ostatním. Mohlo se tedy zdát, že poslední rok byl jen rokem krize a nic dobrého se nedělo, což ale nejen dle našich zkušeností a informací z regionů není pravda. Různě po republice vznikaly a vznikají dobré věci, drobné iniciativy lidí, kteří dál mění Česko k lepšímu. Rádi bychom proto letošním ročníkem Ceny Via Bona přispěli ke zlepšení nálady ve společnosti. Chceme najít a zveřejnit příběhy svědčící o tom, že se život nezastavil a že si i během nelehkého posledního roku lidé pomáhali a starali se jeden o druhého. Příběhy naděje, které nám všem mohou dodat inspiraci.

Nominovat na Cenu Via Bona lze jednotlivce, skupiny lidí, spolky, neziskové organizace či firmy, prostě všechny ty, kdo i přes překážky spojené s uplynulým rokem pomáhali ve svém okolí nebo darovali druhým. Z nominovaných příběhů vybere hodnoticí komise 6 inspirativních počinů těch, kteří se nevzdali a dokázali se i v náročné době semknout a navzájem si pomoci. Odborná porota ocení tři příběhy v kategorii „Umění žít spolu“ pro ty, kteří rozvíjejí sousedské vztahy a na pomoc druhým věnují svůj čas a energii, a tři příběhy v kategorii „Umění darovat“ pro ty, kteří druhým věnují své finanční prostředky nebo možnost darovat zprostředkují jiným (např. prostřednictvím dárcovské výzvy). Všichni ocenění získají grant ve výši 15 000 Kč na projekt, kterému pomáhají. Nominace budou otevřeny do 30. června 2021. Předání cen proběhne v rámci slavnostního večera v rezidenci amerického velvyslance v září 2021.

Nadace Via udělila Cenu Via Bona poprvé v květnu roku 1998 s cílem obnovit zpřetrhanou tradici filantropie v České republice. Celkem bylo v historii Ceny nominováno přes 1 000 příběhů a za své aktivity bylo oceněno 140 jednotlivců, kolektivů i firem.

Finančně Cenu Via Bona 2021 podpořila společnost Tchibo. Mediálními partnery jsou Aktuálně.cz, Český rozhlas, Česká televize, Deník N, Nový Prostor a Reportér Magazín. Záštitu nad 24. ročníkem již tradičně převzalo Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.

Bližší informace o tom, koho hledáme, a nominační formuláře naleznete na stránkách Ceny Via Bona ZDE.