Příběhy podpořených

Příběhy, které ukazují, jak pomáhá Nadace Via

Jak ukázat, co Nadace Via přesně dělá a koho podporuje? Nejlépe to mohou přiblížit konkrétní příběhy lidí, kteří společně mění své okolí k lepšímu a tím zlepšují celé Česko.

Celá ČR | PODCAST PŘES PLOT

Není mraveniště jako mraveniště

Jak spolu souvisí maringotka, badatelna nebo koupaliště? A co to mraveniště? Prozradíme vám první indicii – některá ze zmíněných slov si zaslouží velké písmeno!

· · ·

Celá ČR | PODCAST PŘES PLOT

Nebát se zvednout svůj hlas

Dozvěděli jste se, že blízko vašeho bydliště má vzniknout skládka, chystá se zbourání cenné historické budovy nebo hrozí zastavění zeleně? Máte pocit, že z pozice občana v podobných nepříznivých situacích nic nezmůžete? Nepokládejte ruce do klína a inspirujte se Irenou Šefčíkovou.

· · ·

Celá ČR | PODCAST PŘES PLOT

Máme co nabídnout

Město Čáslav se nachází vedle Kutné hory a může se zdá, že své slavnější sousedce nemůže co do atraktivnosti konkurovat. Klára Fidlerová a další aktivní lidé ze spolku Formanova Čáslav se snaží ukázat, že rodiště Miloše Formana toho nabízí mnohem víc!

· · ·

Celá ČR | PODCAST PŘES PLOT

Nakopnutí důchodem

První akce se nepovedla? Buďte trpěliví! Jako Zdeňka Tomášová, která se sousedským aktivitám v Klecanech věnuje dlouhá léta. A jak místním nabídnout zajímavější program pro volný čas, když většina z nich pracuje v hlavním městě? Zdeňce a její partě se to daří.

· · ·

Celá ČR | PODCAST PŘES PLOT

Odpadky táhnou

Přemýšlíte, s jakou sousedskou aktivitou začít? Nechte si poradit od Šimona Fialy. Šimonovi se podařilo proměnit zapomenutý kout Prahy v místo, které žije. Na paškál si přitom vzal schody – a to hned Nuselské.

· · ·

Celá ČR | PODCAST PŘES PLOT

Neberte si to osobně

Co dělat, když na sousedskou brigádu nikdo nedorazí? Nebrat si to osobně a vypsat nový termín! Takovou radu pro vás má Maroš Palidrab, který stojí za proměnou farní zahrady v Mníšku pod Brdy v zahradu komunitní, otevřenou veřejnosti.

· · ·

Celá ČR | PODCAST PŘES PLOT

Blázni do hor

Nápad vytvořit Stezku svobody vznikl před třemi lety v Horním Maxově, který tvoří spolu s nedalekým Jindřichovem a Lučany nad Nisou jedno město. Při stém výročí založení republiky vysadila každá z obcí lípu.

· · ·

Celá ČR | PODCAST PŘES PLOT

Ztracenou hlavou to začalo, Libuší to (ne)končí

Jak nastartovat sousedskou spolupráci v místě, kde o to vlastně nikdo nestojí? Petr Globočník s kamarádem začali pátráním po ztracené hlavě sochy. Následovala knihobudka v době, kdy nikdo nevěděl, co to je. Funguje dodnes.

· · ·

Celá ČR | PODCAST PŘES PLOT

SAÚŇA posílí imunitu i sousedské vztahy

Když potřebujete vypnout, vydejte se do Únětic. Tomáš Kočiš a další aktivní lidé ze Spolku pro obnovu únětické kultury zde během společných brigád vybudovali odpočinkovou louku OSTROFF.

· · ·

Celá ČR | PODCAST PŘES PLOT

S drzostí nejdál dojdeš

Promyky, zvířata, jejichž schopnost bránit své potomky před hady a vůle jít stále dál, inspirovaly ústecké patriotky natolik, že po nich pojmenovaly své neformální uskupení.

· · ·

Jihočeský kraj | NEBOJME SE KOMUNÁLNÍ POLITIKY

Barbora Koritenská zachraňuje unikátní vilu v Prachaticích

Kralova vila, kdysi honosný funkcionalistický dům z roku 1932, který fungoval například jako mateřská škola a jesle, od roku 2008 pustne. Barbora Koritenská spoluzaložila spolek Živá vila, který si klade za cíl jeho záchranu.

· · ·

Zlínský kraj | ŽIVÁ KOMUNITA

Eva Blahová oplétá Uherské Hradiště

Scénografka Eva Blahová se po letech strávených v Praze vrátila do rodného Uherského Hradiště, kde zorganizovala umělecký projekt spočívající v ozdobení centra města pletenými objekty.

· · ·