Via Bona: Ocenění za výjimečné filantropické počiny

Poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým a věnují svůj čas, energii a peníze pro dobrou věc. Všem, kteří mění své okolí a společnost k lepšímu. To je cíl Ceny Via Bona. Poprvé jsme ji v Nadaci Via udělili v roce 1998. Tehdy bylo naším záměrem obnovovat zpřetrhané tradice filantropie v Česku. Za posledních dvacet let urazila filantropie v Česku kus cesty. Stala se běžnou součástí strategie mnoha firem, řada obyčejných lidí pomáhá ve svém okolí.

Co je Cena Via Bona?

Jejím prostřednictvím oceňujeme významné filantropické počiny, vyzdvihujeme inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti a ukazujeme nové trendy i možné cesty všem současným i potenciálním filantropům. Chceme touto cestou poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým, věnují svůj čas, energii, peníze či zkušenosti pro dobrou věc – všem, kteří mění své okolí a společnost k lepšímu.

Ročník 2017 byl výjimečný

Byl symbolickou oslavou těchto dvaceti let české filantropie. Od roku 1998 jsme ocenili již 122 filantropů (jednotlivců I firem) a zviditelnili jejich příběhy dárcovství a dobročinnosti. V roce 2017 slaví Cena Via Bona dvacáté narozeniny – pro tuto příležitost vybrala hodnotící komise z celé dvacetileté historie ocenění 20 filantropických příběhů těch, kteří dlouhodobě mění své okolí k lepšímu. Během jara 2017 byl za tímto účelem Českou televizí vysílán videospot Nejsilnější příběhy české filantropie. 

Výroční večer se uskutečnil 23. května 2017 v Pražské křižovatce. Společně jsme si připomenuli nejvýznamnější filantropické příběhy jednotlivců i firem od počátku udílení Ceny a oslavili 20 let otevírání cest k filantropii. Program večera byl koncipován jako ohlédnutí se za vývojem filantropie v Česku v porevoluční historii a současně jako pohled na budoucnost filantropie. Slavnostní večer doplnil odpolední program s panelovou diskuzí na téma „Budoucnost filantropie“ a doprovodnou výstavou prezentující příběhy vybraných laureátů z let 1998 – 2016.

A kdo jubilejní 20. Cenu Via Bona získal? Dozvíte se ZDE!

Fotoalbum výročního večera

Videoohlédnutí z večera

Historie Ceny

Zde se můžete seznámit s příběhy oceněných laureátů z minulých let.  Vše o loňském ročníku, tedy Ceně Via Bona 2016, se dozvíte zde.

Proč filantropie?

Chceme, aby se dobročinnost, štědrost a starost o druhé staly běžnou součástí života lidí v Česku. Filantropem může být každý z nás – všichni můžeme přispívat ke zlepšení života ostatních a darovat svůj čas, energii, peníze nebo zkušenosti pro dobrou věc.

Proto otevíráme v Česku cesty k umění darovat a oceňujeme jednotlivce i firmy za jejich filantropické počiny. Vydáváme také časopis Umění darovat na podporu české filantropie. V programu Dobro-druzi pomáháme dětem a mladým lidem organizovat různé benefiční akce – zveme je k zážitku filantropie už od mládí. Rozvíjíme také online dárcovství a podporujeme neanonymní dárcovství založené na vztahu.

Stáhněte si booklet s 20 filantropickými příběhy 

Partneři výročního ročníku Ceny Via Bona 2017

Děkujeme všem našim partnerům a patronům za podporu české filantropie!