Nadace Via hledá dobrá sousedství. Nominujte na Cenu Via Bona ty, kteří mění své okolí k lepšímu

Otevíráme nominace do 22. ročníku Ceny Via Bona. I v letošním roce hledáme inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti. Znáte někoho, kdo se stará o to, aby se v jeho okolí žilo lépe? Jednotlivce, skupiny, dobré firmy, srdcaře, kteří vytvářejí „dobrá sousedství“? Poděkujte jim nominací a inspirujte jejich činností i ostatní.

Tématem letošního ročníku jsou dobrá sousedství. Nominovat na Cenu Via Bona můžete nejrůznější způsoby pomoci. Ty, kdo usnadnili život vážně nemocným či handicapovaným ve svém okolí nebo třeba přispívají k tomu, aby kvetly sousedské vztahy i veřejný prostor. Zkrátka všechny, kdo mění své okolí v lepší místo k životu,“ říká k 22. ročníku Ceny Via Bona Zdeněk Mihalco, programový ředitel Nadace Via.

Nominovat na Cenu Via Bona lze v pěti kategoriích. Mezi ně patří Srdcař a Mladý Srdcař, kategorie pro ty, kdo druhým pomáhají svým časem, energií či penězi. Firmy pomáhající ve svém okolí a podporující a rozvíjející sousedství nebo třeba celý region můžete nominovat do kategorie Dobrá firma. Kategorie Závěť pomáhá je určena těm, kdo ve své závěti pamatují na dobrou věc. Novinkou je kategorie Dárcovská výzva, kterou jsme otevřeli pro ty, kdo dokázali k dobrým skutkům strhnout i své okolí.

Filantropické počiny může nominovat kdokoli – firmy, neziskové organizace, školy i jednotlivci, a to on-line na: https://www.nadacevia.cz/viabona/.

Zaslanou nominací lze poděkovat těm, kteří svým příběhem dobročinnosti inspirují druhé a ukázat, že filantropem může být každý z nás,“ dodává Zdeněk Mihalco z Nadace Via.

Nominace budou otevřeny do 6. ledna 2019, na jaře o nejinspirativnějších dobrých skutcích rozhodnete vy ve veřejném online hlasování. Předání cen proběhne během slavnostního večera v květnu 2019, na kterém bude navíc uděleno čestné uznání za Dobré sousedství, vybrané z nominací napříč všemi kategoriemi.

O Ceně Via Bona

Nadace Via udělila Cenu Via Bona poprvé v květnu roku 1998 s cílem obnovit zpřetrhanou tradici filantropie v České republice. Za 21 let bylo nominováno 930 příběhů, z nichž Nadace Via ocenila 127 jednotlivců, kolektivů i firem. Záštitu i pro tento ročník převzalo Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.

V roce 2018 Cenu Via Bona získali:

Dobrá firma: Rodan Hojgr – prostřednictvím své firmy Naturfyt-BIO se dlouhodobě snaží zvyšovat kvalitu života na rodném Jesenicku

Mecenáš: Libor Malý – pomáhá proti předluženosti Čechů a propaguje nový směr „ekonomiky daru“

Závěť pomáhá: Marcela Mejstříková – svůj majetek odkázala formou budoucího příslibu sdružení Mamma HELP

Srdcař: Ludmila Böhmová – pomáhá ve Středoafrické republice vzdělávat mladou generaci, aby podpořila její budoucí ekonomickou nezávislost

Mladý Srdcař: Petra Soukupová – založila Police Symphony Orchestra – hudební orchestr mladých, který pomáhá na Broumovsku