Nebojme se komunální politiky

Spolek Mladí občané získal podporu pro svůj projekt Kandiduju.cz v rámci program Nebojme se komunální politiky. Díky podpoře Nadace Via zorganizoval dva dvoudenní workshopy pro mladé zastupitele a aktivní lidi a realizoval mentoringový program, kde propojil šest mladých zastupitelů a zastupitelek se zkušenějšími kolegy. K tématům účastníků mentoringu patřily komunikace, dostupnost vody nebo odvodnění lesních cest. U workshopů se jejich účastníci a účastnice mohli seznámit s tématy jako je práce městského architekta nebo územní plánování.

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Hlavní město Praha

MAS Vladař zorganizoval dvě setkání v rámci programu Nebojme se komunální politiky s názvy Táhneme za jeden provaz a 1. žatecké World Café. Setkání přispěla ke sdílení zkušeností a nahlédnutí pod pokličku komunální politiky. V roli hostů vystoupili zástupce spolku Stop tunelům (Ústí nad Labem), starosta obce Veliká Ves u Kadaně a koordinátorka participativního rozpočtu z Chomutova.

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Ústecký

Alsu žije v obci Dolní Chobolice, která je místní částí obce Liběšice u Litoměřic v Ústeckém kraji, kde je členkou Spolku občanů pod Sedlem. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky absolvovala společná setkání v Praze, jejichž tématy byly participace občanů, občanský lobbing a leadership. Jejím mentorem byl místostarosta Úštěku Tomáš Sazeček. V rámci programu získala pro Spolek občanů pod Sedlem grant na organizaci veřejné debaty
“Voda pitná i odpadní” pro místní části Liběšic. Mezi hosty patřili zástupci Státního fondu životního prostředí nebo starosta Úštěku. Veřejná diskuse přispěla k přijetí programu na poskytnutí dotací z veřejného rozpočtu pro občany místních částí na budování domácích čistíren. Co říká Alsu o svém zapojení do programu: „Měníš své nejbližší okolí k lepšímu? Potřebuješ podporu místní radnice a chceš vědět, jak to tam přesně funguje? V programu ti budou pomáhat zkušení komunální politici.”

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Ústecký

Tomáš žije v Moravičanech v Olomouckém kraji. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky se zúčastnil dvou společných setkání v Praze a jednoho v Moravičanech. Jejich tématy byly participace občanů, právní maximum zastupitelů, občanský lobbing, leadership a sdílení formou balintovské skupiny. Tomášovým mentorem byl starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman. Co říká Tomáš o svém zapojení do programu: “Měl jsem možnost propojení se s podobně smýšlejícími lidmi napříč celou republikou, což mi výrazně pomáhá s motivací v mém studijním a pracovním životě. Děkuji za tuhle zkušenost. Být součástí programu „Nebojme se komunální politiky“ bylo pro mě kvalitní vzdělávací příležitostí. Také jsem rád za svého mentora, který je mým výborným učitelem a průvodcem komunální politikou. Jsem patřičně hrdý i na to, že jsme mohli hostit ostatní účastníky v našem komunitním centru v Moravičanech. Účastníci návštěvu těchto prostorů vnímali s obdivem a uznáním, to mi dodalo další energii k pokračování komunitních aktivit v místě, odkud pocházím.”

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Olomoucký

Petra žije v Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. Je předsedkyní spolku Klub Sobíšek. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky se zúčastnila jednoho společného setkání v Praze. Jeho tématy byly občanský lobbing a leadership. Mentorkou Petře byla Adéla Vitteková, předsedkyně Komise pro občanské záležitosti v Luhačovicích. Co říká Petra o svém zapojení do programu: “Díky tomuto projektu jsem pochopila vnitřní chod zastupitelstev na obci. Má mentorka mi odpověděla na veškeré dotazy, které jsem měla. Naučila mě, jak si najít své místo a jak mohu přispět k rozvoji naší obce. Celý projekt byl naučný hlavně díky kolektivnímu sdílení zkušeností i nezdarů všech zapojených. Tento projekt doporučuji všem, kterým není lhostejný směr, kterým se naše země ubírá. Protože, když s tím nebudeme dělat něco my sami, tak kdo …?”

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Moravskoslezský

Veronika žije v Neveklově ve Středočeském kraji. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky se zúčastnila dvou společných setkání, jednoho v Praze a jednoho v Moravičanech. Jejich tématy byly právní maximum zastupitelů, občanský lobbing, leadership a sdílení formou balintovské skupiny. Mentorkou Veroniky byla Petra Kolínská, bývalá náměstkyně pražské primátorky. Po ukončení programu se Veronika chopila aktivního budování alumni skupiny pro absolventy a absolventky. Co říká Veronika o svém zapojení programu: “Zapojením v projektu jsem získala tolik užitečného – setkání se zajímavými a aktivními lidmi z celé ČR, spoustu inspirace a nových informací. V průběhu jsem se kdykoliv mohla poradit s mentorkou a v několika případech to byly rady opravdu cenné a díky nim se posunuly i mé veřejné aktivity. Pokud vnímáte, že strach či nekompetentnost je brzda vašeho angažmá ve veřejném životě, pak velmi doporučuji zapojit se právě do tohoto projektu!”

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Středočeský

Kateřina žije v Radotíně v Olomouckém kraji. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky se zúčastnila tří společných setkání, dvou v Praze a jednom v Moravičanech. Jejich tématy byly participace občanů, právní maximum zastupitelů, občanský lobbing, leadership a sdílení formou balintovské skupiny. Kateřiny mentorkou byla Irena Šťastná, zastupitelka v Dobroslavicích. Během programu Kateřina uspořádala společné setkání pro spolek ProRadotín. Na něm si účastníci vyzkoušeli metody World Café a diskutovali například o tom, jak zlepšit informování o své práci a zvýšit informovanost o dění v obci. Co říká Kateřina o svém zapojení do programu: “Jdi do toho. Ať už jsi na začátku cesty a právě jsi zjistila či zjistil, že u vás něco nefunguje, či jsi dlouhodobě frustrovaná či frustrovaný z činnosti vedení obce, lidi z Nadace Via tu budou díky programu „Nebojme se komunální politiky“ pro Tebe a Tvou skupinu. Poradí, pomůžou, podpoří a propojí Tě s dalšími lidmi. Budeš součástí skupiny, která řeší podobné věci a to samo o sobě stačí k dodání odvahy do další činnosti.”

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Olomoucký

Jakub žije v Jilemnici v Libereckém kraji a v Praze. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky se zúčastnil tří společných setkání, dvou v Praze a jednom v Moravičanech. Jejich tématy byly participace občanů, právní maximum zastupitelů, občanský lobbing, leadership a sdílení formou balintovské skupiny. Jakubovým mentorem byl Martin Nawrath, konzultant a facilitátor. V rámci programu uspořádal Jakub společné setkání pro aktivni lidi v Jilemnici, a to pod hlavičkou dobrovolného sdružení MNOHO SVĚTŮ v Jilemnici. Setkání se zúčastnili aktivní zastupitelé a zastupitelky z Mnichova Hradiště, Jablonce nad Nisou a Náchoda. Účastníci se dozvěděli o osobních zkušenostech hostů a následně se začali více zajímat o fungování obce. Co říká Jakub o svém zapojení do programu: “Více jsem porozuměl fungování komunální politiky a měl možnost seznámit se s aktivními občany z celého Česka a získat jejich zkušenosti a pohled na věc. Všechny semináře byly relevantní pro praktické použití v problémech, které řeším.”

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Liberecký

Michael žije v Jesenici ve Středočeském kraji. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky se zúčastnil jednoho společného setkání v Praze. Jeho tématy byly občanský lobbing a leadership. Michaelovým mentorem byl Jiří Knitl, radní Prahy 7 a zastupitel hlavního města Prahy. Co říká Michael o svém zapojení do programu: “Tento projekt mi přinesl úplně nový náhled na vnímání komunální politiky a také komunitního života. Zjistil jsem, že v různých komunitách lidé řeší velmi podobné problémy a sdílení zkušeností může ušetřit mnoho času a zbytečných neúspěchů. Všem bych účast v tomto programu doporučil, poznáte a potkáte plno zajímavých lidí, se kterými se můžete navzájem velmi obohatit.”

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Středočeský

Martina žije v Jeseníku v Olomouckém kraji. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky se zúčastnila dvou společných setkání v Praze. Jejich tématy byly participace občanů, občanský lobbing a leadership. Mentorkou Martiny byla koučka Gabriela Böhmová. Martina zorganizovala přednášku s hosty na téma zapojování se do komunální politiky pro středoškolské studenty v Jeseníku. Mezi hosty patřili Vojtěch Pikal, místopředseda Poslanecké sněmovny, Václav Urban, místostarosta města Jeseník a Nela Chudová, absolventka oboru politologie a evropská studia na Univerzitě Palackého v Olomouci. Čtyřicet studentů získalo povědomí o fungování komunální politiky a možnostech, jak se do ní zapojovat. Pro většinu z nich to bylo první setkání s politikem a projevili zájem o další setkání.

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Olomoucký

Tomáš je z Karviné v Moravskoslezském kraji. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky se zúčastnil dvou společných setkání v Praze a jednoho v Moravičanech. Jejich tématy byly participace občanů, právní maximum zastupitelů, občanský lobbing, leadership a sdílení formou balintovské skupiny. Tomášovým mentorem byl Bohuslav Niemiec, náměstek pro investice a chytré město v Havířově. V rámci programu získal Tomáš grant na organizaci kulatého stolu na téma sociálního bydlení. Na něm vystoupila lektorka z Platformy pro sociální bydlení a zúčastnili se jí karvinští zastupitelé a zástupkyně místní nevládní organizace. Účastníci si odnesli informace o systémovém nastavení podpory sociálního bydlení na obecní úrovni.

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Moravskoslezský

Eva žije v Praze a Žatci v Ústeckém kraji. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky absolvovala dvě společná setkání v Praze. Jejich tématy byly participace občanů, občanský lobbing a leadership. Mentorem Evě byl architekt a zastupitel v Jablonci nad Nisou Petr Klápště. S ním například spolupracovala na interpretaci pocitové mapy města, kterou pak dále využila ve svém profesním životě. Pro svůj spolek A dál? zorganizovala v Žatci seminář k facilitaci pod vedením svého mentora. Na semináři si účastníci urovnali role v procesu plánování a zlepšili způsoby komunikace s veřejností. Co říká Eva o svém zapojení do programu: “Projekt mi přinesl především zamyšlení nad mým přístupem k občanské aktivitě ve městě, stejně jako k lidem, se kterými tuto aktivitu tvořím.”

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Středočeský

Jana žije v Šestajovicích ve Středočeském kraji. V rámci prvního ročníku programu Nebojme se komunální politiky absolvovala tři společná setkání, dvě v Praze a jedno v Moravičanech. Jejich tématy byly participace občanů, právní maximum zastupitelů, občanský lobbing, leadership a sdílení formou balintovské skupiny. Mentorku Janě dělala Martina Vodičková, starostka středočeského městyse Škvorec. Po ukončení programu se Jana chopila aktivního budování alumni skupiny pro absolventy a absolventky. Co říká Jana o svém zapojení do programu: “Jestli to myslíte se svým zapojením do komunální politiky či snahou být aktivním občanem, vážně, přihlaste se do programu „Nebojme se komunální politiky“. Potkáte se se zajímavými a inspirativními lidmi, kterým není jedno, jak jejich místa vypadají a budou vypadat a co se v nich děje. Dále získáte mentora, který vám ukáže reálný pohled na to, jak to funguje. Je to motivující, podporující, skvělé na sdílení a předávání informací a na zjištění, kolik aktivních lidí máme v našem společném prostoru.”

Program: Nebojme se komunální politiky
Rok: 2019
Stát: Česká republika
Kraj: Středočeský

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google