Dobro-druzi

V programu Dobro-druzi zaměřeném na mladé filantropy podporujeme týmy dětí a mladých lidí ve věku do 26 let, které se rozhodnou věnovat vlastní nápady, aktivitu, energii, čas a vybírají prostřednictvím benefičních akcí finanční prostředky pro dobrou věc. Cílem je probouzet v mladých lidech zájem o pomoc druhým a aktivní občanství.

Příjem přihlášek do letošního ročníku programu byl již ukončen a bylo vybráno 15 podpořených týmů. Dobro-druzi teď plánují detaily svých benefičních akcí a v září proběhne společné úvodní setkání.

Nový ročník vyhlásíme v lednu 2021. Mezitím můžete sledovat, co se v programu děje, třeba i na našem facebooku. Pokud s pomocí druhým nechcete čekat, můžete se zatím hlásit do našich filantropických workshopů.

Přihláška na workshopy

Video: Pavla a její spolužáci si v minulém ročníku vyzkoušeli, jaké je to pořádat benefiční koncert.

CO NABÍZÍME:

Vzdělávání, rozvoj, síťování:

 • pomoc při plánování benefičních projektů

 • filantropické workshopy pro celou třídu, skupinu či tým

 • úvodní rozvojové a vzdělávací setkání (sdílení zkušeností, fundraising, PR, práce se skupinou, právní otázky, apod)

 • průběžné konzultace benefičních projektů

 • závěrečné evaluační setkání týmů

 • metodickou podporu formou Průvodce pro Dobro-druhy

 • návštěvy týmů a benefičních akcí

Finanční podporu:

 • příspěvek 5 000 Kč na realizaci akcí

 • zdvojnásobení výtěžku do výše 25 000 Kč

 • další finanční bonusy při překročení výtěžku 30 000 Kč.

KOMU JE PROGRAM URČENÝ:

Může jít o školní třídu, žákovský parlament, partu kamarádů, skautský oddíl, taneční kroužek, skupinu vysokoškoláků či děti z volnočasového kroužku.

Pod vedením dospělého patrona, které ho si sám tým zvolí, se rozhodnou zorganizovat například dobročinný běh, koncert, výstavu nebo workshop.

Výtěžkem z těchto akcí mohou pomáhat osamělým seniorům, dětem z dětského domova, spolužákovi s hendikepem, místnímu útulku pro opuštěná zvířata či jinému dobročinnému účelu.

PROČ TO DĚLÁME:

Podporujeme filantropické aktivity dětí a mládeže a chceme k nim inspirovat další. Naším cílem je probouzet v mladých lidech zájem o filantropii, vést je k pomoci druhým a zájmu o dění kolem nich.

Chceme, aby se darování, dobročinnost, štědrost a starost o druhé staly běžnou součástí života lidí v Česku.

Za posledních 6 let se do programu mladých filantropů zapojilo více než 1200 aktivních dětí a mladých lidí, kteří se rozhodli pomáhat a měnit své okolí k lepšímu. Na dobrou věc získali téměř 4 miliony korun.

ZA FINANČNÍ PODPORU DĚKUJEME

Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi

Dárci výzvy Davida Bureše a Davida Neveselého

Manželé František a Jana Dostálkovi

Dalibor Pech

Sanjiv Suri

Eva Zelinková

Ondřej Fryc

Manželé Petr a Jindra Sýkorovi

Dárci dobročinné aukce

DĚKUJEME PARTNERŮM PROJEKTU

Vendula Humlová

programová manažerka

   vendula.humlova@nadacevia.cz

    739 320 295

Klára Dušková

realizátorka programu

   klara.duskova@nadacevia.cz

     775 221 412

Máte ve svém okolí někoho, komu byste rádi pomohli? Jste třída, oddíl či parta kamarádu, kterým ještě nebylo 26 let a zároveň chodíte minimálně na druhý stupeň ZŠ? Chcete si vyzkoušet uspořádat dobročinnou akci? Hledáte někoho, kdo by vám s tím pomohl? Právě pro vás tu jsou Dobro-druzi!

Příjem přihlášek do programu Dobro-druzi je v současné době uzavřen a letošní týmy jsou již vybrány.

Nový ročník vyhlásíme v lednu 2021. Pokud máte zájem, můžete se hlásit do filantropických workshopů.

WORKSHOPY O FILANTROPII

Zatím nemáte zkušenosti s pořádáním benefiční akce? Chtěli byste někomu pomoci a nevíte, jak na to?

Workshopy jsou určeny pro kolektivy dětí a mládeže z 2. stupně ZŠ a ze SŠ. Může se jednat o školní třídu, žákovský parlament či oddíl.

Během 2 vyučovacích hodin se účastníci seznámí s filantropií a vyzkouší si naplánovat vlastní benefiční akci. Workshopy jsou pro skupinky do 30 účastníků a konají se přímo u vás ve škole. Workshopy jsou zdarma.

JAK SE MŮŽETE PŘIHLÁSIT NA WORKSHOPY?

Na filantropické workshopy se můžete hlásit prostřednictvím krátkého formuláře. Pokud máte dotazy, napište nám na email vendula.humlova@nadacevia.cz

Chci přihlásit tým na workshop

JAKÉ AKCE MŮŽETE POŘÁDAT?

Výběr necháme na vaší fantazii a schopnostech. Rádi zpíváte, hrajete na hudební nástroj či máte kapelu? Super! Zkuste uspořádat koncert.

Celý pokojíček je zaplněný malůvkami a nejoblíbenější předmět je výtvarka? Tak to bude čas na uspořádání prodejní výstavy!

Získat peníze na dobrou věc se dá i jinak, zkuste například uspořádat běh kolem školy nebo snídani pro spolužáky.

KOMU MŮŽETE POMÁHAT?

Nejlepší je pomáhat ve svém okolí, zkuste si udělat malý průzkum. Třeba máte kamarády nebo spolužáky, kteří potřebují pomocnou ruku. Možná je ve vašem okolí domov pro seniory či útulek pro zvířata v nouzi.

 • Tři maturantky – Eliška, Karolína a Bára – například zorganizovaly pro Centrum Orion, které pomáhá hendikepovaným dětem v Rychnově nad Kněžnou, dvoudenní benefiční akci. Přednášky, promítání filmů, bazar módních doplňků a knih, taneční vystoupení a koncert vynesly pro hendikepované klienty centra více než 100 000 Kč.

 • Pomáhat se dá ale opravdu všude a nápadům se meze nekladou! Tým v Olomouci například vybírá peníze, za které mají v plánu koupit kus pralesa v projektu Prales dětem a v Hlubanech tým Dobro-druhů vybíral peníze na opravu kapličky, která je teď nejen krásná na pohled, ale slouží i k setkávání místním lidem.

Inspirovat se můžete i dalšími projekty, které realizovali Dobro-druzi v minulých ročnících.

JAKOU PODPORU OD NÁS MŮŽETE OČEKÁVAT:

Pokud vás vybereme mezi 15 podpořených týmů čeká na váš tým podpora v celé řadě oblastí:

 • navštívíme vás, předáme vám tipy a rady, jak připravit benefiční akce a společně naplánujeme ty vaše

 • uspořádáme pro vás úvodní setkání v Praze, kde se potkáte s ostatními týmy Dobro-druhů, poznáte stejně naladěné lidi, získáte inspirace a praktické dovednosti, které využijete při přípravě vašich akcí

 • kdykoli se nám můžete ozvat, když si nebudete vědět rady, budete potřebovat s něčím pomoct nebo si jen ujasnit, jak správně postupovat

 • po skončení všech benefičních akcí budeme mít možnost se opět společně potkat a vyhodnotit si, jak se vše povedlo, co jste se naučili a jak se dá pokračovat dál

 • můžete také využít metodickou podporu formou Průvodce pro Dobro-druhy

Finanční podporu:

 • příspěvek 5 000 Kč na realizaci akcí

 • zdvojnásobení výtěžku do výše 25 000 Kč

 • další finanční bonusy při překročení výtěžku 30 000 Kč.

  A CO BY VÁM VZKÁZALI ÚČASTNÍCI MINULÝCH ROČNÍKŮ DOBRO-DRUHŮ?

  Šiřte dobro. Stojí to za to.“„Máte možnost dělat svět ještě lepším místem pro život, než je…“„Je super něco dělat a tím pomáhat zlepšovat všechno kolem sebe.“ „Nepřestávejte! To, co děláte, má smysl!“

TĚŠÍME SE NA VAŠE BENEFIČNÍ PROJEKTY!

Davidové přes Alpy pro Dobrodruhy

Jedním z nejdobrodružnějších způsobů, jak podpořit vaši oblíbenou neziskovou organizaci, je uspořádat dárcovskou (tzv. peer2peer) výzvu. Letos na podporu Nadace Via…

· · ·

PROJEKTY Z ROKU 2020
TO nevyběháš (Hlavní město Praha kraj)

Anička, Šárka, Denča, Anežka a Martin jsou nadšení studenti prvního ročníku psychologie, kteří se snaží rozšířit zájem společnosti o duševní zdraví. Rádi by, s využitím odborníků z řad svých vyučujících, spolužáků, ale i veřejnosti, uspořádali den plný přednášek na Katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V rámci doprovodného programu uvažují o občerstvení zajišťovaném hendikepovanými zaměstnanci nebo o prodeji výrobků chráněných dílen. Výtěžek z akce věnují organizaci Fokus, jejíž cílovou skupinou jsou právě lidé s duševním onemocněním.

Patronka: Denisa Macháčková
Místo: Praha

Adventní koncert Děti dětem aneb Pomáháme Matýskovi, Zdeněčkovi a Kačence (Zlínský kraj)

Dobro-druzi z páté třídy kroměřížské Základní školy Oskol se rozhodli pomoci rodině paní Veroniky, která, než odešla se svým prvním synkem na mateřskou, pracovala v kanceláři školy, všichni ji proto dobře znali. Veronika krátce po dalším porodu dvojčat zemřela a zanechala po sobě tři malé děti. Dobro-druzi ví, že jejich pomoc jim mámu nevrátí, ale přesto vidí smysl v tom, když si děti pomáhají navzájem. Na počátku adventu uspořádají kulturní program pro rodiče, učitele, spolužáky a kamarády, kde budou hrát, tančit, zpívat, moderovat – podle toho, co kdo umí. Akci vnímají jako start dlouhodobější pomoci.

Patronka: Hana Ginterová
Místo: Kroměříž

Děti úplňku (Hlavní město Praha kraj)

Dobro-druzi ze studentského parlamentu pražského gymnázia Na Zatlance se sice neshodnou na nejoblíbenějším předmětu, kapele ani koníčcích, ale všechny baví práce v týmu a rádi zkouší nové věci. Proto je i baví vymýšlet společně způsoby, jak pomáhat druhým. Protože mají ve svém okolí více lidí, kteří trpí nějakou z forem poruch autistického spektra, rozhodli se výtěžek věnovat spolku Naděje pro děti úplňku. Cílem týmu je pomocí charitativního koncertu studentských kapel, veřejných besed a promítnutí dokumentárního filmu přiblížit svět autismu svým spolužákům a upozornit na to, jak těžkou situaci rodiny s tzv. dětmi úplňku mají.

Patronka: Viktorie Řeháková
Místo: Praha

Starým věcem nový život – radost dětem s handicapem (Karlovarský kraj)

Dobro-druzi ze žákovského parlamentu Čápata v Dolním Žandově spolu s dalšími dvěma spřátelenými parlamenty chtějí pomoci chlapci, který má nemoc motýlích křídel. Kromě toho, že chtějí zpříjemnit život tomu, který se i v běžných životních situacích potýká s těžkostmi, rozhodli se dát akci ještě ekologický rozměr a zkusit vrátit do života nepoužívané věci. Na podzim uspořádají „Kavárnu s knihou“, kde bude některý z herců chebského či mariánskolázeňského divadla předčítat úryvky z knih, které se tu budou prodávat. A nejde jen o samotný výtěžek pro chlapce. Dojde tak i k propojení školy s místními obyvateli a společně stráví odpoledne lidé různých generací. Zároveň členové tří žákovských parlamentů získají zkušenosti s dobročinností.

Patronka: Vlasta Hrbková
Místo: Dolní Žandov

Rodinné fotbalové odpoledne pro Rytmus (Středočeský kraj)

Dobro-druzi z benešovského gymnázia se rozhodli pomoci místní organizaci, kterou znají. Obecně prospěšnou společnost Rytmus Střední Čechy chtějí podpořit proto, že už 15 let umožňuje lidem s postižením žít normální život, uplatnit se v zaměstnání, vzdělávat se, sociálně žít, mít koníčky a samostatně bydlet. Mají pro ně v plánu uspořádat fotbalový turnaj pro rodiny s dětmi s občerstvením a tombolou. Daří se jim zapojit celou lokální síť – akci podpoří i město, které propůjčí nové sportoviště, místní organizace pomohou s cenami do tomboly a organizačně dětem pomohou i jejich blízcí a přátelé.

Patronka: Věra Ziková
Místo: Benešov

Společně pro Váju (Zlínský kraj)

Tým Dobro-druhů tvoří hned 26 žáků a žákyň druhého stupně základní školy v Chropyni. Jejich patronka a učitelka chce dětem do života předat i něco víc, než jen školní vědomosti. A protože tým tvoří převážně holky a kluci z posledních ročníků, počítá s tím, že na konci školního roku předají své filantropické zkušenosti mladším a pořádání benefic bude pokračovat dál. Tentokrát budou děti pomáhat v místě, kde žijí – předčasně narozené čtyřleté Valerii a její rodičům, kteří tuto školu také navštěvovali. Uspořádat chtějí benefiční jarmark nejen s vlastními výrobky, ale i s nevyužívanými věcmi, které pošlou dál do světa.

Patronka: Kateřina Majtánová
Místo: Chropyně

Benefice proti násilí (Královéhradecký kraj)

Terka je dobrá organizátorka, Kristýna je kreativní duše, jedna Anička zvládá grafiku, druhá umí skvěle jednat s lidmi. Všem je kolem jednadvaceti a mimo to je spojila i touha pomáhat. Svým benefičním představením chtějí pomoci poradně a dětskému krizovému centru Nomia. Skrze hudebně-taneční vystoupení chtějí zúčastněným zprostředkovat zážitek plný emocí a zároveň tak upozornit na problematiku domácího násilí, kterou považují za důležitou. Výtěžek z akce chtějí organizaci předat rovnou během večera a věří, že to kromě zaručení transparentnosti zvýší i motivovanost hostů k přispění.

Patronka: Tereza Kopalová
Místo: Hradec Králové

Den nejen pro popálené děti (Hlavní město Praha kraj)

Šest vedoucích z různých oddílů se dalo dohromady, aby pomohli Burn Fighters – platformě, která pomáhá lidem, kterým nepozornost, nevědomost, ale i nenávist druhých změnila život. A proč se rozhodli uspořádat právě tento den? Ve svých kolektivech se snaží o inkluzi dětí s různým znevýhodněním, jakým může být právě i následek popálení. Navíc je to téma, kterému se u nás věnuje spíše menší množství neziskových organizací. Během Dne nejen pro popálené děti navíc nepůjde jen o vybírání finančních prostředků na preventivní program, ale i o to, aby se potkaly různé děti a jejich různé světy.

Patronka: Martina Synková
Místo: Praha

Přešlapy (Středočeský kraj)

Dobro-druhy z Mělníka spojuje nejen hudba v rámci Ten Sing („teenagers singing“), ale i chuť dělat něco pro společnost. V místním centru seniorů už několikrát koncertovali, ale teď by chtěli mezigenerační propojení posunout ještě trochu dál. Věří, že lidé zkušení životem mají mladším generacím co předat, ty však této šance často nevyužívají dostatečně. Proto plánují besedu o životních neúspěších a vztazích se staršími generacemi mělnických osobností, aby se formou nadsázky a humoru ukázalo, že nikdo není dokonalý a generační propast se alespoň na okamžik podařilo zmírnit.

Patronka: Lucie Procházková
Místo: Mělník

Den pro Natálku – Za sportem a zábavou s rodinou (Jihočeský kraj)

Základ týmu tvoří dva nejlepší kamarádi – šestnáctiletý Filip a Emilie z českokrumlovského gymnázia. Do benefice ale plánují zapojit i další spolužáky. Už dlouho chtěli někomu pomoci, a když se dozvěděli o téměř tříleté Natálce z Hořic na Šumavě, volba byla jasná. Byl jí diagnostikován Westův syndrom, a proto i v tomto věku potřebuje péči jako po narození. Natálka má speciální autosedačku, která se nevejde do nynějšího vozu. Proto rodina potřebuje nový, větší a spolehlivější vůz, aby mohli jezdit k lékařům do Prahy, kde probíhá drtivá většina vyšetření. Během dvou týdnů dali Dobro-druzi dohromady základní věci – místo konání, kapelu i pódium, to vše v rámci příprav na benefiční Den pro Natálku, který proběhne na přelomu září a října v Pivovarských zahradách v Českém Krumlově. Věří, že návštěvníkům zpříjemní odpoledne a Natálce udělají život o něco snazší.

Patronka: Jaroslava Talířová
Místo: Český Krumlov

Hello Run 2021 (Moravskoslezský kraj)

Dobro-druhy z Ostravy spojuje nejen Hello škola, ale také zájem o principy demokracie a chuť přicházet s návrhy na zlepšení školního života a výuky. Místní studenti a studentky už několik let navštěvují Domov Čujkovova pro seniory. Chodí sem hrát deskové hry nebo něco zazpívat, ale benefici nikdy nezkoušeli, proto je nadchla možnost podpořit domov také finančně. Mají v plánu uspořádat benefiční běh, který bude přístupný nejen v rámci sítě kolem školy a rodin dětí, ale také veřejnosti.

Patron: Dennis Hennhofer
Místo: Ostrava

Eska pro Eričku (Pardubický kraj)

V týmu druhého ročníku sociálního oboru na Střední škole zdravotnické a sociální v Chrudimi najdete sportovkyně, umělkyně, intelektuálky i bohémky. A do budoucna mají velké plány – chtějí studovat, bavit se a pomáhat. V rámci Dobro-druhů chtějí pomoci tělesně postižené Eričce, která potřebuje intenzivní rehabilitace neproplácené pojišťovnou. Od své patronky mají slíbeno, že je zaučí v šití, zapůjčí šicí stroje, umožní jim zůstat „po škole“, a pak se společně pustí do výroby nahřívacích polštářků, které budou prodávat ve svém okolí a na dni otevřených dveří. Počítají i s tím, že si polštářky samy koupí domů – prý na léčení bolesti hlavy z nadměrného učení. ?

Patronka: Hana Truncová
Místo: Chrudim

Klokánek na koni (Ústecký kraj)

Tři Káti, Tea a Zdeněk se znají ze studia na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Spojuje je zájem o práci s lidmi, hlavně s dětmi, ale také vztah k umění. Pedagogická fakulta je podporuje v tom, aby zvládali nejen teorii sociální práce, ale dostali se do kontaktu i s realitou. Pojmy jako participace či solidarita si tak budou moci vyzkoušet v praxi – společně vytvoří charitativní sbírku, za které pak zafinancují zážitkový den na farmě pro děti z místního Klokánku plný zvířat, her a dobrot. Zároveň pro děti zakoupí hygienické potřeby, jako jsou dětské pleny, prací prostředky apod. A proč právě pro ně? Dobro-druzi vnímají, že děti svěřené do péče Klokánku nemají zrovna jednoduchý start do života a je nutné udělat maximum pro to, aby zažily hezké dětství, alespoň na chvíli.

Patronka: Michaela Valášková
Místo: Ústí nad Labem

Plastík pomáhá planetě Zemi (Středočeský kraj)

Pro tým školního parlamentu vlašimské Základní školy Vorlina je důležité dělat smysluplné projekty. Tvoří ho dvacet dětí od 2. do 9. třídy a všechny se podílely na přípravě projektu, ve kterém chtějí pomoci ostatním spolužákům – v tom, aby porozuměli důležitosti třídění odpadu. Tím ve výsledku pomohou přírodě od zbytečné zátěže. V rámci zábavného osvětového odpoledne budou účastníci na různých stanovištích získávat body za splněné úkoly, které se ve spolupráci se sponzorskou firmou promění na peníze, za které pořídí odpadkové koše, vyrobí letáky s pravidly třídění a zajistí odběr odpadu.

Patronka: Lenka Proschková
Místo: Vlašim

Spojujeme generace (Jihočeský kraj)

Pět kamarádek a spolužaček z týnského gymnázia nejprve trápila hořící Austrálie a chtěly informovat své spolužáky o tomto problému. Postupně přišly společně se svou patronkou na to, že by bylo skvělé pomáhat přímo v místě, kde žijí. Proto s celou třídou uspořádají benefiční běh na podporu místního domova pro seniory. Tam ale jejich pomoc neskončí – chtějí se také stát dobrovolnicemi a navštěvovat obyvatele domova pravidelně, aby jim pomohly od pocitů smutku a osamění. Doufají, že se jim ve škole podaří rozběhnout filantropickou tradici!

Patronka: Martina Furková
Místo: Týn nad Vltavou


PROJEKTY Z ROKU 2019
Klobouček tančí pro děti (Středočeský kraj)

Dvě mladé slečny a zároveň nejlepší kamarádky se rozhodly tancem pomáhat dětem z dětského domova v Novém Strašecí. Společně vedou taneční soubor, který se zapojil do organizace již druhého ročníku charitativní akce Klobouček tančí pro děti. Kromě financí akce přinesla i skvělé zážitky a vznikla nová přátelství mezi dětmi ze souboru a dětského domova, které společně nacvičily část programu. Vytančili a v tombole získali 20 106 Kč, které Nadace Via navýšila na výsledných 40 106 Kč.

Patronka: Monika Čechová
Místo: Nové Strašecí
Období realizace: 1. 11. 2019 – 20. 12. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 20 000 Kč pro příjemce pomoci

Běhám pro Klárku (Vysočina kraj)

Žáci ZŠ a dobrovolní mladí hasiči z Malče spojili své síly. Rozhodli se pomoci mladé dívce, která se již podruhé pouští do svého boje s leukémií. Společně připravili dvě benefiční akce. Jednou z nich bylo sportovní odpoledne plné běhu, kde bylo kromě závodění možné zakusit i lokální fairtrade produkty či si koupit vlastnoručně vyrobené sáčky na svačinu. Další akcí byla fairtrade snídaně, která kromě výběru peněz posloužila k setkání sousedů nad dobrým jídlem. Celkově se malečským podařilo na pomoc Klárce vybrat 68 727 Kč.

Patronka: Jitka Rutschová
Místo: Maleč
Období realizace: 11. 5. 2019 – 30. 6. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 34 384 Kč pro příjemce pomoci

Jahodový jarmark (Karlovarský kraj)

Žákovský parlament ZŠ v Karlových Varech má neustále co na práci. Kromě vyjednávání potřeb studentů si užívají i organizaci dobročinných akcí. V červnu 2019 uspořádali Jahodový jarmark, na kterém návštěvníci mohli ochutnat sladké dobroty či si koupit výrobky žáků celé školy. Po celou dobu akce se bylo možné zapojit do zábavných workshopů a dokonce přišel i kouzelník! Výtěžek jarmarku činil 106 848 Kč, které studenti věnovali na podporu spolužáka trpícího svalovou dystrofií. Ten se sám do pořádání akce aktivně zapojil v roli fotografa. Jak akce probíhala, můžete vidět ve videu.

Patronka: Marcela Kafková
Místo: Karlovy Vary
Období realizace: 1. 6. 2019 – 20. 6. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 34 384 Kč pro příjemce pomoci

Lavička přátelství (Středočeský kraj)

Studenti výtvarného kroužku gymnázia v Sedlčanech se rozhodli zvelebit místo před školou. Ve spolupráci s lokálním truhlářem vyrobili lavičky, které budou sloužit jak studentům, tak i široké veřejnosti. Na tvorbu laviček přátelství získávali finance skrze prodej vlastních uměleckých výtvorů, pořádáním výtvarných dílen pro žáky základních škol nebo například háčkovacím workshopem. Podařilo se jim vybrat 25 147 Kč, které Nadace Via navýšila na konečných 45 069 Kč.

Patronka: Lenka Lichtenbergová
Místo: Sedlčany
Období realizace: 3. 6. 2019 – 16. 12. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 20 000 Kč pro příjemce pomoci

Dobrokrůčky (Ústecký kraj)

Spolužáci ze základní školy ZŠ Máchova z Děčína se dle svých slov dokáží občas vzájemně potrápit, ale také jsou skvělým kolektivem, který rád pomáhá. Původně chtěli uspořádat benefiční akce po celý (dobro)týden, pomáhání je ale tak baví, že akcí udělali mnohem víc. Prodejem plyšových hraček a organizací prodejní výstavy vybrali neuvěřitelných 140 000 Kč na podporu handicapovaných dětí, které se sdružují ve volnočasovém kroužku Krůčky. Kromě finanční pomoci pomáhali i hlídáním dětí, aby si rodiče od náročné péče mohli na chvilku odpočinout. Plyšáků nakonec vysbírali od přátel, známých i neznámých tolik, že je dále prodávají prostřednictvím sociálních sítí i po skončení dobrotýdne.

Patronka: Světlana Plešková
Místo: Děčín
Období realizace: 4. 11. 2019 – 10. 11. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 34 384 Kč pro příjemce pomoci

Babouci do Emaus (Jihočeský kraj)

Studenti Česko-anglického gymnázia z Českých Budějovic už téměř dva roky pravidelně navštěvují seniory z Centra sociálních služeb Emausy. Mají krásné společné zážitky a největší radost jim udělá, když se na tvářích babiček a dědečků objeví úsměv. Aby ten úsměv byl co největší, tak se pro ně studenti rozhodli uspořádat zahradní slavnost spojenou s koncertem kapely Babouci. Peníze na organizaci akce získávali prostřednictvím řady benefičních akcí, včetně filmového večera uspořádaného ve spolupráci s Filmovou školou v Písku, garden party a prodejem dobročinného kalendáře. Na organizaci koncertu potřebovali vybrat 23 tisíc korun. Rozhodli se proto, že nakonec uspořádají zahradní slavnosti dvě. Celkově studenti ČAGu získali 64 384 Kč.

Patronka: Nina Kernerová
Místo: Dobrá Voda
Období realizace: 1. 5. 2019 – 31. 12. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 34 384 Kč pro příjemce pomoci

Dny pro Anabell (Jihomoravský kraj)

Studentky sociální práce obdivují práci organizace Anabell, která se zaměřuje na problematiku poruch příjmu potravy. Rozhodly se jí aktivně pomoci, a to jak v oblasti osvěty, tak i finančně. O problematice informovaly veřejnost na osvětových akcích a peníze z příspěvků za vstupné či z prodeje zdravého občerstvení věnovaly na činnost organizace. Finančně podpořily organizaci částkou 3 019 Kč a některé z nich se do činnosti Anabell zapojily i dobrovolnicky, aby dostaly potřebné informace mezi co nejvíce lidí a sdílely i svou osobní zkušenost.

Patronka: Tereza Bečičková
Místo: Brno
Období realizace: 1. 9. 2019 – 30. 11. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 1 466 Kč pro příjemce pomoci

Pomáháme maminkám (Pardubický kraj)

Dvě paní učitelky a parta dětských hudebních nadšenců z Vysokého Mýta organizovali jako každý rok kulturní program ke Dni matek spojený s jarmarkem. Poprvé se ale rozhodli prostřednictvím této akce pomáhat. Připravili představení, hudební vystoupení, a protože ve školní kuchyňce mají možnost i péct, společně připravili také něco dobrého na zub. Celkově vybrali 32 797 Kč, které věnovali maminkám z místního azylového domova a jejich dětem, které na akci také pozvali.

Patronka: Iveta Doležalová
Místo: Vysoké Mýto
Období realizace: 14. 5. 2019 – 31. 12. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 16 168 Kč pro příjemce pomoci

Dobro pro slony (Moravskoslezský kraj)

Desítka mladých aktivních lidí z Třince, které spojuje touha pomáhat lidem a zvířatům, láska ke knihám, slonům a magii se rozhodla uspořádat řadu benefičních a osvětových akcí pro třineckou organizaci Save elephants. Prostřednictvím osvětových akcí představili studentům místních škol problematiku nezákonného lovu slonů. V závěru roku akci završili benefičním koncertem, kde prodávali i vlastnoručně vyrobený merch pro Save elephants a obrázky slonů od dětí z Afriky. Ve spojení s Nadací Via vybrali pro slony 73 302 Kč.

Patronka: Hana Pietrová
Místo: Třinec
Období realizace: 1. 5. 2019 – 31. 12. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 34 384 Kč pro příjemce pomoci

Rozdáváme radost (Vysočina kraj)

Holky z výchovného ústavu v Janštejně ve svém volném čase pomáhají jak v domově důchodců, tak v psím útulku v sousední vesnici. Opuštění psi si je získali natolik, že se rozhodly spojit svoje síly a vydělat peníze na chod útulku a veterinární péči. Je zde totiž mnoho psů, ať už nemocných nebo týraných, kteří potřebují odbornou péči. Každá z holek něco umí – některá vyrábět náramky, jiná malovat, několik z nich umí dobře šít. Výrobky prodávaly na předvánočních jarmarcích v okolí, kde také informovaly o činnosti útulku a možnostech pejsky adoptovat. Podařilo se jim tak vydělat 10 747 Kč, dalších 17 961 Kč vysbíraly pomocí výzvy na Darujme.cz a na pomoc útulku tak věnovaly 48 708 Kč.

Patronka: Marie Tůmová
Místo: Janštejn
Období realizace: 1. 9. 2019 – 31. 12. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 20 000 Kč pro příjemce pomoci

Pěťáky pro ptáky (Zlínský kraj)

Ve Vsetíně se v Klubu ambasadorů fair trade neziskové organizace Líska jednou za měsíc schází skupina aktivních studentů, které spojuje láska k přírodě a podpora fairtrade. Dlouhodobě spolupracují s místním Záchranným centrem pro volně žijící živočichy, pro které se rozhodli vybrat ranec plný pěťáků. Během Sousedského týdne, kterým oživili vsetínské Dolní náměstí, vybrali prostřednictvím benefiční férové kavárny 15 000 Kč, což je cena krmiva na jeden měsíc. Na stánku za dobro-příspěvek nabízeli kávu i čaj a zároveň naplánovali řadu doprovodných aktivit pro děti, jejich rodiče a další návštěvníky. Celkem i s navýšením Nadace Via získali 30 000 Kč.

Patronka: Yvona Koutná
Místo: Vsetín
Období realizace: 20. 5. 2019 – 24. 5. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 15 000 Kč pro příjemce pomoci

Vytvoř dobrý skutek (Středočeský kraj)

Pětice studentek gymnázia z Mnichova Hradiště se před časem dala dohromady na charitativní akci pro pomoc seniorům a rozhodly se pomáhat i nadále. Uspořádat benefici pouze v pěti lidech by byla velká dřina, a tak do akce zapojily i své kreativní spolužáky, s jejichž pomocí uspořádaly tvořivé odpoledne pro rodiny s dětmi.  Návštěvníci se tak mohli naučit něco nového a zároveň si svůj výrobek odnést domů. Vybraly 12 073 Kč, které věnovaly na provoz místního útulku, kde jedna ze studentek dlouhodobě dobrovolničí.

Patronka: Kateřina Šrytrová
Místo: Mnichovo Hradiště
Období realizace: 1. 9. 2019 – 31. 12. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 4 745 Kč pro příjemce pomoci

Zachraňme želvy (Jihočeský kraj)

Štěpán zbožňuje želvy. Svoje nadšení přenesl i na svoje spolužáky ze 6. a 7. třídy školy EDUCANET v Českých Budějovicích, se kterými se společně rozhodli podpořit želvy na Borneu. Na záchranu mořských želv uspořádali umělecký benefiční večer s občerstvením, kde prodávali výrobky s motivy těchto krásných zvířat. Peníze z akce předali přímo zakladatelce Haně Svobodové, která jim v červnu na škole udělala osvětovou přednášku. Celkově na záchranu želv vybrali 26 060 Kč.

Patronka: Marcela Douchová
Místo: České Budějovice
Období realizace: 9. 5. 2019 – 30. 6. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 11 030 Kč pro příjemce pomoci

Krok správným směrem (Královéhradecký kraj)

Třídní kolektiv 8.B z Nového Města nad Metují se rozhodl pomoci mamince autistických dvojčat, která to nemá vůbec jednoduché. Uspořádali celou řadu benefičních aktivit včetně sběru jablek, vánočního jarmarku či tvorby charitativního kalendáře z fotografií školního fotokroužku. Na podporu maminky dvojčat se jim podařilo vybrat 65 364 Kč, které Nadace Via navýšila na výsledných 77 349 Kč.

Patronka: Milena Vacková
Místo: Nové Město nad Metují
Období realizace: 18. 5. 2019 – 20. 12. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 34 384 Kč pro příjemce pomoci

Charitativní koncert pro Vojtíška (Ústecký kraj)

Skupina studentů podbořanského gymnázia přivítala začátek nového školního roku charitativním koncertem pro Vojtíška, postiženého chlapečka z Podbořan, kterému pomáhají již dva roky. Letos si návštěvníci akce kromě koncertu mohli užít i pestré občerstvení a aukci výtvarných děl umělců z Podbořan a okolí. Vojtu mnozí ze studentů osobně znají a vidí, jak moc mu pomáhá rehabilitace, na kterou se jim podařilo vybrat 65 965 Kč. Tato částka byla navýšena Nadací Via na 103 078 Kč. O tom, jak se podbořanskému týmu dařilo, se můžete přesvědčit i v tomto videu.

Patronka: Romana Havrdová
Místo: Podbořany
Období realizace: 15. 9. 2019 – 30. 10. 2019
Projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 34 384 Kč pro příjemce pomoci


PROJEKTY Z ROKU 2018
Hrou pro dobrou věc (Olomoucký kraj)

Žáky 8. třídy Základní školy v Přerově spojuje nejenom kamarádství, ale i chuť dělat svět lepší. Rádi si hrají a zároveň pomáhají. I proto se rozhodli uspořádat herní benefiční odpoledne, do kterého zapojili široké okolí – učitele, rodiče, sourozence i další sponzory.  Kromě organizace her proběhl v rámci dne i prodej domácích dortů, koláčů a dalšího občerstvení.  Podařilo se jim vybrat 42 720 Kč. Výtěžek navýšený Nadací Via na 79 862 Kč byl věnován na hipoterapii, ozdravný pobyt a léčbu pro nemocnou holčičku ze sousedství.

Patronka: Eva Bartoňová

Místo: Přerov

Období realizace: 26. 11. 2018 – 31. 5. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 37 142 Kč pro příjemce pomoci

Pomáháme bezbranným (Hlavní město Praha kraj)

Je jich deset, zajímají se o svět kolem sebe a rádi by přispěli k jeho zlepšení. Skupina nadšených dětí z různých tříd ScioŠkoly na Praze 6 se spolu se svými patronkami poprvé pustila do organizace série benefičních akcí, které měly za cíl nejenom získat peníze pro dobrou věc, ale i propojovat komunitu okolo školy. Výtěžek z dobrovolného vstupného na akce činil 23 585 Kč. Po navýšení Nadací Via poputuje na údržbu a chod severočeského útulku Azyl pes Krásný Les celých 43 585 Kč.

Patronka: Markéta Doubnerová

Místo: Praha 6

Období realizace: 26. 11. 2018 – 14. 2. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 20 000 Kč pro příjemce pomoci

Benefiční koncert Gymplbands (Moravskoslezský kraj)

Členové školního parlamentu Slezského gymnázia v Opavě jdou do všeho po hlavě, rádi pomáhají ostatním a organizují akce pro své spolužáky. Každoročně také pořádají koncert školních kapel Gymplbands a spolupracují s místní speciální MŠ Eliškou zaměřenou na práci s dětmi s handicapem. Rozhodli se proto obě věci spojit, sehnali další lokální partnery a výtěžek z jubilejního koncertu, který po navýšení od Nadace Via činil 39 392 Kč, věnovali na nákup speciálního kočárku pro malou holčičku trpící DMO kvadruparézou.

Patronka: Kamila Tkáčová

Místo: Opava

Období realizace: 26. 11. 2018 – 1. 4. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 19 696 pro příjemce pomoci

Nekupujte, adoptujte! (Olomoucký kraj)

Většině z nich je jedenáct a není jim lhostejné prostředí, ve kterém žijí. Když se dozvěděli o existenci místního spolku Zastavme utrpení, které se věnuje týraným a handicapovaným psům a kočkám, byl pro ně jasnou volbou. Celou základní školu Svatoplukova v Olomouci zapojili do tvorby obrazů, placek a pohlednic, které posloužily pro benefiční prodejní vernisáž. Vybrali 34 080 Kč a celý výtěžek 71 222 Kč navýšený o bonus Nadace Via věnovali na dovybavení útulku, zkvalitnění jeho zázemí a krmivo pro zvířata.

Patronka: Kristýna Křupalová

Místo: Řepčín, Křelov, Olomoucký kraj

Období realizace: 26. 11. 2018 – 28. 2. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 37 142 Kč pro příjemce pomoci

Děti pro děti aneb i my chceme pomáhat (Ústecký kraj)

Čtrnáctiletá Bára a Nicolas a jedenáctiletá Theodora – to jsou tři spolužáci z montessori školy AMA SCHOOL , kteří s pomocí své třídy a patronky uspořádali sérii benefičních akcí včetně divadelního představení a dražby výtvarných děl. Podařilo se jim vybrat nádherných 56 390 Kč. Spolu s bonusem od Nadace Via tak přispěli částkou 93 532 Kč ke zřízení dětského hřiště na zahradě Azylového domu pro ženy a matky s dětmi v tísni, kam se už také byli s celou školou podívat.

Patronka: Magdaléna Řápková

Místo: Most

Období realizace: 1. 2. – 30. 4. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 37 142 Kč pro příjemce pomoci

Pomáhají, TEĎ ale potřebují pomoc – zachraňme záchrannou stanici (Královéhradecký kraj)

Je jich šest. Jsou tvrdohlavé, rády posouvají své hranice a hrají loutkové divadlo. Mimo to je ale taky spojuje chuť pomáhat a vášeň pro zvířata. Díky příhodě s opuštěným ptáčetem se studentky z náchodského gymnázia seznámily se Záchrannou stanicí pro handicapované živočichy v Jaroměři, která právě sama bojuje „o přežití“ pro nedostatek finančních prostředků. A tak vznikl nápad na podporu místa, kde podle dívek slova jako soucit, píle, výdrž a nezištnost ještě neztratila svůj význam. Za pomoci ostatních ze školy uspořádaly dívky benefiční prodej vlastnoručně vyrobeného cukroví, který jim vynesl 7600 Kč. Po navýšení Nadací Via tak záchranná stanice obdrží částku 15 200 Kč.

Patronka: Silvie Sochorová

Místo: Náchod, Královéhradecký kraj

Období realizace: 15. 12. – 17. 12. 2018

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 7600 Kč pro příjemce pomoci

Charitativní pečení (Královéhradecký kraj)

Studentky a studenti 4. ročníku šestiletého Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové rádi pečou a mají radost, když jejich dobroty pomáhají.  Uspořádali ve škole charitativní prodej perníčků, který měl navíc i ekologický rozměr – chtějí upozornit na nadměrnou spotřebu plastů a ničení pralesů v důsledku produkce palmového oleje. Na třech akcích pro spolužáky a rodiče vybrali dohromady 30 601Kč. Vybrané peníze navýšené o bonus Nadace Via na 72 203 Kč poputují na konto nadace Dobrý Anděl, která pomáhá rodinám, v nichž se vyskytlo vážné onemocnění.

Patronka: Michaela Sochová

Místo: Hradec Králové, Královehradecký kraj

Období realizace: 26. 11. 2018 – 1. 5. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 37 142 Kč  pro příjemce pomoci

Každý má právo být šťastný (Středočeský kraj)

„Dveře jsou každému z nás otevřené“. Tak vznikl název studentské skupiny DOORS při Obchodní akademii Neveklov, která si klade za cíl vytvářet mezigenerační mosty a pomáhat lidem. Skupinu přátel v rozmezí 16 – 18 let baví realizovat akce, které vrací lidem úsměv na tvář. Jak sami říkají, jejich škola je svým objemem malá, ale srdce má velké. Tentokrát studenti svoji energii zaměřili na pořádání sérii čtyř benefičních akcí, na kterých vybrali celkem 14992 Kč. Jejich výtěžek doplněný o příspěvek Nadace Via věnovali organizaci UNICEF.  Celkově tak z Neveklova poputuje na rozvojové projekty 27 601 Kč.

Patronka:  Tereza Růžičková

Místo: Neveklov, Středočeský kraj

Období realizace: 10. 12. 2018 – 31. 1. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 12 609 Kč pro příjemce pomoci

Majáles 2019 (Zlínský kraj)

Na střední odborné škole v Luhačovicích uspořádali studenti a studentky charitativní Majáles, který byl nejenom kulturním zážitkem, ale i příležitostí, jak propojit různé generace a ještě přispět na dobrou věc. S vlastním programem vystoupili na akci jak žáci různých tříd, tak i místní Spolek aktivních seniorů. Podařilo se jim vybrat 7 804 Kč. Výtěžek znásobila Nadace Via a na nákup invalidního vozíku pro imobilní uživatele Domova pro seniory Luhačovice putovalo  15 516 Kč.

Patronka: Mirka Vlažná

Místo: Luhačovice

Období realizace: 1. 1. – 30. 4. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 7712 Kč pro příjemce pomoci

Odpoledne pro Světlušku na ZŠ Lesní Liberec (Liberecký kraj)

Školní parlament ZŠ Lesní Liberec se rozhodl navázat na svou předchozí zkušenost a zorganizovat benefiční akce pro Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, který pomáhá zrakově postiženým a nevidomým lidem. Do akcí zapojili současné i bývalé žáky své školy, školní taneční kroužek i partnera Světlušku, která umožnila účastníkům si alespoň na chvíli vyzkoušet některé aktivity v kůži nevidomých. Podařilo se jim získat 18 500Kč a tak mohli po znásobení výtěžku Nadací Via předat Světlušce 32 000 Kč.

Patronka: Petra Gabarová

Místo: Liberec, Liberecký kraj

Období realizace: 1. 1. – 31. 5. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 13 500 pro příjemce pomoci

Railtale pro hospic Domov (Plzeňský kraj)

Čtyři sedmnáctileté spolužačky spojilo nejen přátelství, ale i láska k hudbě a chuť pomáhat. Daly dohromady své talenty a nástroje a v roce 2017 založily kapelu Railtale. Jak samy říkají, jedna za druhou by dala ruku do ohně. Pokusit se pomoci někomu, kdo to potřebuje, skrze činnost, kterou samy milují, považují za krásné. Proto se rozhodly věnovat vstupné ze čtyř svých koncertů hospicu Domov Plzeň, který se věnuje péči o terminálně nemocné v klidu jejich domova, a aktuálně bojuje s nedostatkem finančních prostředků na svůj provoz. Podařilo se jim vybrat rekordních 81 093 Kč! Po započítání bonusu Nadace Via tak mohli předat Domovu Plzeň krásných 118 235 Kč.

Patron: Ivo Barca

Místo: Blovice, Nepomuk, Plzeň – Plzeňský kraj

Období realizace: 8. 12. 2018 – 25. 5. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 37 142 Kč pro příjemce pomoci

Tylovka pomáhá (Jihočeský kraj)

Pro členy žákovského parlamentu Základní školy J. K. Tyla v Písku není dobro-družná činnost ničím novým. Již v minulosti se podíleli na celé řadě školních akcí a jejich aktivity často směřují na pomoc jiným dětem. Tentokrát se rozhodli pomoci zlepšit životní podmínky dětem z nedalekého dětského domova. Uspořádali zábavné soutěžní odpoledne, během kterého se jim podařilo vybrat 14 635 Kč. Díky bonusu Nadace Via předali děti z žákovského parlamentu v dětském domově dohromady 27 024 Kč.

Patronka: Adéla Matějková

Místo: Písek, Jihočeský kraj

Období realizace: 1. 4. – 30. 4. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 12 389 Kč pro příjemce pomoci

Pro radost Markovi (Moravskoslezský kraj)

Kristýna, Alice, Simona, Adriana. Nadšené holky, teenagerky, které se svojí patronkou zorganizovaly již svoji druhou benefiční akci. Jak holky říkají, chtějí dělat věci jinak – pro druhé. Tentokrát podpořily devítiletého Marka, kterému byla diagnostikována rakovina kostí a upoutala ho na lůžko. Uspořádaly pro něj s pomocí spolužáků vánoční vystoupení s prodejem svícínků a benefiční koncert. Podařilo se jim vybrat 64 852 Kč. Tato částka byla navýšena Nadací Via na 101 994 Kč. Výtěžek holky věnovaly na léky, které Markovi pomáhají s regenerací po chemoterapii a nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou.

Patronka: Petra Mecnerová

Místo: Frýdek-Místek, Ostrava, Moravskoslezský kraj

Období realizace: 1. 12. 2018 – 31. 5. 2019

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce a 37 142 Kč pro příjemce pomoci

Vločka pro „Přátele z lásky“ (Zlínský kraj)

Nejmladším je deset, nejstarším čtrnáct. Žákovský parlament ZŠ Slavičín – Vlára je aktivní, tvůrčí a má chuť pomáhat ve svém městě. Svoji energii se žáci a jejich učitelé rozhodli vložit do předvánočního benefičního koncertu, se kterým oslovili širokou veřejnost. Výtěžek z akce věnovali na financování rekondičního pobytu handicapovaných dětí pořádaného sdružením Přátelé z lásky ze Slavičína. Podobné pobyty pomáhají vytrhnout děti i jejich rodiny z každodenního stereotypu a umožňují výměnu zkušeností mezi rodiči handicapovaných dětí. Podařilo se jim společnými silami vybrat 21 676 Kč. Pro sdružení Přátel z lásky tedy celkem poputuje 41 676 Kč.

patron: Petr Malec
místo: Slavičín, Zlínský kraj
období realizace: 26. 11. 2018 – 14. 1. 2019
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 20 000 Kč pro příjemce pomoci

Green life – benefice (Olomoucký kraj)

Je jim mezi dvanácti a čtrnácti lety a už v minulosti uspořádali několik benefičních jarmarků s cílem přispět na ochranu životního prostředí. A protože jim není lhostejný osud deštných pralesů, rozhodli se podpořit Spolek Prales dětem a uspořádali pro něj předvánoční benefiční akci, kde vybrali 35 039 Kč. Na ochranu deštných pralesů poputuje díky nim a bonusu Nadace Via 72 181 Kč.

Patron: Navot Laufer

Místo: Olomoucký kraj

Období realizace: 19. 12. 2018

Projekt byl podpořen částkou 5000 Kč na realizaci akce 37 142Kč pro příjemce pomoci

Vánoční charitativní koncert (Zlínský kraj)

Školní parlament Gymnázia Kroměříž se rozhodl ke 135. výročí založení školy zavést novou tradici v podobě Vánočního charitativního koncertu školního sboru. V předvánočním čase se během něj setkalo 186 návštěvníku z řad učitelů, žáků a jejich rodičů a společně přispěli částkou 7 937 Kč na hezké Vánoce organizaci Zatoulané štěstí, která poskytuje pomoc zatoulaným kočkám bez jakéhokoliv předvýběru. Celková částka 15 874 poputuje na zajištění veterinární péče pro umístěná zvířata a nákup krmení.

patron: Josef Havela
místo: Kroměříž, Zlínský kraj
období realizace: 27. 11. 2017 – 14. 12. 2017
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 7 937 Kč pro příjemce pomoci

Kapka světla (Středočeský kraj)

Hvězdnému týmu z Ondřejova není zájem o jeho okolí cizí. Před pár lety se jeho členové zasloužili o popularizaci světelného znečištění a vlastními silami zrekonstruovali tamní zastávku, zakoupili lavičky a vyzdobili je astronomickou tematikou, aby ani turisté neměli pochyb o tom, že se nachází ve vesnici s největší hvězdárnou ve střední Evropě. Letos pomohli kamarádce Kristýnce, která je na vozíku. Kristýnka je členkou florbalového týmu Jaguars v Praze a hodil by se jí sportovní vozíček. Na ten jí její kamarádi vybírali peníze během 7 benefičních akcí. Podařilo se jim nadchnout pro pomoc celý Ondřejov a získat tak částku 62 506. Po navýšení výtěžku poputuje ke Kristýnce 98 648 Kč.

patronka: Pavla Hudcová
místo: Ondřejov, Středočeský kraj
období realizace: 27. 11. 2017 – 31. 5. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci

Pro více úsměvů (Jihomoravský kraj)

Žáci z Ekotýmu na Purkyňově gymnáziu ve Strážnici mají společnou touhu dělat něco, v čem vidí smysl. V minulosti uspořádali tvůrčí dílny a vánoční blešák a výtěžky z nich věnovali například Dětskému domovu ve Strážnici a Nadaci Jakuba Voráčka. Letos pomáhali rodině jejich spolužáka Dominika, který přišel o tatínka a spolu s maminkou se nyní stará o své čtyři sourozence. Prostřednictvím dílen, blešáku, novoročního koncertu a sluníčkového dne spolužáci vybrali 44 399 Kč, z nichž bude Dominik moci zaplatit výdaje spojené s budoucím studiem na vysoké škole.

patron: Jan W. Jongepier
místo: Strážnice, Jihomoravský kraj
období realizace: 1. 12. 2017 – 31. 5. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci

Smajlík – Dojedeme až do cíle (Moravskoslezský kraj)

Devět dívek ze ZŠ a MŠ T. G. Masaryka Bílovec pokračuje v tradici školního filantropického projektu Smajlík. Během účasti v Dobro-druzích uspořádaly 4 benefičních akcíe na pomoc Kristýnce, která se narodila s rozštěpem páteře a je upoutána na invalidní vozík. I přes svůj handicap je vášnivou a úspěšnou sportovkyní, na Mistrovství ČR v alpském lyžování dokonce získala ve své kategorii zlatou medaili. Děvčata částku 36 297 věnují na pokrytí nákladů na lyžařské soustředění pro Kristýnu a její asistentku. Celkem Kristýnka obdrží 69 939 Kč.

patronka: Jana Swaczynová
místo: Bílovec, Moravskoslezský kraj
období realizace: 1. 12. 2017 – 31. 5. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci

Šťastná sedmička pomáhá (Jihomoravský kraj)

Šťastnou sedmičku nespojují jen stejný rok narození a společná léta ve školní lavici v Otnici, ale také dobrovolnické aktivity, do nichž se společně pouštějí. Po zapojení do příprav Aloiských hodů a akcí pro děti z Dětského domova Lila letos pomáhali paní učitelce, která učila už jejich rodiče a prarodiče, a na niž všichni vzpomínají s úsměvem na tváři. Paní učitelka má potíže s chůzí, a proto jí Šťastná sedmička ráda pořídila pojízdné vozítko. Částku 78 455 Kč sháněli pomocí aukce s kulturním programem, pečením vánočního cukroví.

patronka: Dagmar Kovaříková
místo: Otnice, Jihomoravský kraj
období realizace: 3. 1. 2018 – 30. 4. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci

Charitativní bádání pro všechny (Ústecký kraj)

Od popularizace vědy k pomoci potřebným, takovou cestu ušel tým Mladých vědátorů z Libochovic. Pro veřejnost pořádali 4 vzdělávací akce a výtěžek 38 300 Kč věnují na dobrou věc. Letos pomůžou třem dětem. Spolužákovi Adamovi, kterému zůstaly po prodělané meningitidě trvalé následky a neobejde se bez pomoci druhých a invalidního vozíčku, Matyáškovi, který se narodil předčasně a má tolik diagnóz, že by se to sem ani nevešlo a nakonec malému Ondráškovi, který prodělal ve 3 měsících operaci srdce a tím začal jeho boj o to, jaký jeho život bude. Celkově poputuje 71 942 Kč na intenzivní rehabilitaci, rehabilitační pomůcky a další potřebné věci, které jim zkvalitní už tak nesnadný život.

patronka: Adéla Marschallová
místo: Libochovice, Ústecký kraj
období realizace: 16. 12. 2017 – 18. 5. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci

Hudbou ku prospěchu (Ústecký kraj)

Láska k hudbě spojila partu mladých Chomutováků ve věku 16 až 17 let, kteří věří, že hudba může sjednotit i veřejnost k pomoci lidem v nouzi. Na plánovaném benefičním koncertu pořadatelé sami vystoupili s rapovými písněmi, ale na své si přijdou i milovníci rocku, folku nebo hip hopu. Výtěžek z koncertu darují Charitě Chomutov na zajištění potravinové pomoci pro ty, kdo se nacházejí v hmotné nouzi nebo nemají domov.

patron: Milan Adam
místo: Chomutov, Ústecký kraj
období realizace: 1. 12. 2017 – 31. 5. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 2 000 Kč pro příjemce pomoci

SLABIKÁŘ PRO KAŽDÉHO (Moravskoslezský kraj)

České školy najdete po celém světě. Ne vždy se v nich ale děti mají z čeho učit a do čeho psát. Žáci 4. a 5. třídy z malotřídní škole v Lubině u Kopřivnice uspořádali sbírku pro českou školu v Rumunsku a nakoupené slabikáře, učebnice a sešity jeli svým českým vrstevníkům do banátského Eibenthálu osobně předat. Tentokrát ve spolupráci s organizací ADRA pomohli hned dvakrát a z částky 26 521 získané během Valentýnského koncertu a svačinkového dne pořídili učebnice a sešity českým školám v Srbsku a na Ukrajině. Celkově poputuje do českých škol v zahraničí pomoc ve výši 60 163 Kč.

patronka: Ivana Davidová
místo: Kopřivnice – Lubina, Moravskoslezský kraj
období realizace: 1. 2. 2018 – 30. 4. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci

Běh s Boženkou (Královéhradecký kraj)

Někdo běhá pro zdraví, třídní kolektiv z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové pro naději. V roce 2016 studenti uspořádali charitativní běh na pomoc Míše, která trpí dětskou mozkovou obrnou. Letos akci zopakovali a výtěžek 55 725 Kč věnovali na konto Anetka pro dětské onkologické pacienty. Jejich kamarádka Anetka této nemoci podlehla, proto pomáhají, aby dali naději dalším dětem se stejnou diagnózou.

patronka: Iveta Jalůvková
místo: Hradec Králové, Královéhradecký kraj
období realizace: 6. 4. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci

Máme rádi psy – pomáháme jim (Hlavní město Praha kraj)

Je jim teprve 10 let a seznam jejich dobrých skutků je delší než u leckterých dospělých. Čtvrťáci ze ZŠ v Klánovicích z peněz obdržených na Vánočním a Velikonočním jarmarku adoptovali zvíře v pražské ZOO, potřebným v Africe pořídili barely vody, slepice a dvě kozy, podpořili Kojenecký ústav a ještě přispěli psímu útulku v Libni. A právě útulku a 15 pejskům, kteří v něm našli útočiště, děti pomáhaly i letos. Prostřednictvím jarmarku, benefiční snídaně a jarního benefičního běhu věnovali pejskům částku 29 379 Kč. Celkově poputuje na krmivo, vybavení útulku, potřeby pro psy a veterinární ošetření částka 63 020 Kč.

patronka: Hana Sieglová
místo: Klánovice, Hlavní město Praha
období realizace: 1. 12. 2017 – 30. 4. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci

Záchrana kapličky v Hlubanech (Ústecký kraj)

Když je v Hlubanech potřeba s něčím pomoci, můžete si být jisti, že tým 15 zdejších Dobro-druhů u toho nebude chybět. Na kontě už mají veřejné úklidy, pomoc v domově pro seniory, starost o dětskou hernu nebo výpomoci během akcí pro veřejnost. Letos se snaží pomoci s opravou kapličky v Hlubanech, aby mohla následně sloužit nejen jako církevní objekt, ale také jako místo pro setkávání obyvatel Hluban. Uspořádali vánoční a jarní bleší trhy a získali tak na záchranu kapličky 23 800 Kč.

patronka: Miroslava Farkasová
místo: Hlubany, Ústecký kraj
období realizace: 1. 12. 2017 – 31. 5. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci

…DAK. Dejte, kolik snesete. (Moravskoslezský kraj)

Víte, co je to mukopolysacharidóza? Ne? Právě proto je o ní třeba začít mluvit. Dorota, Adéla a Klára už několik let společně jezdí na dětské tábory pořádané neziskovou organizací a každá si vede ještě své vlastní dobrovolnické projekty. Když ale Klára začala jako budoucí praktická lékařka pro děti a dorost pracovat na oddělení pro pacienty s mukopolysacharidózou, rozhodly se spojit síly a uspořádat charitativní dražbu a golfový turnaj pro rodinu sedmiletého Vojty, které tato nemoc významně zasahuje do denního režimu i rodinného rozpočtu. Holky se s benefičním akcemi popraly velkolepě a pomohou tak Vojtově rodině částkou 202 142 Kč.

patronka: Adéla Hazuchová
místo: Krnov, Moravskoslezský kraj
období realizace: 1. 12. 2017 – 31. 5. 2018
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci

Pomoc má hodně podob (Zlínský kraj)

Studenty oboru řezník-uzenář z Integrované střední školy ve Valašském Meziříčí spojuje láska k poctivému řemeslu a chuť pomáhat. Během adventních trhů proto na náměstí postavili stánek, kde prodávali guláš a klobásy vlastní výroby. Návštěvníci trhů si díky nim pochutnali na poctivém jídle a utržené peníze – 21 638 Kč studenti předali rodině Šimonka, který se před třemi lety při koupání otrávil oxidem uhelnatým a zůstává ve vegetativním stavu. Péče o Šimonka je pro rodiče velmi nákladná, proto by studenti rádi vybrali peníze na léky, zdravotní pomůcky a rehabilitační a fyzioterapeutickou péči.

patronka: Jaroslava Nováková
místo: Valašské Meziříčí, Zlínský kraj
období realizace: 1. 12. 2017 – 22. 12. 2017
projekt byl podpořen částkou 5 000 Kč na realizaci akce a 33 641 Kč pro příjemce pomoci