Chcete zlepšit místo, kde žijete? Rádi vám s tím pomůžeme

V Nadaci Via podporujeme aktivní lidi, kteří pomáhají druhým, společně proměňují veřejná prostranství, oživují veřejný prostor, usilují o lepší sousedské vztahy nebo se nebojí společně postavit za veřejný zájem.

V letošním roce u nás můžete opět žádat o finanční, vzdělávací, mentorskou a další podporu. Níže najdete přehled našich programů a konkrétních výzev. Pokud si nejste jistí, která výzva je pro Vás ta nejvhodnější, vyplňte krátký dotazník a my se Vám rádi ozveme a společně to probereme.

CELOROČNÍ PROGRAMY

Místo, kde žijeme    

Podporujeme projekty, které zlepšují veřejný prostor a sousedské vztahy nebo prohlubují vztah ke krajině. Nabízíme finanční i nefinanční podporu neziskovým organizacím, neformálním skupinám lidí, ale i obcím. 

Z Ukrajiny mezi nás

Podporujeme iniciativy, které systematicky pracují s novými sousedy z Ukrajiny a pomáhají při jejich přirozeném začleňování do české společnosti. 

Dobro-druzi    

V programu pro žáky od druhého stupně ZŠ, studenty SOŠ a SŠ, VOŠ a VŠ rozdělujeme podporu od 3 000 Kč do 20 000 Kč na pořádání benefičních akcí, sousedských setkávání, úpravu zanedbaných míst, obnovu drobných památek nebo aktivit přispívajících ke zlepšení stavu naší krajiny. Podmínkou je aktivní zapojení dětí a mladých lidí. 

KONKRÉTNÍ VÝZVY

V programu České spořitelny nově podpoříme granty do 500 tis. Kč na přeměnu místa k setkávání. Stejně jako v minulých letech můžete už nyní žádat o podporu do 100 tis. Kč na sousedské aktivity nebo (na jaře) o mikrogranty do 20 tis. Kč na téma “Společně pro krajinu”.  

Druhý ročník programu pro všechny nadšené zahrádkáře a milovníky vlastnoručně vypěstované zeleniny a ovoce, s možností žádat až o 100 000 Kč. Program vyhlašujeme ve spolupráci se společností Kaufland. Vyhlašujeme 1. února 

Fond pro udržitelný život

Z fondu Pro udržitelný život společnosti JRD Group podpoříme projekty, které mají pozitivní vliv na krajinu, zahrnují udržitelné technologie, obnovitelné zdroje energie nebo podporují zapojení komunit v udržitelných aktivitách. V této výzvě vám znásobíme výtěžek vaší sbírky na Darujme.cz. Vyhlašujeme v únoru, webové stránky s podrobnostmi připravujeme.

Společnost Kaufland podporuje projekty rozvíjející dobrá sousedství v místech, kde otevírá svou novou prodejnu, a to ve třech po sobě následujících letech. V roce 2023 podpoříme zájemce z Českých Budějovic, Čestlic, Strakonic, Olomouce, Poděbrad, Turnova a dalších měst. Konkrétní harmonogram najdete na našich webových stránkách. 

Máte nápad, ale nejste si jistí, do kterého z našich programů zapadá? Níže nám jej můžete v krátkosti popsat a my se vám ozveme.

  • Město nebo obec, kde plánujete váš projekt realizovat.

MÁTE NÁPAD? NECHTE NÁM ZPRÁVU

Zajímá vás, jaké projekty už realizovali třeba právě vaši sousedé? Hledáte inspiraci? Podívejte se do naší mapy. Zveme vás také na naše online i offline setkání a semináře, na kterých můžete sdílet své zkušenosti s ostatními podpořenými nebo se něco nového přiučit. 

Těšíme se na vaše nápady a nové projekty, které zlepšují sousedské vztahy a proměňují místa, kde žijeme, a jsme rádi, že u toho můžeme být s vámi.